Profile
Blog
Photos
Videos
Vi har nu gået på sprogskole de sidste par dage. Vi skal også være der lørdag og søndag, og så er det slut, for så går vores praktik på Ramathibodi Hospital i gang. Det bliver skønt at blive færdig med sprogskolen, det virker som en håbløs opgave at skulle lære at tale og forstå thai. Det er så anderledes fra det danske sprog, for os lyder det hele ens, og blot et simpelt spørgsmål, som hvad hedder du, forstår vi knapt nok endnu. Men lærernes faste opmuntrende ord er "don't worry, be happy". Smil og se glad ud og lad som om at du forstår det (selvom du slet ikke ved hvad det bliver sagt) - så er alle glade. Lærerne på sprogskolen er meget engagerede og ivrige efter at vi skal lære sproget, de er søde og er meget interesserede i os udenlandske studerende. Ordet interesseret, og ikke mindst nysgerrige er de thailandske studerende også. Vi går ikke ubemærket igennem skolen, alle de studerende kigger, nogen tager endda billeder med deres iphones af os. (Pernille og jeg er MEGET misundelige over at de alle har iphones og Ipad!!) De taler om os, heldigt for os er det at en af de piger som vi er afsted med er gift med en thailandsk mand, hvilket betyder at hun forstår thai. Det er begivenhedsrigt for os at høre hvad de går og siger til hinanden om os. Det er for det meste kun søde ting de siger om os. De er meget fascinerede over vores lyse hud og hår, og helt vilde med det. De kigger mærkeligt på os når vi prøver på at fange enhver solstråle i frikvarterende, hvor imens de thailandske piger står ude på toilettet for at pudre deres ansigter med hvid pudder, for at se lysere ud. De skulle bare vide at langt de fleste danske piger gør alt for at skjule deres lyse hud med mørk pudder og selvbruner.
I går var vi Huai Kwang market, sammen med vores ene lærer i skoletiden (vi går i skole hver dag fra kl. 8:00-15:00). Her sælger de alt, lige fra tøj, sko, brugskunst, frugt, fisk og kød. Det er meget specielt, særligt kødmarkedet er anderledes. Alt kød ligger fremme i varmen, her er 35 grader i øjeblikket, så man kan nemt forestille sig hvordan det så lugter. Vi spurgte vores lærer ind til det med kødet, vores lærer som ellers er en "fin" dame, om det ikke bliver dårligt og fordærvet når det ligger udenfor i varmen hele dagen. Hun siger at sådan gør man altid, og at det bliver man ikke syg af. Det tvivler jeg dog på, så derfor er jeg nu vegetar de næste 3 måneder. Det passer mig meget fint.
Maden er fin hernede, vi lever på ris og nudler og grøntsager og store mængder chili. Maden er meget stærk hernede, det som thaierne selv syntes ikke er stærk mad, får vores danske smagsløg til at brænde op. Til gengæld er maden utrolig billig, vi spiser mad i kantinen på skolen, det koster os hvad der svarer til 4 kr. I går aftes spiste alle os piger + sofies thailandske mand sammen. Det var virkelig god mad, fra et slags gadekøkken lige overfor her hvor vi bor. Vi spise 10 mennesker sammen, drak øl, vand og sodavand, alt det kostede 180 kr. i alt, for os alle sammen!!
Vejret har været rigtig skønt de sidste par dage, lidt over 30 grader og fuld sol, med undtagelse fra her til middag hvor det har styrt regnet i nogle timer. Efter skole har vi lagt os op til poolen, badet og bare nydt det lækre vejr. Lige nu er det svært at forestille sig at der er sne i Danmark!
I morgen er det endnu en skoledag, Cecilie, som også er en af de 12 studerende som er med hernede har fødselsdag i morgen, så vi har købt balloner og kage, så vi kan overraske hende i morgen tidlig. Om aftenen har hun inviteret os alle ud for at fejre hende.
- comments