Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle :)
Jeg er glad for, at så mange følger med på min blog. Det er dejligt, at jeg ikke bare bliver glemt, selvom jeg flytter 18000 km væk. TUSIND TAK!
Endnu en uge er gået med forskellige oplevelser. Lørdag kørte min farbror, tante og jeg en lille tur i området. De viste mig nogle af deres yndlings strande (Stephens Bay & Kaiteriteri). Billedet er taget ved Stephens Bay.
Ved Kaiteriteri var der en en lille restaurant, legeplads til børnene og mulighed for at spille minigolf. Vi blev enige om at spille minigolf, og da Flemming så lægger ud med "hole in one" ved det første hul og senere gentog det 5-6 gange, hvis ikke flere - så var det svært at kæmpe med om sejren. Jeg fik tilgengæld en 3. plads, for Lisa spillede også op til hendes bedste. Men det var nu stadig hyggeligt, selvom det ikke blev til en sejr :P
Undervejs fik vi besøg af 2 små drenge (Der er et billede i albummet "2 uger i Motueka"). De synes det var sjovt at følge med os rundt, så hvis ikke banen var udfordring nok, så kom de på samme tid også med kommentarer som kunne distrahere. F.eks. kunne de ikke forstå, hvorfor mine fødder/ben var sorte...De havde flere teorier, bl.a. at mit undertøj var sort. Jeg kunne ikke få mig til at sige til dem, at de skulle forlade banen eller være lidt stille, så vi kunne koncentrere os, da jeg var bange for at lyde mega sur pga. mit ordforråd, som stadig er lidt begrænset.
Mandag formiddag modtog jeg en sms fra Flemming, at hvis jeg kedede mig, måtte jeg gerne besøge ham på hans arbejde...Så det gjorde jeg, selvfølgelig. Jeg synes, det er dejligt, at få muligheden for at kunne se, hvad det er, min farbror og tante arbejder med. Jeg kunne heller ikke få mig selv til bare, at stå og kigge på i mens min farbror arbejdede hårdt, så jeg hjalp til, der hvor jeg havde mulighed for det.
Tirsdag havde min tante forholdsvis tidligt fri fra arbejde, så jeg mødte hende nede i byen, hvorefter hun viste mig nogle af de gode butikker i Motueka. De kunne virkelig byde på alt, så er helt stolt af mig selv over, at jeg ikke har købt nogle ting til den lejlighed i Odense, som jeg skal finde, når jeg engang vender hjem den 28. april 2015. For som mange måske ved, så ELSKER jeg at købe "flytte hjemmefra ting". Det har jeg brugt meget tid på i DK, og der gik heller ikke mere end et par dage efter min ankomst til NZ, før jeg fandt nogle ting, som jeg helt sikkert havde købt, hvis jeg havde fundet dem i Danmark. Problemet er bare, at de ting jeg køber hernede, skal fragtes hjem i min kuffert...og den kan jeg hurtigt fylde op med alle de søde ting, jeg finder hernede. Så jeg må virkelig prøve at hård og ikke købe alt for meget! :P
Onsdag aften skypede jeg med 2 veninder hjemmefra (1 før aftensmad og 1 inden jeg gik i seng) :D Igen - det er dejligt, at man kan holde kontakten til dem derhjemme, selvom man er rejst til NZ. Bliv endelig ved med at skrive til mig - det varmer rigtig meget :D
Idag har jeg været henne for at ansøge om et IRD nummer...Det er noget, jeg skal have i forhold til at betale skat og have en bankkonto...Så efter at jeg havde udfyldt nogle papirer og den søde dame i bygningen (kan nok sammenlignes med en form for borgerservice) havde taget kopi af mit pas og kørekort (både det rigtige og internationale), så sagde hun god for min ansøgning og ville derefter sende det ind. Så nu kan jeg så vente på at modtage mit IRD nummer. Når det sker, skal jeg have oprettet en bankkonto, hvor min løn fra aupairjobbet kan blive sat ind. :D
Om lidt skal min tante og jeg have endnu en dyst i Ludo. Hun har vundet de sidste 3 gange - MEGET HELDIGT! I alle 3 spil har det samme scenario udspillet sig. Alle vores brikker har enten været helt hjemme (på midten) - eller også været i sikkerhedszonen, hvor man kun mangler 5 step, før man er helt hjemme. Så jeg krydser fingre for, at det er min tur til at vinde denne gang :D
Men det var vidst lige en "hurtig" opdatering på den seneste uge. Næste gang, I hører fra mig, har jeg taget hul på et nyt kapitel som aupair. På lørdag kører min farbror, tante og jeg nemlig ned til Christchurch, overnatter hos min tantes tante, hvorefter vi søndag fortsætter til Mackenzie Basin, hvor min hostfamily bor.
Jeg er lidt nervøs for første møde med familien, men på samme tid glæder jeg mig HELT VILDT til at møde dem. :D
Vi ses snart :D
- Hanne
- comments
Linda Hansen Hej Hanne....dejligt at høre fra dig igen.Jeg tror vi alle ville være nervøse for noget nyt, men du skal nok klare dig!!!!!!! Du har jo arbejdet med børn før og er en dejlig pige med "ben i næsen".....så det skal nok gå. Her går alt stille og roligt som det plejer. Vi smådriller hinanden og får lavet for lidt.....men det må vi få rettet op på. Leif har taget et forkert tag og har ondt i ryggen. Det har forløbig varet i 2 dage.. Kære Hanne .... held og lykke med dit job.....vi håber du får et godt ophold!
Hanne Møller Jeg er også positiv i forhold til det nye kapitel, for ja jeg har passet børn før osv - og mon ikke jeg kan tilpasse mig den nye families måde at leve på :D Dejligt med en lille opdatering på jeres liv :D Jeg håber, vi kan "mødes" på skype lige pludselig :D God bedring til Leif...håber snart han er ok igen :D Vi ses :D