Profile
Blog
Photos
Videos
Siitä on nyt yli kolme kuukautta, kun saavuin Adelaideen. Vaikka tämä ei ollut minun ensimmäinen kerta Australiassa, tuntui silti hieman oudolta muuttaa kaupunkiin, jossa en ollut koskaan aikaisemmin käynyt. En tiedä oliko kyseessä jetlag, vaiko Suomen pakkasia hieman lämpimämpi ilmasto, mutta ensimmäisinä päivinä kaikki tuntui hieman oudolta ja epämukavalta. Tuo tunne kuitenkin pian havisi ja uusi kotikaupunkini alkoi tuntua paremmalta.
Tammikuussa Australian kesä oli kuumimmillaan ja ensimmäisenä viikonloppuna elohopea ei laskenut paljon alle neljänkymmenen asteen. Olin niin innoissani lämpimästä ilmastosta, että muiden piti hieman hillitä haluani olla liikaa ulkona. Suomalaisesta yli neljäkymmentä astetta saattaa kuulostaa sietämättömältä kuumuudelta, joten olin hieman yllättynyt kuinka se ei kuitenkaan tuntunut niin pahalta.Ehkä paikallinen kuiva kuumuus on helpompaa kestää kuin trooppinen kostea kuumuus jossain muualla.
Yliopiston orientaatio alkoi heti maanantaina muutaman lepopäivän jälkeen. Orientaatio kesti vain pari päivää ja sen jälkeen oli pari viikkoa vapaa-aikaa ennen kuin kurssit alkoivat. Orientaatio itsessään ei ollut kovin informoiva. Sain ihan itse yrittää päästä jyvälle kursseista. Orientaatio tunneilla kannattaa kuitenkin käydä, sillä se on hyvä tapa tavata muita ulkomaalaisia opiskelijoita eri ohjelmista. Olin hieman yllättynyt, kun tajusin että kaksi kurssia periodissa on täysi päivästä opiskelua. Se tarkoittaa vain kahta lähiopetuskertaa viikossa. Mutta nyt kun olen käynyt yhden periodin läpi, tiedän miksi kaksi kurssia per periodi on tarpeeksi. Erilaiset kurssi tehtävät pitävät huolen että aika ei käy pitkäksi. Olen ollut tyytyväinen kursseihini. Varsinkin kaikki ohjelmani syventävät kurssit ovat olleet erittäin mielenkiintoisia.
Adelaide on ollut mielestäni yllättävän vilkas kaupunki. Kaikki paikalliset tuntuvat ajattelevat Adelaidea pienenä kylänä, vaikka täällä on yli miljoona asukasta. Ehkä he vertaavat kaupunkiaan muihin Australian suurkaupunkeihin kun minä taas vertaan sitä Tampereeseen tai Helsinkiin. Minua alkaa aina naurattamaan, kun tunneilla puhutaan siitä kuinka Australia on niin pieni markkina-alue ettei täällä kannata tehdä sitä tai tätä. Käykää suomessa, siellä on melkein enemmän järviä kuin ihmisiä. Tammi-maaliskuu oli hyvin tapahtuma rikasta aikaa. Ensin kaupunkiin tuli pyöräilykilpailu "Tour Down Under" ja satuin jopa näkemään Lance Armstrongin. Sitten oli vuorossa maan kansallispäivä "Australia Day". Ostin jopa uudet asiaan kuuluvat bikinit, jotta kehtasin mennä rannalle sinä päivänä. Adelaide on hyvin tunnettu taidefestivaaleistaan ja maaliskuu menikin "The Fringe" ja "Adelaide Festival" meiningeissä. Adelaide festivaali järjestetään joka toinen vuosi ja se on suunnattu vähän "kypsemmälle" yleisölle. The Fringe joka on taas tarkoitettu hieman nuoremmalle yleisölle, järjestetään joka vuosi. Se pitää sisällään kaikenlaisia esityksiä tanssista komiikkaan. Jotkut esitykset ovat tosi hyviä ja toiset hieman kyseenalaisia.
Kivan kesän jälkeen alkoi hieman vähemmän nautinnollinen syksy, sillä aloimme remontoimaan. Paikallinen "Bauhaus" eli Bunnings warehouse rautatavarakauppa ja IKEA on tullut hyvin tutuksi. Ehkä minun pitäisi hakea jompaankumpaan töihin. Puolentoista kuukauden jälkeen emme ole vieläkään saaneet kaikkea valmiiksi, mutta toivottavasti pääsemme muuttamaan parin viikon päästä. Mutta aikakin voin väittää että osaan tehdä keittiö- ja kylppäriremontin.
Tässä pikakelaus ensimmäisistä kuukausistani Australiassa. Aika on mennyt äärettömän nopeasti ja olen erittäin tyytyväinen, että päätin tehdä kokonaisen tutkinnon täällä pelkän vaihdon sijaan. Vaihto olisi pian ohi ja olen alkanut vasta nyt pääsemään uudesta elämän rytmistä kiinni. Koska aloitin tämän blogin vasta nyt en voi kertoa kaikkea mitä on tapahtunut, mutta yritän vastaisuudessa kertoa elämästäni hieman yksityiskohtaisemmin.
Terkkuja kaikille koto suomessa. Nauttikaa ihanasta keväästä ☺…
- comments
Alette Moikka! :) Mitä tutkintoa opiskelet nyt Ausseissa? Sulla näyttää menevän kivasti siellä, hyvät jatkot! :)
Eija Vaateri Hyvä Jenni, kun olet saanut aikaiseksi alkaa kirjoitella. Pistäpä paremmaksi kuin sisaresi, joka kirjoitti blogiaan vain kerran. Täällä kotimaassa riittää kyllä kiinnostuneita lukijoita.