Profile
Blog
Photos
Videos
Hallooo!
Ja oikein hyvää pyhää! Meidän oli tarkoitus tänään pestä pyykkiä, mutta perhana eihän tuolla mitään pesupoletteja enää ollut. Pyykinpesu tulee täällä muuten suhteellisen kalliiksi, 3 euroa per/koneellinen. Hirvee hinta, mut halvempi se on täällä kuin jossain omatoimipesulassa. Mähän pidin jo TYS:n 1,45 euroa ihan kiskontana, niin mitä on 3 euroa? Tarkoitus on kyllä laittaa kone niin täyteen kuin saa, joka kerta kun sitä käyttää.
Eilen lauantaina oltiin menossa pankkiin kysymään kuinkas täällä onnistuu toi tilin avaus ja tottakai mä jäin sillä matkalla sitten pyörän alle. Äijä päästi päälle, vaikka meille oli vihreet. No, onneks siinä ei käynyt sen pahemmin kummallekaan. No, ennen kuin päästiin pankkiin, niin mä melki vielä onnistuin kompastuun kadulla, että ehkä mulla oli vaan tosi huono aamu. Selvisin kuitenkin ehjin nahoin pankkiin. Siellä sitten selvis, että tilin avaaminen kolmen kuukauden ajaksi tuottaa sen verran hommaa, että päätettiin unohtaa koko juttu. Mulla ei muutenkaan ollut sen suurempaa intoa avata tiliä, kun tolla luottokortilla selviää sen verran hyvin. Pankista sitten suunnattiin meidän halppiskauppaan eli Aldiin (vrt. Lidl). Sieltä ostettiin sitten kassilllinen ruokaa alle kympillä. Hyvä kun jossain tavaroissa voi säästää.
Niin ja ostettiin me suklaatakin, oikein 375 gramman loota.
Päivällä sitten kulutettiin aikaa kämpillä ja jopa siivottiin. Me ei vielä siinä vaiheessa tiedetty että täällä on yhteisiäkin siivoustarvikkeita (tosin aika yök), niin minä menin koputteleen naapureiden oville. Yksi nuori mies sitten kohteliaasti lainasi meille moppiansa. Ja hienosti saatiin siivottua, yllätävän paljon tota pölyä vaan kertyy. Siivouksen jälkeen maistelimmekin sitten belgialaista suklaata ja hyvää kyllä on.Suklaan lisäksi herkuttelimme myös jätskillä ja sipseillä!
Illan suussa lähdettiin sitten Leuvenin kaupungin sykkeeseen. Kierreltiin ensin vähän, etsien yhtä baaria, johon meidän opettaja vei meidät ekana iltana, mutta ei me sitä edelleenkään löydetty. Täytyy kysyä siltä, kun sen näkee seuraavaksi. Siellä kyseisessä paikassa oli nimittäin tosi laaja olut tarjonta. Sitten päätettiin herkutella vohveleilla ja tällä kertaa kermavaahdon lisäksi myös hedelmillä. Että se oli taas hyvää ja harvoin saa tuoreita mansikoita syyskuussa. (kuvaa voi ihastella kuva-albumista.) Senjälkeen haimmekin sopivaa baaria jonkin aikaa, mutta pitkä etsintä maksoi vaivan, sillä löysimme oikein hyvän paikan nimeltä Plaza, jossa oli oikein mukava omistaja. Hän mm. kertoi meille että parin viikon päästä 25 syyskuuta Leuvenissa on viralliset opiskeluvuoden aloittajaiset ja silloin yhdelle torille kerääntyy 5000 opiskelijaa. Sinne menemme myös me.
Ei haittaa mitään vaikka onkin harkkaa seuraavana päivänä, tuota ei voi missata. Sama omistaja myös kehuskeli Mojitoillansa ja lupasi tarjota meille sellaiset silloin. Ne ovat kuulemma parhaimmat koko kaupungissa.
Keskustasta sitten käveltiin kämpille päin ja tuli vähän jano, joten poikettiin vielä tossa ihan ihan meidän kotikadun nurkalla olevassa Kaminskybaarissa. Siellä ei ollut ihan niin hyvä henkilökunta, mutta olut oli hyvää. Leffe Blond maistui oikein hyvin. Siinä samalla kun tiskillä istui, huomasi miten erilailla tuo oluen valutus lasiin täällä tapahtuu. Jos Suomessa yritetään laskea olut mahdollisimman hitaasti, niin ettei se vaahtoisi liikaa, niin täällä ne vaan kaataa hanasta tai pullosta niin nopeeta kuin osaavat ja heittävät sitten veitsellä ylimääräisen vaahdon viemäriin. Kauheeta haaskausta mun mielestä
Niin ja siellä Plazassa jotkin miehet tosiaan tilasivat Stella Artoikset coca cola light:lla Siis olutta ja kokista???? Kaikkee sitä näkee. Se omistaja sanoikin, että sitä se ei suosittele kellekkään.
Sitten oltiinkin jo sen verran juotu yömyssyä, että päästiin juuri ja juuri pari sataa metriä kämpille. Uni tuli ainakin helposti. Täällä noi oluet on todellakin vahvempia, kun ne nousee päähän niin herkästi!
Mutta tosiaan, tässä sitä nyt vietetään rauhallista sunnuntaita. Huomenna taas arki alkaa. No nopeasti viikot menee, toi harjoittelu kun ei koskaan ole mitään herkkua, ei edes täällä. Kauhee ressi ja ahdistus vaan koko ajan, mut silti niistä aina selviää, toivottavasti!
Niin ja mullakin on tosiaan tuo message board, että sinne vaan viestejä, kiitos! Hyvää viikonlopun jatkoa ja viikkoa kaikille.
!
- comments