Profile
Blog
Photos
Videos
Viettäessäni viimeistä päivää antenataali klinikalla rupattelin työntekijöiden kanssa. Nauru ja puheensorina raikas. Sain heiltä Sambialaisen nimen Chichibimba. Jutellessa ilmeni että illalla on yhden työntekijän siskon tytöllä niin sanotut polttarit, johon minut kutsuttiin. He kertoivat että paikalle tulee paljon ihmisiä, rummut raikuvat ja tanssi täyttää koko tilan.
Illalla yhdeksän aikoihin kaksi tyttöä tulivat hakemaan minut opiskelija asuntolasta. Juhlat olivat kävelymatkan päässä. Jännitin kovasti pimeällä käveleminen, mutta tytöt vakuuttivat seudun olevan turvallista. Odotin saapuvani suureen ihmisjoukkoon, mutta yllätyin kun muutaman oli vain paikalla ja tunnelma oli hiljaista. Kyselin onko enemmän ihmisiä tulossa ja missä rummut ovat. Tytöt rauhoittelivat, että kohta kaikki tulee, paikka on melkein valmis juhlia varten. Täytyy vain asentaa ulkopihalle valot. Kysyin tarvitseeko he apua, mutta käskivät istumaan ja odottamaan. Tein työtä käskettyä. Odottelin yli tunnin, ihmettelin milloin juhlat alkaa vai alkaako ollenkaan.
Odotukseni vihdoin palkittiin. Yhdentoista aikaan kuuliin kaukaa rumpujen sointua. Tytöt sanoivat, että nyt juhlat alkaa. Naisia alkoi virtaamaan ulkopihalle rumpujen ja laulujen tahdittamana. Kaikilla naisilla oli yllä stetenga, joka on paikallisten käyttämä kangas, joka kiedotaan lanteille. Tuleva morsian oli peitettynä stengaan ja kulki vanhemman naisen selän takana. Ihmiset porisivat ja kyselivät toisten kuulumisia ja minut toivotettiin tervetuulleeksi. Valitettavasti en ymmärtänyt puheen sorinaa, sillä kaikki puhuivat njajaksi.
Rumpujen tahdittamina siirryimme sisätiloihin, tuleva morsian edelleen peitettynä. Tuleva morsian ohjattiin istumaan seinään nojaten, edelleen peitettynä. Rummut pauhasi, laulu raikas ja naiset alkoivat tanssimaan. Yksitellen naiset tanssivat rumpujen edessä, ihmiset heitteli rahaa tanssijoille ja rummuttajille. Rahaa annettiin koko illan ajan rummuttajille, jotta he jaksaisivat soittaa läpi yön. Lisäksi he saivat korin kaljaa "kaasu". Yksi vanhemmista naisista otti kädestäni kiinni, laittoi "stengan" lanteilleni ja näytti miten tanssitaan. Sain paljon kannustushuutoja ja hurrauksia. Yhtäkkiä kaikki hiljeni, oli rukouksen aika. Yksi vanhemmista naisista rukoili jumalaa siunaamaan tulevaa morsianta ja juhlia. Rukouksen jälkeen rummut alkoivat taas soimaan ja morsian paljastettiin. Hänen tuli istua hymyilemättä pää kallistettuna alasalapäin. Hän ei myöskään saanut luoda katsekontaktia kehenkään. Hänen tuli näyttää surulliselta ja olla tarkkaavainen. Hänen tuli oppia kaikki mitä hänelle tultiin opettamaan.
Tanssi jatkui ulkona, sillä kaikki naiset eivät mahtuneet sisälle. Ulkona rummut jatkoivat soittamista, laulu raikas ja varsinainen tanssi alkoi. Jokaisen naiset tuli esittää tanssi morsiamelle. Tanssi pää tarkoitus oli näyttää miten lantiota liikutetaan. Tanssi aloitettiin kädet ristissä niiaten alaspäin, jonka jälkeen mennään polvilleen maahaan. Muu vartalo piti pysyä paikoillaan ja ainoastaan lantion keinua rumpujen tahdissa. Kokeilin itsekin ja omaten suomalaisen lantio tanssi oli haastavaa. Sain kuitenkin kehuja ja sanoivat et muutaman päivän harjoittelun jälkeen minusta tulee hyvä.
Kun jokainen nainen oli näyttänyt morsiamelle, miten hänen tulee tulevaisuudessa tanssia miehelleen, tulevan morsiamen piti näyttää tanssitaitonsa. Tuleva morsian nousi hiljaa ja hitaasti, musiikki täällä kertaa ei soinnut. Hänen liikkuessa, ihmiset esittivät että eivät huomaisi häntä. Rummut alkoivat pikkuhiljaa soimaan ja tuleva morsian tanssi. Tulevan morsiamen tanssin jälkeen alkoi opetus tuokio. Vanhempi nainen, niin sanottu Matrona, opetti häntä. Opetus tapahtui tanssin, näytelmän ja laulujen avulla.
Tulevaa morsianta opetettiin huolehtimaan miehestään ja kodistaan. Hänen pitää palvella miestään ja ei saa sanoa hänelle vastaa jos mies ei tule ajoissa kotiin. Hänen tulee huolehtia, että ruoka on valmista miehelleen. Hänelle myös opetettiin erilaisia liikkeitä miten harrastaa seksiä. Häntä kiellettiin kertomasta olevansa raskaana ensimmäisen trimesterin aikana, sillä se tuo huonoa onnea. Kun hän on menossa synnyttämään hän ei saa kertoa asiasta kenellekään. Ja ennen kaikkea hän ei saa jättää lasta ventovieraiden hoitoon, sillä muuten lapsi voi kadota.
Osuus jossa häntä opetettiin harrastamaan seksiä miehensä kanssa oli voimakkaasti latautunut. Lantioliikkeet olivat hyvin voimakkaita, provosoivia ja seksuaalisia. Itseäni hieman ujosti, sillä en ollut koskaan nähnyt niin voimakkaasti seksuaalisesti latautuneita liikkeitä. Häntä myös opetettiin myös ettei hän saa pakottaa miestään seksiin ja päinvastoin. Koko opetus tuokio oli kuin katsoisi näytelmää, joita rummut ja laulu tahdittivat. Koin itseni hieman ulkopuoliseksi, sillä en ymmärrä njajans kieltä. Onneksi vierustoverin tulkkasi minulle tapahtumia.
Opetus tuokion jälkeen morsian palasi pakoilleen, hymyilemättä, pää kallistettuna alaspäin. Matrona otti tsetengan lantioilta pois ja kaivoi esille ison mustan tekopeniksen. Hän lauloi ja kulki naiselta naiselle näyttäen peniksen mahtipontisuutta. Jokaisen piti koskea penikseen ja antaa rahaa. En täysin ymmärtänyt mikä oli ideana, mutta luulen että sillä yritettiin osoittaa että mies on herra ja hänen kalleuksia pitää kunnioittaa. Esityksen jälkeen naiset jatkoivat rummuttamista, laulua ja tanssia.
Kello alkoi lähenemään kolmea kun silmäni alkoivat pilkkimään. Yksi tytöistä, joka oli jo nukahtanut lattialle, sanoi että mennään nukkumaan. Kömmin sänkyyn ja heräsin kuuden aikoihin. Minut vietiin kotiin. Olo oli kummallinen, tunsi olleeni etuoikeutettu, kun pääsin seuraamaan niin intiimiä juhlaa. Söin aamupalaa ja menin takaisin nukkumaan, laulu ja rumpujen sointu tunkeutuvat uniini. Saimme kutsun tulevan morsiamen häihin. Innolla odotan mitä tuleman pitää.
Noemi
- comments



Nina H Olipa kiva lukea paikallisesta morsiusriitistä! :) Mieletöntä että oot päässyt seuraamaan ihan paikan päältä tapahtumia. Kerrohan sitten niistä häistäkin!!! :)
Vilma Olipa mielenkiintoinen! Kaikenlaista...
Aino Jee! Aikamoisia kokemuksia:) Hyvä Noemi!
Mayka Kyyneleet silmisse4 mine4kin te4te4 luin. Oma rakas isoe4itini uukkni pois te4sme4lleen kolme vuotta sitten, ja ve4lille4 tuntuu, kuin he4n olisi edelleen te4e4lle4. Laittamassa ne paremmat kahvikupit pf6yte4e4n. Nauramassa, kertomassa, kuuntelemassa. Ja sanomassa kiitos.Voimia, Hanna!