Profile
Blog
Photos
Videos
Koulussa
Vietan tallahetkella hyppytuntia. Kavin asken ostamassa kolmioleivan ja kahvin laheisesta TESCO supermarketista.
Klo 14.00 alkaa History and Culture in Czech lands years 1836-2009. Pidan kyseisesta kurssista todella paljon, koska sen avulla pystyn ns. linkittamaan muut historian kurssit (dokumenttielokuva-, animaatio- ja keskieuroopan elokuva-) samalle aikajanalle ja samoihin tyylisuuntiin.
Taalla kaupungissa on kylla erittain huono palvelu, varsinkin Tescossa ja koulumme alakerrassa olevassa ravintolassa. Palvelu ei vastaa edes Lidlin tasoa. Jos vahiongossa paljastaa kaupantadeille olevansa ulkomalaainen, palvelu on vielakin huonompaa - Vaihtorahatkin vaan heitetaan tiskiin ja katsekontaktia on turha odottaa. Huono palvelu voi nopeasti pilata ulkomaalaisen opiskelijan paivan, jos on muutenkin vaikeaa. Esimerkiksi kamppakaverini tuli yhdestakin kaupasta ulos ihan itku kurkussa.
Taalla on viimeaikoina sattunut aika ikavia juttuja kavereilleni. Turkkilaisen Chalarin(en osaa kirjoittaa oikeaa nimea) laukut varastettiin siita samasta hostellista, jossa minakin vietin 1,5 vkoa. Kaikki tavarat olivat lukkojen takana, mutta se ei varkaita haitannut. Mukaan lahti nimittain tietokone ja muut tarkeat tavarat. Chalar oli kirjoittanut yhta lastenkirjaa nyt jo neljatta vuotta ja kaikki materiaali oli siina tietokoneella ja ulkoisella kovalevylla, jotka varastettiin.... Mahtaa harmittaa. Myos puolalaisen Rafaelin lompakko varastettiin. Molemmat pojat ovat meidan luokalla.
Nyt se Chalar punkkaa meidan sohvalla, kun ei uskalla enaa asua hostellissa (vaikka oli maksanut sen). No se yrittaa nyt loytaa kampan. Meidan naapuuriin, samaan rappuun ja kerrokseen muutti juuri viikonloppuna kolme muuta meidanluokkalaista tyyppia - kaksi espanjalaista ja yksi kreikkalainen.
Pohjoismaalaiset ovat siis aivan alakynnessa. Ollaan paljon keskusteltu kamppisten ja naapureiden kesken juuri maailmanpolitiikasta ja sosiaalisista olosuhteista eri maissa ja huomaan jyraytyvani etelaeurooppalaisten mielipiteiden alle. - Oliivioljy on siis ruoanlaiton tarkein ainesosa! Espanjalaiset eivat ole tyytyvaisia tsekkilaisten kauppojen oljyvalikoimaan ja pyytavat sukulaisia lahettamaan sita "aitoa" tavaraa kotimaasta... jep jep
- comments