Profile
Blog
Photos
Videos
Det blev aldrig någon brunch lördags. Joakim åt en alldeles för stor frukost och var inte sugen på att gå iväg någonstans. Istället tog vi det lugnt fram tills vi skulle iväg och grilla. Klockan 5 var vi inne i Southport och handlade lite hamburgerbröd och sedan gick vi längs esplanaden och letade efter ett mysigt ställe att grilla på. Mitt i en lekpark fanns en ledig grill som även hade ett soltak. Inte mycket till hjälp om det skulle börja att regna, men alltid något tänkte vi. Efter ca 20 minuter kom Miki och hennes vänner. Vi var jätte hungriga allihop och stod och åt i princip direkt från grillen. Det var utsökt.
På väg hem tänkte vi gå på bio, men var oroliga att det skulle börja regna, eftersom att det inte går några bussar hem till oss på kvällen skulle det betyda promenad hem, så vi struntade i bion. Istället gick vi hem och kollade på tv. Det var val här i lördags så det var uppesittarkväll och valvaka. Labors kandidat Kevin Rudd vann över den tidigare premiärministern John Howard. Mycket bra. Det var en spännande kväll.
På söndagen tog vi igen den missade brunchen. Vi tog bussen till Harbour Town där vi åt en lättare lunch och sedan gick vi och shoppade nya kläder till Joakim. Hans jeans har varit trasiga ett bra tag nu, så han har inte velat använda dem. Det blev ett par nya och så köpte han även en ny tshirt. Efter detta åkte vi hem. Tanken var att vi skulle åka in till Fisherman's Wharf, the only place to be på en söndagskväll/natt. Innan vi drog iväg gjorde Joakim och jag en storstädning av lägenheten och sedan gjorde vi iordning oss. Detta skulle vara Shalinis sista kväll eftersom hon bestämt sig för att flytta ut en dag tidigare än beräknat. Vi tog med henne.
Vi beställde en taxi som inte kom och ringde igen och undrade var den hade tagit vägen. Kvinnan i växeln lät inte allt för glad och sade bittert: ni måste gå ut till vägen så att chuffören ser er. Sedan lade hon på luren i örat på Joakim. Trevlig. Taxichaufförerna här i landet är inte de bästa, fastän de förmodligen åker hit till Edmund rice drive fem gånger om dagen vet de fortfarande inte var receptionen ligger. Makalöst. Tillslut hittade en taxichaufför oss och vi var taggade inför kvällen.
När vi kliver ur taxin säger Shalini, måste man ha leg med sig? Vi trodde att hon skämtade, men tydligen inte. Hon hade lämnat sitt leg hemma. Smart. Hon försökte att komma in på sitt student id och sitt malaysiska körkort som var ett inplastat papper, men det gick inte. Vi tänkte, vi skiter i det och går in ändå. Men vakten ville inte acceptera våra körkort heller, som vi förövrigt alltid gått ut med förut, till och med handlat sprit med, utan några bekymmer. Men icke. Vi fick åka hem. Lite smått deppiga tog vi en taxi tillbaka hem. Lite mycket pengar för ingenting. Vi drack lite vin hemma och kollade på film hela natten. Det blev en bra kväll ändå.
På måndagen stannade vi hemma för att se Shalini åka. Jag var lycklig inombords hela dagen när jag såg henne packa alla grejer. På kvällen gick vi och handlade och sedan lagade vi en mysmiddag och firade vår ensamhet med vin. Äntligen!
Tisdagen spenderade vi med sommarpratare i mp3n nere vid poolen. Jag var noga med att bara sola framsidan så att rumpan inte skulle få det jobbigt igen. På eftermiddagen städade jag lite mer, rensade ut skåp och städade kylskåpet. Det är underbart att städa när det hjälper. På kvällen bjöds det på pizza och vi gick och handlade. Jag kollade på Grey's anatomy repris och Joakim spelade. Sedan var vi uppe hela natten.
Imorse ringde klockan vid 11. Efter sju timmars sömn gick vi upp och åt frukost. Det var mulet ute och ingen idé att åka till stranden. Jag låg och kollade på dr. Phil, Oprah, Desperate housewives och days of our lives. Till detta åt jag upp vår choklad och mös i mitt täcke. Det är underbart med semester. Joakim satt vid datorn och gjorde diverse. Mest så spelade han.
Nu sitter jag här istället och han går runt och städar och lyssnar på sommar i p1. Ikväll ska Joakim ut och springa och jag ska ta några vändor i poolen och sedan ska vi äta kokta majskolvar och titta på I, robot. Imorgon planerar vi utgång på Tavern och i helgen funderar vi på att ta en tur eller två till Brisbane eftersom de (fortfarande) lovar regn. Observera att det inte regnat ännu, bara sena kvällar och tidiga morgnar. Som jag sade.
- comments