Profile
Blog
Photos
Videos
Matkalla Coromandel:iin tietenkin käytiin taas yhdellä rannalla :) Waihi Beachillä lepäilemässä. Yöksi jäätiin sitten ihan Waihin lähelle olevalle DOC leirintäalueelle. Aamulla lähdettiin kohti Thamesiä, jossa oltiin kaksi päivää. Tai siis oltiin Thamesin kupeessa olevalla kansallispuistossa, jossa toisena päivänä käveltiin päivän mittainen vaellus Pinnaclesin (759m) päälle. Kyllä jalat taas kiitti, mutta Pinnaclesin päältä avautui hienot maisemat molemmille puolille Coromandelin niemeä. Ensimmäinen yö oltiin teltassa ja toinen autossa, kun oli vähän luvannut sadetta yöksi. Satoihan sitä sitten loppuviimein vajaa sata milliä, oli hauska nähdä kuinka viereinen pikku joki, jossa käytiin vaelluksen jälkeen uimassa muuttui yön aikana vähän isommaksi joeksi.
Ennen lähtöä varattiin seuraava yö Fletcheres Bayn DOC paikasta. Se on ns. Coronmandelin "huippu" eli pohjoisin. Matka oli mutkikas ja seurasi melkein koko ajan rantaviivaa. Näkymät oli taas todella upeat, puolessa välissä vaihdettiin kuskia, jotta kummatkin saivat keskittyä pelkkiin nähtävyyksiin. Fletchers Bay:ssä olikin sitten vaikka minkälaisia sääntöjä, mutta mehän olemme kuuliaisia kansalaisia joten tarkat säännöt eivät haitanneet. Aikomuksena olisi ollut tehdä päivän vaellus sielläkin, mutta kummankin jalat olivat edelleen sitä mieltä ettei ihan vielä vaelluksille :) jäi ne raput sitten kiipeämättä…
Coromandelin huipulta lähdettiin valumaan alaspäin ja aikomuksena oli käydä Coromandel Town:n kupeessa olevassa Creek Railway nähtävyydellä. Toisin sanoen pikku junalla vuorenhuipulle ja samalla näkisi paikan omistajan hienoa taidetta. Mentiin hivenen jopa innostuneesti lippuja ostamaan, ainut ongelma oli, että ensimmäinen vapaa junamatka olisi ollut neljän tunnin odottelun jäljestä. Eihän lomailijoilla niin paljon aikaa ole odotella :) joten passattiin sitten tähän väliin tämä nähtävyys.
Sitten olikin jo aika päättää missä uusivuosi otetaan vastaan. Seuraava isompi kaupunki oli Whitianga ja oltiin kuultu, että siellä saattaisi jotain tapahtuakkin. Matka I-Site:lle ja kyselemään majotukset ja tapahtumat. Tapahtumia ei sitten ollutkaan, mutta majapaikka löytyi melkein kaupungista. Uudenvuodenaatto alkoikin matkalla New Chums Beach:lle. Se kuuluu TOP20:een maailman hienoimpien rantojen kategoriassa. Ranta on ns. salainen ranta, eli auto parkkiin, tavarat kantoon ja puolen tunnin metsikössä kävelyn jälkeen ranta jo häämöttikin. Olihan siellä muutama muukin kuin me vain, silti mahtui mukaan. Merivesi oli ihanaa ja lämmintä ja beachi aivan upea. Rannalla menikin monta tuntia.
Rannalta sitten uudenvuoden viettoon. Nakkeja kun tästä maasta ei kunnollisia saa niin vaihdoimme nakit ja ranskalaiset itse tehtyyn pitsaan. Seuraksi saatiinkin pariskunta Wellingtonista joiden kanssa uusivuosi menikin hyvin rattoisasti rupatellen. Camping alueelle tuli meitä viihdyttämään yhden miehen orkesteri, musiikki oli ihan ok ja viihdykettä saimme, kun musiikkina oli rock´n roll ja intilaiset naapurimme tanssivat sitä bollywood tyyliin. Aivan uskomattoman hauskaa. Keskiyö läheni ja päätimme mennä rannalle katselemaan tähtiä ja josko vaikka jotkut ilotulitusrakettejakin räjäyttelisivät. Koko Coromandelin alueella on tulenteko kielto mihinkä myös ilotulitteet kuuluvat. Rannalta sitten löysimmekkin ison kokon ja raketteja lenteli siellä täällä. Oli muuten ensimmäin uusivuosi kun ei toppahousuja ollut jalassa ja rannalla makailimme. Mari-Eliinan äitikin sai uudenvuoden toivotukset tänä vuonna hyvin aikaisin, koska kello oli vasta yksi iltapäivällä Suomessa, kun Mari-Eliina kotiin soitteli.
Uudenvuodenpäivä, havaittavissa pientä väsymystä. Lisäksi aamulla meitä taas odotti iloinen yllätys kun meidän toinen ruokapussi jääkaapista oli hävinnyt. Oli sitten vähän kuiva aamupala. Pikainen kaupingilla pöyrähdys ja ruokavarastojen täydennys. Päivästä ei muuta raportoitavaa.
Seuraavana aamuna matka jatkui kohti Hot Water Beachiä ja Cathedral Covea. Majoituttiin taas kerran TOP 10 leirintäalueelle. Teltta pystyyn ja eikun rannalle. Hot Water Beach nimensä mukaan tarjoaa kuumaa vettä. Rannalla on muutama kuumalähde, josta vesi nuosee maan syövereistä ja on n. 60-65 asteen lämpöistä. Siellä sitten ihmiset kaivavat rantahiekkaan kuoppia ja siinäpä on sitten valmis palju :) Sopivan kohdan löytäminen oli hiukan odottelun takana koska toisessa kohdassa vesi on liian kuumaa ja toisessa kylmää. Lopulta löydettiin hyvä kohta johon saatiin kaivettua oma kuoppa ja päästiin lillumaan. Illasta käytiin vielä pienellä tiedustelu retkellä Cathedral Covella. Seuraavan aamuna lähdettiin jo hyvissä ajoin uudelleen Cathedral Covelle. Cathedral Cove on aivan upea ranta, johon taas pääsee vain kävellen tai veneellä. Siellä sitten on upea ja iso luola, jonka läpi kävelemällä pääsee toiselle rannalle, jossa rantavedessä on upea iso kivi tai sanoisiko pala kalliota, jota tuuli ja meri on aikoen saatossa muokannut. Oli taas aivan upeat maiseman viettää leppoisaa rantapäivää. Alkuillasta Ville kävi vielä Hot Water Beachin aallotkin testaamassa surffauksen merkeissä. Aallot olivat kivan kokoisia, mutta niitä tuli vähän harvakseltaan.
Lauantainalle oltiinkin suunniteltu jo ajat sitten menevämme Tairuan ruoka ja viini festareille. Festareiden tarkoituksena on kerätä rahaa paikalliselle koululle. Meidän tarkoituksena oli käydä moikkaamassa perhe Viitakankaita. Matan teltta löytyikin aika nopeasti. Päivä meni kaljaa maistellen ja seuraavaksi meidät olikin kutsuttu viettämään iltaa motellille. Ilta menikin sitten hyvässä seurassa ja viinipulloista kaljaa maistellen. Juttu luisti ja hauskaa oli. Kiitos vain veljeksille :)
Aamulla vielä heipat ja matka jatkui Puketuihin. Päivä olikin kaunis ja juuri sopiva vaellukselle. Kansallispuistossa päästiin taas kiipeämään ylös, ylös ja vielä vähän ylemmäs. Olimme matkalla vanhalle kultakaivokselle. Vuoren läpi menee 500 metriä pitkä tunneli jossa ehkä hienointa oli kiiltomadot matkan varrella ja pimeys. Ja tietysti pienet sivuhaarat jotka oli laudattu, mutta niissä oli tirkistysreikiä :)
Vaelluksen jälkeen alkoikin satamaan vettä. Ajoituksemme siis oli täydellinen. Camping paikan vierellä oli pieni vesiputous johon mahtui juuri sopivastu pulahtamaan. Vesi oli ihanan raikasta =D Vietettiin yö siinä ja odoteltiinkin jo seuraavaa päivää. Kohta matka jatkuu Hamiltonin kautta kohti Raglania. Mitähän me siellä keksitään...
Mari-Eliina ja Ville
Puketui Valley DOC Campsite
- comments