Profile
Blog
Photos
Videos
Først og fremst, mange takk for hyggelige kommentarer både her på Kilroy-bloggen og på facebook. Kjempe stas å vite at folk hjemme følger med!
Studier, øltest, krig og en hetebølge
Med tanke på min egen fremtid har jeg den siste uken satt fokus på studier. Nå tror jeg at jeg vet hva jeg skal gjøre - så får vi se hva det ender med… Ellers hadde Linda og jeg en aldri så liten øltest denne helgen. Det ble en fuktig kveld med ekte Kambodsjansk øl. (Risvinen lot vi ligge for denne gang) Dessuten har varmen virkelig vært vår verste fiende den siste uken. 40 grader på sykkelen her ute i jungelen er i varmeste laget - selv for en som er vandt til Fredrikstadsommer`n. Kampene mellom Thailand og Kambodsja har vært forbeholdt grenseområdet, men vi har sett økende militær aktivitet.
Hetebølge
40 grader er ikke så ille når man er på stranda eller har tilgang til et svømmebasseng, men her i innlandet i Kambodsja har vi ikke mange mulighetene til å avkjøle oss - da skal jeg si 40 grader varmer ekstra godt! I et friminutt denne uken deltok jeg i et spill som krevde litt for mye - har ALDRI vært så svett, det var som å bade. Mitt eneste ønske akkurat der og da var: 20 blå og snø! En kald dusj seinere hadde jeg heldigvis ikke det ønske lenger.
Barnehjemmet i Samraong
Så langt har jeg ikke besøkt barnehjemmet, men denne uken ble jeg med Vivi for å sjekke ut prosjektet. Etter snart 2 mnd her i Samraong har jeg sett ganske mye fattig og trist, men jeg må innrømme at barnehjemmet virkelig tar pusten fra en. Det er i samme gata som sykehuset - et trist syn. Jeg rakk så vidt å si hei før jeg hadde 4 barn hengende på meg. Mangel på kjærlighet og menneskelig kontakt var tydelig. Barna er virkelig fantastiske, de passer på hverandre som en liten familie. Selve barnehjemmet derimot var bedrøvelig. 17 barn, fra 3 til 22 år, sover i samme rom, uten madrasser - inkludert lille Samrai på 10 år. (den eneste jenta på barnehjemmet) Jeg håper å få lagt ut noen bilder i løpet av uken ettersom det ikke går an å beskrive hvor jævlig det ser ut. Agneta har så smått begynt å slenge i hop noen ideer for å forbedre forholdene. Her er det barn som virkelig trenger hjelp!
Dårlige naboer
Thailand har ikke vist seg fra sin beste side den siste tiden. Fredag for to uker siden startet det kamper mellom Thailandske og Kambodsjanske soldater rundt Preah Vihear, et gammelt tempel som ligger i fjellene i nord. Det har gjennom historien vært et omstridt område, men i øyeblikket tilhører det Kambodsja - noe det har gjort de siste 50 årene. Dette tempelet og grensen til Thailand er ikke langt unna Samraong, men heldigvis har vi ikke blitt berørt av kampene, annet enn at vi har sett økende militær aktivitet igjennom byen. Sist helg så vi stridsvogner og lastebiler fulle av soldater på vei mot grensen, som bare er 30 km unna Samraong. Vi får håpe det roer seg.
I dag fikk jeg også hilse på en av generalene på hotellet. Jeg følte meg litt utilpass blant alle vaktene, men… Litt rart er det å se soldater lade glocken sin i resepsjonen.
Øltest
Lørdag denne uken gikk Linda og jeg til innkjøp av Kambodsjansk øl - her skulle det testes. Moro! 8 øl sorter skulle til "persj". Angkor, Angkor Stout, Anchor Smooth, ABC, Special, Black Phanter, Crown og Bayon Pilsner. Vi betalte 40 kr til sammen og satte igang. Strømbrudd i byen gjorde det til en spesiell aften - et levende lys på bordet og is fra naboen. For å lese mer om øltesten se album.
Hjelp
Familien vi bor hos har de siste 3-4 mnd hatt en hushjelp - Anchian. Hun er 22 år og kommer fra en meget fattig familie. Familien støtter brorens skolegang, men Anchian har de ikke mulighet til å hjelpe. Hun er en meget hardt-arbeidende og smart jente som er først oppe om morningen og sist i seng om kvelden. Hennes største ønske er å få seg en utdannelse. Det realiserte vi denne uken. Om noen mnd begynner hun på Universitet i Siem Reap - med støtte fra Linda og meg.
Samtidig har Lions Onsøy bevilget 3000 NOK til skolen jeg jobber på. Denne uken gikk vi til innkjøp av whiteboards, kladdebøker, blyanter, kulepenner og søppelkasser. Video og bilder kommer.
TUSEN TAKK, Lions Onsøy!!!
Jum Reap Lea
Skrevet: Både her og der, ettersom internettet og strømmen i Samraong aldri er til å stole på… Lyder: Militærekjøretøy og lastebiler. Vær: Sol - varmt, varmt, varmt!
Hvis det er noen der hjemme som ønsker å bidra med noe så ta kontakt med meg. Ingen sum er for liten her i dette landet. Klær, bøker, mat, leker og madrasser er bare noe av det som trengs på barnehjemmet. Selv med 50 kr kan vi hjelpe barna med å få en bedre hverdag.
- comments
Elisabeth Haaland Du opplever jammen utrolig mye, både på godt og vondt. Sikkert flott å kunne bidra med litt til det daglige livet. Men nå er mamma litt bekymret for deg. Liker ikka at du er så nærme krigslignende tilstander. Det er fint at du snart skal reise sørover vekk fra konflikten mellom Kambodsja og Thailand. Store Klemmer fra mamma og pappa.
Britt Trandum Hei Simen - er enig med mamma'n din. Godt at du skal videre snart ! Her hjemme er det kaldt ( - 28 på Sjusjøen på søndag) så kanskje en mellomting med hva du har er best. Så fint at du føler du kan få gjøre en forskjell for noen av de du treffer. Spennende for oss her hjemme og få lese om alt du opplever. Vi venter på neste blogg. Klem fra Britt og Stig
Tor Herman Interessant å lese om dine opplevelser. Du opplever alt fra de gode morsomme tingene til det som virkelig berører deg dypt inn i sjelen. Men uansett - begge sider er viktig å få med seg. Slik er livet. På bildene ser det ut til at skolebarne virkelig ble glade over tavler og annet utstyr som du har fått skaffet. Så bra. Lykke til videre på dine siste 2 uker i Samraong. Regner med det kommer en oppdatering på bloggen iløpet av helga. Ha det!
Benjamin Hello Simen! Har tatt et skikkelig gjennomgang av bloggen idag. Gjorde intrykk på meg og lese alt du har opplevd, da kan jeg bare tenke meg hva du føler som faktisk har opplevd det! Bra dere hadde en øltest der nede, det var jo beviselig godt øl der nede :P Her hjemme har jeg nettopp vært på familiemiddag hos familien Trandum og skal ut og finne på noe med gutta her hjemme. Ferie her vett! Håper alt er godt og at du koser deg! Så er jeg veldig spent på om du kommer til å ende opp som abassadør for forskjellige hjelpeorganisasjoner etter dette oppholdet! Må få til skype snart, gleder meg til å se deg igjen ;) PS: Aldri feil å bli kjent med militæret i land hvor det faktisk er noe turbulens.