Profile
Blog
Photos
Videos
Allerede vilde oplevelser.!!
Det er svært at tage sig sammen til at skrive her inde, men jeg må jo hellere :)
På anden dagen tog vi ud og handle, og fik købt lidt madresser. Dem der var her var så hårde at vi ligeså godt kunne have lagt på gulvet.! Vi købte madresserne og spurgte om vi evt. kunne få dem bragt hjem, og det var intet problem og nu når vi var igang kunne vi da også lige kører med :) Vi regnede med vi skulle ud i noget bus lignende noget, men neeej nej. Sådan er det ikke her nede!! Det kom en lille kassevogn og der var kun plads til Christina og jeg foran, så Bjørn måtte smutte om bagi og sidde på madresserne hvilket var MØG varmt da kassevognen jo er lavet af metal :P Det er fedt at se hvordan de bare er ligeglade her nede. Der udover er trafikken CRAZY!! Man dytter konstant, og man kører bare ind foran hinanden. Man dytter for at gøre opmærksom på hvor man er, så derfor bliver der dyttet konstant.
Samme dag tog vi i byen alle os 9 der bor her sammen, og drak os en kæp i øret! Vi var hjemme kl. 7 om morgenen, og vi satte os op på tagterassen og spiste lidt rester fra om aftenen. Ud af det blå begyndte det at regne og tordne og vi besluttede os for at være lidt ude i det. Iløbet af bare et minut var vi så gennemblødte at vi ligeså godt kunne have været i vandet. I løbet af 10 min var terassen oversvømmet og vi badede i det og legede som små børn der aldrig har set vand før :P Det er virkelig regntid her nede, og det er ikke en overdrivelse når man har hørt folk sige det regner så meget her på en time som det gør der hjemme på 14 dage!
Dagen efter var vi alle sammen mega smaddert, og vi belsuttede os for at gå en tur ud i byen og kigge på det hele. Vi gik hen af en meget stor vej, og kom til at kigge ind til siden hvor der var en lille sti. Der kunne man se hvordan de boede side om side i deres blik skure. Vi gik der ind for at kigge og det var så ulækkert. Vi blev nærmest overfaldet af tre børn som bare grinte og smilede og ville have vpres opmærksomhed. De var så glæde på trods af deres elendighed. Vi gik ned for enden hvor der var en "gård" med hegn omkring. Nogle børn spillede barsket, og selvfølgelig kunne jeg ikke lade være, så gik hen og spillede lidt med dem! Der var en masse børn samlet omkring to ældre damer, som vi gik hen og snakkede med. De var fra et eller andet sted i afrika og arbejdede der. De underviste børnene i katolisme! Vi sagde hej til børnene og legede med dem! Blev virkelig rørt. Ikke fordi der bare var så meget elendighed, men fordi de var så glade! De grinte og smilte og hyggede sig.!
Om aftenen lavede vi selv mad hjemme, og da vi havde rester gik vi ned i byen med det og ga' det til en dame og hendes barn. De blev så glade. (Det var bare kødsovs! Endda uden pasta) De spiste det nærmest med det samme og kiggede hele tiden tilbage på os.. Det er en fed følelse når man gør sådan noget for andre.
I dag stod vi tidligt op og tog til stranden. Det var virkelig varmt! Og alle er blevet lidt solskoldet, også dem der brugte faktor 50! Vi spiste et sted der nede, hvor ham der ejede det sang kareoke og vi sang alle sammen med. Det var hyggeligt :)På vejen der ud blev vi smidt ud af en taxa fordi han ville snyde os. Da mit hysteriske sind ikke lige helt kunne holde til det, smed han os ud. Så farvel og tobak. Vi nuppede da bare en ny taxa og han var skide sjov. Vi kørte om kap med en anden taxa og han smilede over hele hovedet!
Da vi kom hjem tog jeg op i byen med en der hedder Helle for at veksle penge. HOLD OP ens penge rækker langt her nede. Og man kan få alt for ingen penge!
Menneskene her nede/ovre (what ever :P ) er så venlige. De ser vi er hvide og vil gøre alt for os.
Når man skal krydse en vej her, går man bare ud! Vejene er så store at de er på størrelse med en mortorvej, og som sagt kører de bare hvor de vil. Så skal man over må man bare gå ud. Det er virkelig noget man skal vende sig til. Men de bremser op med det samme og er sikker på de hellere ville kører galt end at kører ind i os :P
Der er store kontraster her nede, og det er fedt at man bor side om side med fattige mennesker.
Bobby døde i forgårs, og det var vildt hårdt! Savnede ham i forvejen og nu ved jeg at jeg ikke kan se ham igen. Det er endnu værre når man så ser hvordan de behandler hundene her nede. Det er forfærdeligt.! Men vi må ikke snakke med dem eller bare give dem lidt kærlighed, de er fyldt med sygdomme og kan finde på at bide. Her nede er hunden ikke menneskets bedsteven. Men det er vi, som giver drikkepenge :P På en måde er det dejligt jeg bor her imens Bobby blev aflivet. Har dårlig samvittighed over ikke at have grædt mere eller været mere ked af det. Men kan slet ikke nå at tænke på det. Jeg oplever så meget hele tiden!
Mit kamera er ikke særlig godt. Så tager ikke rigtigt billeder. Men vi deler alle sammen billeder her nede inden vi tager hjem, så de skal nok komme her ind. Gider ikke ligge dem ind på face, da alle andre også gør det, og det er sgu bare bøvlet! :) Så de kommer her ind på et eller andet tidspunkt.
Savner jer alle sammen der hjemme og tænker på jer, så meget som jeg nu har tid til :P
- Roger and over -
- comments
Casper bo Hvor lyder alt jo bare fedt... Og du skal ikke have dårlig samvittighed søde, det er forståeligt det hele.. Herhjemme sneer det vildt udenfor lige nu,alt er Hvidt... Kunne godt bruge sommer og sol... :)
pernille i for jer en på opleveren det er godt at høre :) mit liv er kedeligt som altid :/ hehe abejde arbejde
mette juul fra højbo hvor lyder det spændene nette...håber det er ok at jeg følge med herinde
Jeanette Ej det er virkelig spændende! Kan forestille mig hvor trætte i er om aftenen efter alle de oplevelser og indtryk i får i løbet af dagen. Hvornår skal i egentligt begynde i jeres praktik/ på arbejde? Man må føle sig som et virkelig stort menneske når man kan gøre folk så glade ved at give så lidt. Glæder mig allerede til at høre mere <3 . Håber at fange dig på Skype på et tidspunkt. Hyg jer! :)
Annemette Ihh, hvor er det skønt at man kan følge med herinde på bloggen :) det lyder bare som om at I allerede har en fantastisk tur ! I er bare for seje piger ! Glæder mig til at høre hvordan det er på jeres første arbejdsdag :)
Mette Piet Det lyder jo fantastisk spændende alt sammen...dejligt du nyder det :-). Pas nu på hvad du spiser dernede. Jan har nu været syg i 3 uger med dårlig mave fra Thailand. Han har været til læge, men der er ikke så meget at gøre ved det...så han er ved at være noget slatten. Ha det fortsat dejligt, og pas på dig. Knus svigermette
Mette Ibsen Hvor er det dejligt at læse at I gør dem aå glade dernede ved at give dem så lidt. Er rigtig ked af det ed Bobby søde, men kan godt forstå at du ikke har så meget tid til at tænke på det. Og det er nok også godt nok så du ikke får ødelagt turen <3 Lyder virkelig vildt med alt det regn, men fedt at I har jeres egen svimmingpool på taget når det regner ;)