Profile
Blog
Photos
Videos
Det har været længe siden, jeg ved det, jeg har været lidt fraværende mentalt.
Jeg har siden sidst afsluttet min undervisning med Amity og Amitasha. Det var noget vemodigt, især at sige farvel til ungerne og nogle af de lærere jeg har haft et rigtig godt forhold til.
Jeg blev boende på hostel.
Jeg havde et par dage fri. Jeg blev ringet op af AFS der spurgte om jeg var interesseret i et nyt frivilligt arbejde. Så nu arbejde jeg på et børnehjem for handicappet børn.
Det er nonner der har børnehjemmet, og børnene opdrages derfor også kristent. Jeg må indrømme at det var noget underligt at være sammen med så mange nonner, jeg ved ikke hvorfor jeg føler mig bare mere som en synder sammen med en nonne end sammen med andre kristne.
Her er rigtig dejligt at være og ungerne er meget taknemmelig for selv den mindste opmærksomhed. Desværre er her også meget mere vold mod ungerne, de slår meget! Og det er alt for ofte at ungerne sidder alt for længe i stole, de ikke selv kan komme ud af. Det kribler altså i en når man sådan ser at børn bliver sat klar til frokost en time for tidligt uden nogen form for ungerholdning.
Jeg har tilgengæld også arbejdet med en nærmest døv pige som har fåethørerværn og nu er hun ved at lærer at høre. Det er altså kæmpe stort. Vi laver mange tale øvelser, og hun kan bl.a. sige didi (som hun kalder mig, da jeg er ældre end hende, betyder store søster).
Jeg har også flere gange været ved at adobtere nogle af ungerne der bare er for skønne. Især to af dem Munna (der er en lille dreng der er skøn) og Lovely (pige, der er meget sød).
Jeg har også været et smut til Amritsar, der er mest kendt for at have en gurudwara (tempel for sikh) af guld! Det er et helt vildt smukt sted. Og Gurudwara'er er generelt, gode steder for du kan få et bad, et gratis måltid mad og kan overnatte gratis, så de yder en social service.
Herfra tog vi til Mcleod Ganj, hvor Dalai Lama og den tibetanske regering er i eksil, og har været det i 51 år. Her kommer dagligt flere tibatanske flygtninge, og her er mere tibetansk kultur end indisk. Og det er noget specielt. Vi besøgte blandt andet et buddistisk tempel, et tibetanst museum og Dalai Lamas hjem.
Vi mødte også et par tibetanske gutter der fortalte om deres flugt fra det kinesiske militær, om deres tur gennem Himalaya for at komme til Indien. Det er altså vildt og rørende at høre sådanne historier.
ellers alt vel jeg hygger mest bare rundt og afslutter mit ophold lidt. tror vel nærmest det er min sidste blog. og vi ses snart alle sammen. Kys og krammere
- comments


