Profile
Blog
Photos
Videos
Vad säger man när man tappar ett paket ägg på golvet i en matbutik i Italien? Jo, då går man fram till närmsta personal och frågar: scusi, parla l'inglese? Svaret kommer förmodligen bli: no! Förklara då vad som hänt på italienska genom att säga: uova, poff! och gör en exploderande rörelse med händerna :) fick gå och hämta mig ett nytt paket och nu sitter jag på balkongen och käkar ägg- och tonfisksallad :)
Igår var sista dagen för många studenter :( Wiebke som jag bott med i tre veckor åkte hem till Tyskland i morses, så jag, hon, en Holländsk kvinna jag bor med, Karoline, och flera andra var ute och åt. Vi åt spaghetti alle vongole, gamberetti e calamari grigliata och efter gick vi till en bar och jag drack min nya favoritdrink; Giappanaise. Den är olika på varje bar, ibland är det Italiens svar på den svenska drinken Piggelin och ibland är det en enklare variant av Tokyo Iced Tea, men den är god vilket som :)
På måndag kommer jag börja i en klass som är en nivå högre än den jag gått i nu, wihoooo! Jag trodde att det var efter fyra veckor man blev förflyttad, men jag tror att japanen i min klass, Marika, som läst lika länge som jag kommer vara kvar. I så fall känner jag mig väldigt hedrad att jag betraktas som så duktig :)
Ikväll blir det utgång med den Georgiska tjejen, Sofia, som gått i min klass men som nu bara ska resa runt och sedan ta det lugnt hemma då hon bor i Salerno sen cirka 1,5 år tillbaka. Utgång här innebär oftast bar, men förhoppningsvis ska vi hitta en klubb här i närheten så vi får skaka lite på rumpan också ;)
Hörs!
Kram på er!
- comments
Mamma Kroppsspråksprat är du bra på, äggröra på golvet är nog ingen hit. Vid gjorde äggtoddy med lite vanilj socker och sedan en hel del Calvados. Det var riktigt gott som Påskaftonsdrink. Jösses vad alla dina maträtter låter gott. Du får göra upp en lista på allt jag skall äta. Vad roligt att det går så bra med Italienskan, men jag är inte förvånad. Bra för dig att få lite kvitto på att du är duktig. Hoppas verkligen att ni kom till ett ställe där ni fick skaka rumpa. Inte för många Piggelin bara :-) . krama är i massor MAMMA