Profile
Blog
Photos
Videos
Bangkokista vajaan parin tunnin bussimatka halki maaseudun ja pikkukylien ja saavun Singburiin. Bussiasemalla minua vastassa on vapaaehtoistyöjärjestön edustaja, John. Leppoisa britti, joka vastaa parista projektista Singburin alueella. Teen tuttavuutta uuden reissaamismuodon kanssa, kun laukkuni ja minut nakataan lava-auton perälle. Varttitunti mukavan tuulen tuiverruksessa ja kaarramme Twin Housen pihaan. Ulkosalla minua tervehtii Phil Hän on Green Lionin Thaimaan vapaaehtoisprojektien koordinaattori. Käymme Philin kanssa lyhyesti tulevat kuvioni läpi, ja sen jälkeen pääsen asettumaan kodiksi.
Huoneet ovat 4 hengen dormeja, jotka jaetaan vähemmän ruuhkaisina sesonkeina yleensä yhden kämppiksen kanssa. Tapaankin heti ensi kättelyssä tulevan huonetoverini Brechtin, nuori hollantilaispsykologi, joka opettaa sivutyönään salsaa. Brecht on huipputyyppi, voisiko parempi tuuri käydä (etenkin kun olen lattaritanssien suuri ystävä). Myöhemmin tosin totean että muutkin vapaaehtoistyöprojekteissa mukana olevat ovat varsin täysjärkistä jengiä. Harvempi tyhjäpää tällaiselle lomareissulle kenties lähtisikään..:)
Saavuin kreivin aikaan päivälliselle, ja ruokailualueelle alkoi valua porukkaa. Valtaosa oli iältään 20-25-vuotiaita, ja ympäri Eurooppaa. Mukana oli myös muutama Korealainen, pari jenkkiä ja pari Aussia. Päivällinen venähti kun juttua tuntui riittävän, ja jatkoimme tarinointia tien toisella puolella sijaitsevan baarin terassilla. Ilta sujui leppoisasti korttia pelaten ja reissutarinoita kertoen.
- comments