Profile
Blog
Photos
Videos
/Christian
Intro
Til de af jer der ikke kender historien bag hvordan vi endte i Kina kommer den nu. Engang i 3.g snakkede Rued og jeg om at komme ud at rejse. Med hjælp fra Martin og Sabine (Min fætter og hans kone), fik vi styr på visum, billet mm..
D. 1 november 2010 rejste vi fra billund over Paris til Shanghai og badabim badabum nu sidder vi på 20. sal og kigger ud over Ningbo.
Paris
Som sagt rejste vi over Paris. Vi havde 10 timer i transit så vi besluttede os for at tage ind til byen. Det er faktisk forholdsvis let eftersom at der i Charles de Gaulle lufthavn er en metrostation. Vi steg op til overfladen ved Notre Dame, egentlig en udemærket kirke, hvorefter vi trissede over på en cafe ved navn Panis (høhø) og fik en bøf og en bajer.
Videre! Til Eiffeltårnet - også en ganske fornuftig bygning. Desværre vrimlede stedet med gøglere der ville sælge klamme replikaer af taarnet. Besynderligt nok var det den samme vare der blev udbudt overalt.
Og så tilbage til lufthavnen i god tid.
Alt i alt et ganske udramatisk break som var langt at foretrække frem at skulle vente de 10 timer i lufthavnen.
I Kina
Efter en noget begivenhedsløs 11 timers flyvetur landede vi i Kina. Vores papirer var i orden. Thank god.
Her mødte vi så vores første fuldblodskinesere. Blandt andet stod der en lille mand ved navn Ming. Han skulle hente os i lufthavnen.
(Martin havde lavet en prank og givet Ming et skilt hvor der meget tydeligt stod:
Mr. Christian Nielsen & Miss Rued)
Under alle omstændigheder endte vi (Hr og Fru Danmark haha) i Ningbo 4 timer senere. Nu er vi så klar til at starte en ny tilværelse her det næste halve år. Første trin er at finde en lejlighed.
- Mere om det følger i næste indlæg!
- comments