Profile
Blog
Photos
Videos
Hej bloglæser,
Den sidste uge har været helt suveræn skimæssigt. Onsdag var jeg ude sammen med vores britiske ven Dan. Vi var oppe i et område, som hedder 7th heaven, hvor der er masser af powder og træer. Oppe i toppen af 7th heaven er der ingen træer, så der er der mulighed for rimelig stejl powder skiløb, men man skal være lidt forsigtig, for der er stadig rimelig mange rocks og cliffs. Længere nede ad bjerget er der en hel masse grantræer. Det er kanon sjovt at køre hen over små grantræ toppe, som kun lige stikker op over sneen. Vi var ude hele dagen, så vi fik rigtig mange gode løb igennem 7th heaven. Torsdag var jeg den eneste, som ikke var på arbejde, så jeg havde skrevet mig op til en gratis skilektion. Jeg skulle møde oppe på Whistler Mountain kl. 9.30. Min skilærer var en ældre herre, som havde været skilærer i over 30 år, så han var en meget erfaring herre. Eftersom vi kun var 5 på holdet, havde han rigelig tid til at forklare hvordan man kan forbedre sit skiløb. Vi lavede en del øvelser og og øvede de forskellige tekniker. Efter frokost tog han os med op på toppen af bjerget, hvor vi skulle prøve alt det som vi havde øvet på nogle lidt stejlere pister. Det var en rigtig god oplevelse, for jeg fik rigtig meget ud af lektionen, og nu har jeg en masse ting som jeg kan forbedre på ski. Desværre sagde han, at jeg var nødt til at få et par nye støvler, for dem jeg havde var for store, hvilket resulterede i, at jeg havde alt for meget bagvægt. Så da skidagen var færdig brugte jeg 3 timer på at finde et par nye skistøvler. Jeg endte med at købe et par Lange skistøvler, som sidder rigtig godt. Desværre måtte jeg af med lidt over 3000 kr, men af princip gider jeg ikke spare på skiudstyr, når jeg skal være her hele sæsonnen. Fredag var jeg ude at stå om formiddagen og arbejde om eftermiddagen. Lørdag arbejde jeg hele dagen, så intet skiløb der. I går og i dag har jeg øvet mit skiløb intensivt. Jeg har fundet en rigtig lækker pist, hvor der næsten ingen mennesker er på. Jeg putter musik i ørene og så suser jeg ned over pisten. I går tog jeg pisten 18-20 gange og i dag har jeg vel taget den 10-12 gange. Det er skide skægt med mine nye støvler :D!
Arbejdsmæssigt, at jeg kun 19 timer i den her uge, hvilket betyder mere tid til at stå på ski, men færre penge til fest og mad. Lige nu lever jeg virkelig på low budget. Mit budget er 10$ (ca. 55 kr) og dagen. Jeg køber virkelig kun det mest nødvendige og har fx købt noget dåsemad, som jeg koger ris og frostgrøntsager til. Man må sgu sige, at jeg virkelig prøver livet som skibums med masser af ski, men ingen penge til god mad og snacks. Jeg tager det med et smil på læben, for så længe jeg har det så sjovt på ski, som jeg har det lige nu, så er jeg rimelig ligeglad med at jeg skal leve af billig mad :).
Juleaften har vi planer om at spise sushi, for man kan købe 10 stk sushi for 11 kr! Både Søren og jeg skal arbejde 1. juledag, så der bliver det helt sikkert ret travlt. Det er lidt underligt, at jeg ikke skal fejre jul på dansk mannér, men jeg har det ikke rigtig som om det er jul, så jeg savner det ikke så meget.
Nu vil jeg lave mig et dejligt varmt måltid bestående af beef på dåse, frosne ærter og gulerødder med ris til.. "mums" :)!
Håber I alle sammen får en god (hvid) jul derhjemme!!!!
-emil
- comments


