Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen alle sammen.
Så er der endnu en gang oplevelser jeg lige vil dele med jer.
Fredag sidste weekend var jeg en tur i biografen med en tysk au pair der hedder Anna. Hun er en rigtig sød pige og bor kun få hundrede-meter fra mig så det er dejlig tæt på. Vi tog i biografen i New Rochelle som er en anden lille by der ligger lige ved siden af Pelham. Det var en kæmpe biograf og vi gik bare ind et kvarter før filmen startede og printede to billetter ud fra en automat uden at have bestilt dem eller noget...skide smart! ;P Vi så "Eat, pray, Love" med Julia Roberts som hovedperson så JA girls...den VAR god!!!! :D
Lørdag tog jeg en tur ind til byen sammen med Stine. Vi mødtes derinde med en au pair fra Sydafrika som hedder Wilna. Hun var enormt sød og vi havde en fantastisk dag sammen! Vi tog ud og så frihedsgudinden og det var bare så smukt. Solen stod højt på himlen så det var bare en perfekt dag at tage derud på. Vi tog færgen fra noget der hedder "Battery park" (Sydmanhattan) som ellers er den færge der er MANGE turister der tager og hvor der er LANG kø. Men fordi vi bestilte billetter et par dage før hoppede vi lige den store kø over så det var ret fedt! Sejlturen var ikke så lang og vi havde en fantastisk udsigt over alle Manhattans skyskrabere. Da vi kom til øen hvor frihedsgudinden står gik vi ind i et museum som faktisk er soklen hun står på. Her kom vi lige tids nok til en gratis guidet rundvisning hvilket var utroligt spændene. Så vi lærte en del om frihedsgudindens historie og om hvorfor hun står i USA, hvad hun betyder og hvordan hun er lavet osv. Efterfølgende spiste vi en ulækker burger og tog med færgen videre ud til den næste ø som hedder Ellis Island. Det var her alle de første immigranter ankom for at blive tjekket inden de kunne komme ind i USA og udleve "den amerikanske drøm". Her kom vi sjovt nok også lige tids nok til en guidet rundvisning og blev vist rundt i den gamle færgebygning som de kalder det. Her blev man bl.a. tjekket for sygdomme og hvis man var syg kom man på hospitalet som lå lige ved siden af og som faktisk var en af USA's bedste hospitaler på den tid fordi de taktiske og fremme i skoene hvad angik renlighed og sterilisering. Bl.a. var der en læge der sløsede lidt med steriliseringen en dag og døde to dage efter. Det siger noget om de sygdomme folk kom med! Det var også en rigtig spændende rundvisning!
Efter en dejlig kold is tog vi tilbage og ind på times square. Og jeg siger jer der var bare gang i den! Lys, reklamer for musicals, skilte, butikker, gule taxaer, dansere på gaden, folk på café, turister og bare MENNESKER! Der følte man virkelig at man var kommet til New York City! Vi tog en tur på Madam Tussauds voksmuseum. Her fik jeg både hilst på madonna, Michael Jackson, Julia Roberts, James Bond og så hang jeg selvfølgelig også lidt ud med den kære Brad Pitt (han stod sammen med Angelina Jolie selvfølgelig men hun kom desværre ikke med på billedet J ) Stine tog herefter til Conneticut mens mig og Wilna blev i byen og så os lidt omkring…dvs. shoppe J Vi blev også stoppet af nogle der solgte stand up billetter..faktisk to gange så nu skal vi i løbet af efteråret ind og se omkring 4 stand up shows. Det skal nok blive sjovt!
Søndag mødtes jeg med Wilna i byen igen. Vi havde snakket om at vi gerne ville i gang med at tegne og besluttede os derfor for at tage ind til en butik der har alt hvad man kan få af tegnegrej. Vi købte lidt hver især og skal så nok en dag til Central park og være lidt kreative. Anna (tysk au pair) kom ind og mødtes med os og vi havde en dejlig dag sammen. Vi spiste en lækker frokost og tullede ellers bare lidt omkring i den bydel der hedder Soho (Sydmanhattan) Vi var bl.a. inde i en Halloweenbutik og her kunne man vælge imellem ufatteligt mange kostumer. Lige fra Batman til George Bush, Michael Jackson, Heks. Og ikke nok med det..der var flere forskellige du kunne vælge imellem inden for en bestemt kategori. Det pudsige var at de fleste kostumer var til voksne..hmmm. Vi havde det enormt sjovt og brugte meget længere tid derinde end forventet. En skøn dag i byen og dejligt at have mødt nogle andre søde piger! Næste weekend står højst sandsynlig på strandtur sammen med Wilna og Anna. Det bliver skønt!
I næste uge tager jeg en tur til Florida i 3-4 dage med Jim og pigerne. Lone skal ikke med fordi hun bliver nød til at arbejde. Vi skal besøge Jims forældre som bor i en fantastisk lejlighed lige ud til vandet så det glæder jeg mig til at opleve!
Ellers går det stadigvæk godt herovre. Der er MASSER af se til og tiden flyver bare af sted. Man skal stadig holde tungen lige i munden og vænne sig til det hele men jeg kan mærke at det så stille og roligt kommer det hele så det er dejligt. Liv på 10 er lige for tiden i en ret slem pre-teen periode hvor man lige skal tælle til ti en gang imellem ellers er de nogle søde piger. Vi hygger os og har de sidste par dage været i Wilsons Waves (bølgebad), leget med vand fra haveslangen i haven, cyklet og en masse andet.
Husk at se billederne J
De kærligste New Yorker hilsner
Maria
- comments



Dorthe Skønt, at læse alt det du oplever. Det er jo en kæmpe appetitvækker til, at besøge byen, og VI GLÆDER OS! Knus fra os alle 3 Kærlig hilsen Mor
Martin Først nu jeg har set dit "indlæg" :) Troede jeg ville få en mail når der skete noget... Men bedre sent end aldrig :) Fedt at se og høre du hygger dig rigtigt derovre :) Knus fra Djævleøen! :)
mormor og morfar Rigtig spændende at vi må følge med i hvad du oplever. I december 1959 opholdt morfar og jeg os i New York i en uge (længe siden)vi var oppe i hovedet på Frihedsgudinden . Og vi vinkede til hende da vi sejlede hjem. Kan du have det rigtig godt og mange knus fra Morfar og Mormor vinkede til hende da vi sejlede hjem.
Trine Ihh hvor det lyder lækkert. Du får virkelig oplevet noglet forskellige ting. Billederne er fantastiske! Jeg er begyndt at tælle ned :p Glæder mig virkelig til at se dig og new york. Pas godt på dig selv min pige