Profile
Blog
Photos
Videos
Denne uge har været den første uge med "rigtige" forelæsninger, dvs. ikke blot generel intro. Så nu kører bussen med assignments & reports =)
Tirsdag havde Mie fri så hun tullede rundt i den nye lejlighed indtil Mads havde fri kl. 13. Så gik vi til Millers Point hvor vi havde lagt et depositum for at søge på en lejlighed. I komplekset var Brian og Mie for et par uger siden blevet vist rundt af en rigtig flink kinesisk dame, som efterfølgende havde tilbudt os at bo hos hende da vi ikke fik lejligheden, hvilket vi takkede pænt nej tak til. Hun må åbenbart have gået og tænkt meget på os for nogle dage efter ringede hun til Mie og foreslog at vi da kunne leje den for 6 mdr. og så blot finde en ny lejer til de sidste ny mdr. Hun var virkelig ivrig efter at hjælpe med at finde en lejlighed til os J Vi var ikke så glade for risikoen for at skulle betale to mdrs. ekstra husleje hvis nu vi ikke kunne finde en ny lejer, så dette takkede vi også pænt nej tak til. Da vi så troppede op for at få vores depositum tirsdag i denne uge var hun så lettet over at vi havde fundet noget, da hun havde haft rigtig dårlig samvittighed over ikke at kunne tilbyde os lejligheden. Aldrig har vi mødt så helt igennem rart og caring et menneske!
På vej hjem fra Millers Point fik vi erhvervet os et skrivebord og en enkelt klapstol fra K-Mart =)
Tirsdag aften var der koncert på Manning Bar med Surfers Blood, hvilket Mads, Brian og nogle andre drenge fra USYD tog til. Pigerne bestemte sig for at tage ind og se Sex and The City 2, da tirsdag også er billig biograf aften hernede. Og selvom Mie havde set den før, var den helt klart værd at se igen! J
Onsdag stod den på forelæsning næsten hele dagen for begges vedkommende, og for Mie var der herefter weekend. For Mads var der lige en enkelt times forelæsning torsdag, men så også weekend J
Torsdag var den første torsdag i måneden så der var dansker aften på Slipp Inn. Her mødte Frederik og Mary hinanden under OL i 2000, så det er et oplagt sted for os danskere at mødes J Det er en rigtig hyggelig bar med en udendørs gård, hvor der var reserveret tre borde til os. Det var hyggeligt at møde nogle flere danskere og få lidt tips af dem der har boet her i længere tid. Bl.a. at man kan købe salt lakrids og rugbrødsblandinger i IKEA J
Fredag havde vi begge fri så vi tog på lidt sightseeing. Vi gik igennem Hyde Park og Botanisk Have for at komme ned til Opera Huset og Sydney Harbour Bridge. I Botaniske Have kom vi forbi et område hvor der var fyldt med kakaduer. De var så tamme at man kunne få dem til at sidde på ens arm. Mie var så heldig at mens hun stod med en kakadue på armen kom der en anden flyvende og satte sig på hendes skulder som en anden sørøverpapegøje. Lidt af en forskrækkelse og ikke helt tryk ved situationen da den sad og nippede til hår og jakke rimelig tæt på øret. Den var heller ikke til at slippe af med igen da den først havde fået sat sig til rette J Fantastisk at opleve kakaduerne så tæt på!
Derefter gik vi ned til Mrs. Macquaries Point hvor man kan se Opera Huset med Harbour Bridge i baggrunden. Der er super smukt ved vandet med grønne områder og klippestykker. Vi fandt et klippestykke i solen, som lå i læ for vinden, hvor vi kunne sidde i korte ærmer og nyde varmen. Strålevarmen er utrolig hernede. Er man i solen er det altid varmt!
Efter at have været omkring Opera Huset gik turen til Broadway Shopping Center hvor vi skulle i biografen (Hoyt) og se Inception med Jonathan, hans franske roommate Ebonine og Brian. Da der ikke er fastesiddepladser hernede købte vi ikke billetterne samlet, hvilket desværre resulterede i at Jonathan og Ebonine ikke fik nogle billetter, da der var udsolgt da de dukkede op. Vildt ærgerligt især, fordi det var dem der havde foreslået biftur, da de havde et par fribilletter. Men vi tog ind og så den sammen med Brian og den var super god. Kan virkelig anbefales!
Lørdag var der udflugt til Featherdale Wildlife Park som ligger ca. en times kørsel fra Sydney centrum. Det var med The Buddy Club som er en organisation på universitetet hvis mål er at føre internationale studerende sammen (på den helt uskyldige måde!) Vi mødte foran Jane Russel Foss Building på uni hvor det internationale kontor er lokaliseret. Her fik vi udleveret en lille pose med frugt, koala chokolade, müslibar, en lille pose chips samt en vand og et Buddy Club-emblem J Der var 46 med på turen og ud af dem var vi omkring 10 danskere så det syntes vi var ret godt gået! Det var en rigtig fin lille park hvor kænguruer og emuer vandrede frit rundt så der var rig mulighed for at klappe dem. Emuerne så lidt farlige ud, men der var da et par frygtløse børn som ikke havde noget problem med at drille den alligevel. Der var selvfølgelig også koalaer hvilke vi også fik lov til at kæle for. Ellers var der en masse forskellige fugle, dingoer, slanger, firben osv. samt en farmyard hvor der gik geder, kalkuner, gæs, får, høns, kaniner og hamstre. Dem skulle der selvfølgelig også tages billeder af J
Søndag var der City to Surf. Et stort løb fra Sydney centrum til Bondi Beach med omkring 80.000 deltagere. Der var ekstremt mange deltagere i år, da der var 40 års jubilæum. Vi kom desværre ikke ned at se det da det startede allerede 8.30, hvor vi ikke var kommet ud af fjerene endnu.
Søndag eftermiddag var Mie en tur i IKEA sammen med Mette, Linea og Peter som også studerer på USYD. Helt utroligt at opleve hvordan IKEA er magen til hinanden over hele jorden. Selv duften da vi ankom var præcis den samme J Efter at have shoppet lidt forskelligt til lejligheden sluttede vi turen af med svenske kødboller, kartoffelmos, brun sovs og syltetøj. Mums =) Og jeps vi fandt både salt lakrids, daim, knækbrød, rugbrødsblanding og ristede løg! J
Det var meningen at Mads søndag aften skulle have været nede og spise frisk fisk på The Fish Marketmed nogle drenge fra uni, men det var desværre lukket da de kom derned så de endte på pub i stedet. Øv bøv.. eller?! J
- comments