Profile
Blog
Photos
Videos
Hej derhjemme.
Første weekend i New Zealand er nu overstået og det har været rigtig sjovt. Vejret er ikke imponerende, og på ingen måde som i australien med 30-40 grader. det er høj sommer lige nu, og det er omkring 20 grader, og de siger at det ikke bliver varmere. Det er heller ikke meget sol man ser hernede, men til gengæld blev jeg solbrændt af at gå rundt i solen meget kort tid, endda med kasket på. (noget med at ozonlaget er meget tyndere hernede, så der skal ikke meget til at få sol).
Da jeg ankom til huset boede der allerede 3 menneser. Bo som skal blive her lige så lang tid som mig, derudover er der Sarunas som rejser hjem på tirsdag, og Miriam, som bor sammen med Sarunas lige nu, og hun flytter til sin egen lejlighed i Dunedin på tirsdag.
Jeg startede med at gå en tur på 5 timer rundt i byen i fredags, mens de andre var på arbejde. Derefter tog vi så i byen om aftenen, efter vi havde drukket lidt vin :P
Lørdag morgen tog vi så til bil rally, hvor Sarunas havde en aftale om at han skulle køre med i en rally bil. Det var meget sjovt, og fik nogle fine billeder. Derefter tog vi til noget heste-show, da Bo interesserer sig for heste. Da vi så kom hjem fik vi noget mad, og jeg var ret træt efter natten før, så vi gik tidligt i seng.
Søndag morgen kørte Sarunas og mig ned til Garth som er en af medejerne af firmaet, hvor Sarunas skulle arbejde lidt på Garth's hus, fordi Sarunas har brug for at tjene lidt penge :)
Garth og mig kørte så ud på fabrikken hvor jeg skal arbejde, og jeg fik set hvor jeg skulle sidde, og set fabrikken osv.
Nu er jeg så kommet hjem i huset igen, og sidder og skriver på min blog. kl er 11.26 hernede p.t, søndag d. 30/1-2011
PS. det er FANDME MYSTISK at køre i den forkerte side af vejen.
Senere i dag tror jeg bare jeg skal ud og handle lidt, da jeg mangler en del basale ting som barberskum, hår voks, tandpasta og sådan noget. og i aften tror jeg bare at jeg skal slappe af.
- comments