Profile
Blog
Photos
Videos
Ja taas mentiin. Tänään taas lisää temppeleitä, hyvää ruokaa ja uusia elämyksiä Ajamme pain tunnin matkan päähän naapurikaupunkiin, jossa on aivan mielettömät temppelirauniot. Joka puolella on värikkäitä kukkoja, niin eläviä kuin patsaiden muodossa. Kysyn oppaaltamme Oliverilta mikä on tarina kukkojen takana, ja hän kertoo muinaisen kuninkaan olleen suuri kukkotappelufani, ja kuningasta kunnioittaakseen alamaiset ovat nyt tuoneet näitä kukkoja alueelle enemmän ja vähemmän. Onneksi nämä yksilöt ovat kuitenkin hyvässä kondiksessa (ei silmäpuolia eikä reissussa rähjääntyneitä eläinraasuja), ja tuntuvat elelevän keskenään sulassa sovussa.
Taas auton kyytiin ja matka jatkuu. Matkalla tulee jutusteltua paljon muiden vapaaehtoistyöntekijäiden kanssa, mieletöntä porukkaa; kolme norjalaista ovat juuri kotiutuneet rauhanturvatehtävistä Afganistanista, ja halusivat nyt viettää merkityksellisemmän loman auttamisen parissa, pari hollantilaistyttöä on ollut vapaaehtoishommissa Vietnamissa, Kambodzassa ja nyt täällä Thaimaassa, mukaan mahtuu myös pari ensi kertaa yksin ulkomaanreissulla olevaa nuorta, jotka viettävät kesälomaansa täällä vapaaehtoistyöjärjestön erilaisissa projekteissa. Meillä on kiva porukka kasassa :)
Matkan varrella pysähdymme ravintolassa lounaalla. Ilma on kuuman kostea ja ilmastoitu ravintola on kuin keidas erämaalla. Istuudun tuulettimen viereen maksimoidakseni vilvoittelun, ja kuinkas käykään; "kokeneena" Thaimaan kävijänä haluan lisätä chilirouhetta ruokaani, otan lusikallisen kauniiseen käteeni ja tuuletin puhaltaa rouheen suoraan silmääni. Kokemus on infernaalinen! Etenkin kun ei ole haisuakaan siitä missä on lähin vesipiste, tai kun ei ylipäänsä näe ympärilleen hahmottaakseen missä sellainen voisi olla. Lähden harhailemaan vessan perässä ja onneksi sellainen löytyy. Luulen jo menettäväni silmäpoloni koko loppureissun ajaksi, mutta kirvely alkaa kuin alkaakin laantua. Eihän tässä voi muuta kuin nauraa; Taas uutta kokemusta rikkaampana.
Iltapäivällä lisää temppeleitä ja ostoksilla käyntiä. En jaksa keskittyä rättikauppoihin joten loikoilen puun juurella, syön jäätelöä. Luksusta!
- comments