Profile
Blog
Photos
Videos
Aktiviteterne fortsætter og vi er bestemt ikke taget til New Zealand for at slappe af. I dag havde Wulff, Louise og jeg booket en tur til hang gliding. Kl. 11.50 blev vi hentet af bussen, som skulle køre os derud. Da vi var kommet ud til stedet, hvorfra vi skulle hoppe, fik vi udleveret det udstyr som vi skulle have på. Dernæst fik vi instrukser i, hvordan vi skulle løbe ud over kanten og hvor vi skulle holde fast under svævningen. Vi nåede at tage 4 skridt og så vævede vi allerede i luften. Hang gliding er det tætteste man kan komme på at være en fugl. Det var en rigtig hyggelig tur, hvor man stille og rolig nød den flotte udsigt. Det var helt sikkert en oplevelse at prøve at være fugl for en dag. I aften skal der pakkes taske, så vi er klar til en to-dags bådtur til Milford Sound.
- comments
Lars Sandberg Hej Christina.. Fantastisk ol, det må have været mega sjovt. Endelig kom du på skydiving, som du havde glædet dig til. Det kræver mod, men det er jo ikke noget problem. Vild og uforglæmmelig oplevelse. Og så har du oplevet at være fugl, næsten da. Kærlig hilsen far.
Christina Sandberg Hej Far :) Det var enormt sjovt!! Det var så vildt, men en uforglemmelig oplevelse - så fedt. Ja, dagen efter var det hang gliding. Der sker noget hele tiden, det er skønt! Knus