Profile
Blog
Photos
Videos
I den her blog vil vi gøre forsøget på at opsummere de første hektiske 24 timer i vores rejse til Kina. Bloggen kommer til at spænde fra kaos i varmen i Qatar, til levende dyr på et lokalt gademarked i Shanghai, og en rejse på over 10.000 km.
For at starte med begyndelsen så forlod vi Kastrup mandag eftermiddag med Qatar Airlines, og hvilken en fantastisk service man får hos dem. Konstant stod der en dame og spurgte, om vi ville have noget at drikke, kom med mad eller med dampende varme håndklæder. Så de 7 timer gik hurtigt med at spise og se nogle af de mange film og serier, som man kan se på sin skærm. Turen gik helt smertefrit indtil Doha, hvor vi landede klokken ca. 11.45 og havde 45 minutter til at skifte fly, hvilket i de fleste lufthavne vil være rigeligt tid til at komme fra et fly til et andet. Så nemt går tingene bare ikke i Qatar, hvor vi først blev kørt ind til en meget lang og kaotisk kø til sikkerhedskontrol. Klokken 00.11 (4 minutter før vi skal boarde) hiver Pernille fat i en person, efter vi har stået og blevet pænt nervøse. Heldigvis forstår han situationen og hiver os uden om køen, så vi efter lidt løben når at boarde til tiden, så vi kan komme med flyet videre til Shanghai.
Da flyveren skal til at lande i Shanghai, oplever vi det første af en række kulturchok. Da flyet er på jorden og skal køre hen til gaten (ca. 10 minutters kørsel), oplever vi for første gang kinesernes "mig mig"-kultur. Ca. 50 gange må de stakkels stewdesser forsøge at få folk til at blive siddende, hvilket ikke lykkes selvom de begyndte at patruljere op og ned af gangene. Til sidst når vi til gaten og træder ud af flyveren, i hvad der bedst kan beskrives som en mur af varme og lugt af nudler. Vi kommer smertefrit igennem tolden, efter den kinesiske tolder længe har studeret Pernilles pasbillede (som åbenbart ikke er vellignende nok).
Efter tolden bliver vi mødt af en super flink fyr ved navn Yijven (udtales Even), som har skaffet os et Hostel og kinesiske simkort, så i nødstilfælde kan vi fanges på numrerene (0086) 13774459575 - Pernille og (0086) 13774459316 - Martin. I turen i taxaen får vi den første ide om, hvor fuldstændig latterlig stor den her by er. Overalt er der store skyskraber og et kaos af liv. Vores Hostel er rigtig godt og ligger i et hyggeligt "lokalt" kvarter. Eneste minus ved værelset er, at der er glasdør mellem toilettet og sengen, så vi har frit udsyn til den andens toiletbesøg fra sengen
Efter at have skiftet til mindre tøj (temperaturne her er jo pænt højere end i DK) gik vi lille tur i kvarteret. Vi kom til et lille lokalt gademarked, hvor vi igen oplevede de kæmpe forskelle, der er på kulturerne. For to blege dansker er det svært at gå på et marked hvor der sælges alt fra bagbundene ænder til levende skildpadder og frøer. Generelt var det meste på markedet (som ikke var frugt og grønsager) levende. Det var dog ikke kun os som gik med store øjne. Det lykkedes Pernille at få et par ældre kinesere til at tabe underkæben, da de tydeligvis aldrig før havde set en person med lyst hår i levende live. På vej hjem fra markedet stoppede vi ved en dame, som stod i en lille bod med sin wok. Hun lavede en fantastiske nudelret og risret, som hver kostede den uhørte sum af 4 kr ;-) . I morgen vil vi en tur helt ind i Centrum og forsøge at danne os et overblik over byen, inden Yiven har lovet at tage os med ud og se på boliger i morgen aften.
Vi er super trætte men overraskede over hvor nemt alting er gået. Derfor glæder vi os meget til at se hvad dagen i morgen kan byde på
P.s. Vi arbejder stadig på at kunne komme på Facebook, men indtil videre er der uploadet lidt billeder her på bloggen.
- comments
Birgit West Møller Dejligt at vide, I har det godt. Tusind tak for opdateringen. Knus fra farfar og farmor.
Per West Møller Spændende og godt at i er nået frem uden de store problemer. Det bliver spændende at følge jer.
China You have the monopoly on useful informationaren't monpoleois illegal? ;)