Profile
Blog
Photos
Videos
I dag har de forsøgt at fælde det kæmpe træ der står ude foran huset. Det er ikke lykkedes endnu, men de har da fået skåret det noget ind, ved igen at der er en abemand, der har kravlet rundt med en machete. Jeg har uploaded nogle billeder i albummet Malla huset, så I kan se hvordan det foregår. Det må være et af verdens farligste jobs og samtidigt også et af de dårligst betalte.
Skolen gik godt i dag, jeg tegnede en bus og så gennemgik vi buschauffør, passager, billetmand, hjul osv. og så lærte jeg dem "Hjulene på bussen drejer rundt"- sangen - på engelsk dog :) I fjerde klasse er jeg ved at vise dem Bjørne Brødre på min computer, har set 20 min de sidste par dage. Skal dog have købt nogle højtalere, da lyden er mega lav. Koster vel omkring 50 kr. her.
Der kom i dag i skolen en hollænder som havde arbejdet på skolen for 7 år siden og boet hos en af lærerne. Hans ophold var med den samme lokale organisation som jeg er med. Han var en uge i Indien, så kom "lige" forbi. Men tror nu at han tog til Indien for at kunne komme på besøg her. Vi var alle 4 på besøg på et børnehjem der ligger i byen, hvor der arbejder 2 hollandske damer, den ene arbejder i haven og den anden i den dagpleje/børnehave, der ligger på samme område som børnehjemmet. Børnene i dagplejen er ikke børn fra børnehjemmet, men børn fra de omkringliggende landsbyer, som bliver afleveret om morgenen og hentet om eftermiddagen - så samme princip som vi har i Danmark.
Børnehjemmet er startet af en hollænder i samarbejde med en nepalesisk organisation og er stort set selvforsynende. De har solpaneler til opvarmning af vand og bygningerne. Og opsamler regnvand til brug for at vande den kæmpe have de har. Og huset bar tydeligt præg af at der havde været nogle europæere ind over, normalt ligner selv de nye huse noget gammelt lort, som er ved at falde sammen, men de her bygninger var tydeligt vestligt inspireret og bygget og ligner noget, der kunne have været bygget i Danmark.
Vi fulgtes med de 2 hollandske damer tilbage, de bor i en lejlighed i den modsatte ende af byen fra hvor vi bor. De bor i alt 3 kvinder der, den ene er vel omkring 35 og de andre 2 er vel 55-60 år. Jeg gik med Theis op og så deres lejligheder. Virkelig lækkert sted de bor, med varmt vand og et ordentligt toilet og en udsigt der siger spar to. De ville gerne se hvordan vi boede, så jeg viste dem nogle af de billeder jeg har fra vores hus. Så kunne de godt se at det var et dejligt sted de boede. De yngste af kvinderne, hende på 35 år-ish arbejder som lærer i munkeklosteret på vej op til templet. Jeg skal med Milan og Sophie op og se hende undervise på mandag. Det glæder jeg mig til, udfra hvad hun fortalte, er det noget helt andet end vores skole, og klasserne er også meget mindre, da eleverne er blevet delt op i niveau. Hun var utroligt sød, ja det var de allesammen. Theis, ham der var på besøg, som havde boet her for 7 år siden, fortalte at han havde fået noget tøj lavet i Kathamndu, og til dette fortalte den yngste af kvinderne (ja jeg kan ikke huske hvad hun hed :)) at man kan købe briller ret billigt her. Det vil jeg se om jeg kan finde, så jeg kan få mig nogle nye "øjne". Jeg har mine kontaktlinser med, men der er ikke alle dage jeg gider at tage dem på, da jeg ikke rigtig har brug for dem. Der er ikke ligefrem noget man skal kunne se her, jo måske et bjerg. Men det behøver jeg altså ikke kontaktlinser for at få øje på.
Der er kun 5 dage til at der er næsten 20 dages ferie fra skolen, på grund af Dasain, årets største festival. Jeg skal til Pokhara, en by længere mod vest, i ferien.
- comments