Profile
Blog
Photos
Videos
Så er der gået en uge mere, og vi har for første gang været med hos de store børn (dvs. dem mellem 1 og 2 år) her er rutinen lidt en anden. Om eftermiddagen underviser vi stadig, og vi kæmper stadig med at få pigerne til at prøve at snakke engelsk..
I sidste weekend var vi hos Kasper i Bukoba fra lørdag til søndag hvor vi fik dansk bøf, (næsten) brun sovs og kartofler.! Senere kom nogle af de andre volontøre og vi hyggede os.
i ugen der kommer skal vi deles op så en af os skal være hos de store og en anden hos de små, så det bliver lidt spændende..
lige nu sidder vi i Mugeza hor Emilie (en anden dansk volontør) og er ved at forberede aftensmad så Gerda vi skal have pizza. (internt i Ullas familie). Emilie underviser på en skole for døvstumme og det er rigtig spændende at se hvad hun arbejder med.
Det blev en kort hilsen denne gang, men der kommer mere i næste weekend.
Håber foråret er nået til Dk :) her er vejret meget svingende, den ene dag åbner himlen sig og det står ned i lår fede stråler og andre dage er vejret perfekt med skifri himmel :) vi skulle hilse fra den lille abe familie der er flyttet ind uden for vores hus, de er vældig underholdende.
- comments



Benny Sørensen Hej med jer Her på mors er foråret stadig på vej og ja der er stadig sne der hvor de største driver lå. Helen har været på arbejde fredag aften og Marie og jeg var til håndbold og vi vandt over Farsø og blev kreds vindere. Hele holdet overnattede i klubhuset på Outrup stadion, og tøserene og vi andre havde en dejlig aften.Besserene i Viborg er glade for at høre fra jer og bedstemor er i øje blikket bedste mor med slag i for der er mange fester der skal tænkes på, så der er fart over dem. Mette & og Klaus har lige været på besøg og vi har aftalt lidt med dem om den. 4. maj så jeg tror der styr på alt der praktiske. Til sidst vil jeg lige sige at det er dejligt at hører at i er faldet godt til og det går godt med jer i Afrika. Vi glæder os til at høre mere om jeres oplevelser hilsen Marie, Helen & Benny PS: Håndbold ikke så godt, Hill og co tabte til Sjørring - jeg har ikke talt med ham endnu, men han skal vist mobbes lidt til håndbold afslutning
MIa Holst Nåh, nåh Benny.. Vi vandt til gengæld vores allersidste kamp mod Nors, og har vores 1. plads i puljen.. :).. -Men du må stadig gerne mobbe Hill.. Anne og Ulla jeg er så glad for at I har det godt nede i varmen.. Jeg håber for jer at i snart kommer til at se noget mere fast vejr.. Jeg glæder mig så meget til at få skruet op for varmen her, men det er fantastisk at vintergækkerne pipler frem over det hele.. Glæder mig til at høre mere fra jer..
Moster Ida Hej Ulla og Anne - rart at høre fra jer - det er godt at i nu for chanchen hos de lidt større børn - det er nok bedre - Vi var til fødselsdag hos Thomas i Fredag´s han hang lidt i bremserne - men nu er han jo også 30 år. - Knuz Moster.
Kristian Pedersen Hej Ulla.Vi har lige i fællesskab læst jeres dagbog og sender jer en hilsen her fra Støberigården. Skal hilse fra alle b.b erne. Birgit og Kristian
Kristian Pedersen Øh hvor bliver billederne af? Kristian vil gerne se nogle