Profile
Blog
Photos
Videos
Igår så gick vi alla på Ballet på Opera Huset. Vilket var otroligt mysigt. Sprang från jobbet fem i 6 då vi skulle hämta ut biljetterna senast klockan 6.30 med ID (Rabatterade biljetter för oss under 27) och då det stod på internet att det tog 30 minuter att gå dit från jobbet så skyndade jag mig, Det tog 15 minuter. Så vi satte oss på Operakällaren och åt lite god mat och drack lite gott vin. Jag drack ett jättegott glas Pinot Noir, och åt en lax sallad som var lite annorlunda. Det stod laxsallad med gravad sås men det var laxen som var gravad. Sedan så var det rädisor till det, några fancy salladsblad, Grape fruit, kaviar och konstigt nog potatischips, inte så många dock då det var en sallad. Grape fruit och gravad lax var otroligt gott ihop!
Balleten var jättehärlig, den var indelad i tre delar och den andra delen, den contemporary var den bästa, den sista biten av den var med en tjej och en kille och den handlade om förbjuden kärlek. Den var otroligt vacker och vi alla satt knäppt tysta och bara stirrade, och inte bara för att killen bara hade pyjamasbyxor på sig. Utan den var otroligt emotionell.
Idag så har vi släppt av Emilia, en av mina rumskamrater på flygplatsen, vilket var sorgligt. Men hon och Linda pratade om att komma upp till min stuga till höst och ha en avslappnande helg, vilket skulle vara jättetrevligt! Sedan så ska vi ju köra en reunion på Ibiza nästa sommar!
Jag är världens otursbarn, när vi skulle gå in hemma igen så råkade jag köra in min tå i trappsteget utanför och spräcka upp hela stortå nageln, så ligger med foten högt nu och en ojande Linda brevid mig. Ikväll så blir det film, sedan så måste jag hitta en laddare till min stora kamera, hittade den lillas laddare, men har tydligen tagit med mammas och pappas laddare till deras kamera hit, vilket är så typiskt!
- comments



Anna Ah, en cliff hanger!! can't wait :-) Puss Ma
SIV Härligt, Matilda! Siv
evy frisk Tröttnar aldrig att läsa dina innehållsrika texter.Ser fram mot att få ha dig här igen. KRAM mormor
Callie Finally got some time, with the IB3 taking exams, wow are you busy! Sent you a birthday wish on your mobile, but suppose you didn't get it...But thinking of you lots! Big hug!