Profile
Blog
Photos
Videos
På Sabitris´ er vi nu så småt ved at lære børnene, de unge og de voksne at kende. Der bor 20 børn og unge her samt 4 voksne. Udover Sibitri, bor hendes datter, Kalpane med sine to drenge her. Rubin, som er 26 og har boet her siden han var 14, arbejder i indenrigslufthavnen og er børnehjemmets kontakt udadtil. Endelig bor her Chirangibi, som er far til to af de unge er dement og børnehjemmet har taget sig af både ham og hans børn siden hans kone døde for nogle år siden.
Det er fantastisk at opleve, hvordan børnene tager sig af Chirangibi, der har brug for en del hjælp. De er meget omsorgsfulde, selv om de også driller ham ind imellem.
Alle børnene og de unge går i private skoler - de mindste på en skole og de større på en anden. Skolerne ligger i området her i Kunsuti så de kan gå dertil. De store tager af sted 7.30 og de mindre kl. 9.30. Inden da har de fejet og gjort rent på værelser og i fællesrum og ind imellem når de mindste også at vaske deres tøj inden morgenmad og afgang til skole. Pigernes lange hår skal redes godt og flettes hver morgen. Tøjvasken foregår i hånden i gården siddende på hug. Vandet er sparsomt så tøjet bliver skrubbet godt med en børste inden det bliver skyllet og vredet. Vaskevandet bliver kastet ud over siden til nabogrunden, hvor de lige har gjort et stykke jord klar til dyrkning af grøntsager. Vaskevandet løber via nogle render ned og vander urtehaven. Egentlig er det ikke deres jord, men da grunden ikke er solgt til byggeri endnu og bare ligger brak, kan jorden ligeså udnyttes til dyrkning.
Mens børnene var i skole tog Anette og jeg ind til Thamel, turistkvarteret, med taxa. På turen kom vi forbi en kæmpe demonstration på et stadion, hvor maoisterne var samlet. Mængder af busser ankom til stedet med folk siddende på taget viftende med de røde faner. Langs gaderne stod kampklædt politi opmarcheret. I Thamel spiste vi igen på en tagrestaurant og gik bagefter lidt rundt i gaderne. Vi fandt en tøjbutik med fairtraid-tøj, hvor Anette fik købt sig nogle nederdele bl.a. Der er op til flere fairtrade-butikker i Kathmandu.
Om eftermiddagen og aftenen blev det igen til dejligt samvær med børnene. I dag var der nogle, der fik lært at spille kasino, og Anette lærte dem papirklip, hvor især hjerterne dominerede, da børnene og de unge glædede sig til Valentins dag i morgen.
- comments


