Profile
Blog
Photos
Videos
Hej hej!
Så har jeg lidt tid til at skrive igen. Jeg sidder nu og har en lille time inden jeg skal afsted fra Sihanouk Ville mod Phnom Pehn og derfra tilbage til Bangkok efter gode 3 uger i Cambodia. Det bliver en 4-5 timers køretur, 4-5 timers vente i den lille lufthavn, 1-2 timers flyvetur og så med en taxi ud og se om jeg kan finde frem til min seng næste, sidste, fire nætter. Så en slags general prøve på min omkring 27 timer lange rejse'dag' på Mandag.
Men nok om det, hvad har jeg bedrevet siden jeg sidste skrev i, fredags?, stadig svært at holde styr på dagene for tiden.
Lørdag var først dag af den næste konference, men samtiding sidste dag eller felt-besøgs-dag for den første. Jeg tog med ud og se på et projekt, da jeg blev fortalt at første dag på den anden ikke ville være specielt interessant (selvom jeg nu tror jeg ville have været interesseret…). Så var ude og se på et lille projekt, nogle mangrove, en tur i båd, og lykkedes også at nå dagens kvote for dumme/uheldige ting, da det lykkedes mig at træde på det forkerte stykke bambus og ødelagde/gik i gennem gå-gangen med den ene ben, ups/av. Men udover det, var det en fin dag! Var også sidste dag jeg var her sammen med Colm fra studiet, da han tog tilbage til Viet Nam søndag og pt vidst er tilbage i Europa. Det blev dog også til en dårlig afslutning på turen, da en af deltagerne fra Thailand vidst glemte hvad side af vejen der køres i her, og blev ramt af en scooter med kører og en passager. Han kom ikke noget videre til, men passageren var knap så heldig og fik nogle store skrammer og en brækket arm, men organisatørerne var gode til at få hende til hospital og sørge for alle blev set til.
Tilbage i byen sluttede Colm og jeg dagen af med en lidt grillet fisk på stranden…
Søndag var så min første dag til næste konference. Den kunne vidst ikke have været mere anderledes end den første. Den første havde omkring 220 deltager primært fra 3 lande, helt fra stillinger som landsby-råds-medlem og op til et par stykker med højere stillinger i IUCN. Det var tænkt sådan at det skulle være en mulighed for en masse udveksling af erfaringer, og var spændende at høre om de forskellige projekter. Den næste 'Mangroves For the Future Regional Steering Comittee 11' bestod af omkring 60 mennesker som var en samling af de højeste stillinger i IUCN (inkl. 'Queen of Asia' / Presidentinden of IUCN Asia), repræsentanter fra de nu 11 medlemslande, Svensk udviklingsstøtte, FAO, UNDP, Wetlands International, og en bunke fra MFFs organisation. Og så mig… Kan roligt sige jeg ikke rigtig følte jeg hørte til i det selskab! Men har været ekstremt interressant at se hvordan sådan et møde foregår, og være i selskab med så mange mennesker som har så mange erfaringer og meget viden, så jeg tog en masse noter :-).
Men også mere god mad (hele tiden!), blandt andet et besøg på en restaurant søndag aften, som var en 20 meter fra vandkanten, skønt sted.
Tirsdag stod den på endnu en felt-tur, for dem som ikke var vigtige nok til at skulle skynde sig videre efter selve møderne var færdige. Det blev en flot dag med en lang båd-tur gennem mangrove og vådområde (nu endegyldigt den sidste af den slags), med udkigstårn, landsby, fugle og et par glimt af delfiner også. Afsluttet med seafood frokost ved endnu en smuk strand. Da jeg kom tilbage var hotellets pool endelig klar efter renovation og jeg fik en god svømmetur, inden det blev til lidt afveklings med rigtig lokal mad på en lokal restaurant med professor Don og et par andre fra MFF gruppen. Vi fik en omgang 'steam boat', som igen er sådan en gryde på bordet og så smider man i hvad man har lyst fra det fad af muligheder man også bestiller. Det var de lokale som bestilte, så nu har jeg så prøvet at spise både haj (ikke finne!) og sø-agurk/sø-pølse (tror jeg…), interessant.
…
Så sidder jeg på kontoret igen, og har egentlig for mange ting at se til, til at jeg burde skrive, men man har vel også brug for pauser. Efter den lange rejsedag i går, (hvor jeg fik tænkt lidt over hvorfor man ikke kan tjekke ind før ca. to timer inden man skal flyve, og hvordan det mon kunne løses, logistisk), ankom jeg efter nogen søgen til den lejlighed jeg havde booket, og efter først ikke at kunne finde det, og ikke kunne ringe dem op, så gik jeg ind i en baggård, ind af en meget oplyst dør, og det vidste sig at være stedet. De var dog forvirrede, da de troede jeg ankom i dagen før og troede jeg var udeblevet (kan altså ikke se hvordan de havde fået den ide). Men jeg fik min lille lejlighed, og et sted at sove. Det ligger meget praktisk, ca. 2 minutter fra kontoret og lige over for en 7-11, og noget tættere på metro end før, så skulle være muligheder for at nå alle de ting jeg vil de sidste par dage.
…
Så blev det også fredag. Fik en afskedskaffe med en kollega igår, og frokost med tre andre i dag. Og inden jeg skal hjem når jeg vidst også at få set en fodboldkamp med endnu to herfra, samt en fest i aften og middag på søndag med min hollandske studiekammerat i byen. Så må sige at alle afskedsplanerne er godt igang, så det er selvfølgelig også lidt trist at sige farvel, men jeg håber jeg kan holde lidt kontant og måske se mange af dem igen engang. Er ved så småt at have styr på detajlerne, har fået ordnet de fleste ting jeg ikke kan ordne hjemmefra. Men ulempen ved at have så travlt her i Oktober, bliver at jeg stadig har nogle rapporter og opgaver der skal laves, så på en måde fortsætter jeg på hjemmekontoret i hvert fald en måned endnu.
Jeg tror det er alt for nu, jeg får skrevet lidt om de allersidste dage herude når jeg er på vej hjemad.
Peter
P.S. Desværre ingen billeder denne gang, har lidt problemer med at få dem overført.
- comments