Profile
Blog
Photos
Videos
Noosa - D. 21 November
Endelig kom tiden, hvor vi skulle til Noosa for at besoege Soeren og Lisbeth og deres to drenge Sebastian (15aar) og Emil (12aar)! Vi blev hentet af Soeren ved stationen faa minutter efter vi var ankommet. Det er alt for mange aar siden Tanja havde set dem sidst, og for Jacob var det saa den foerste gang. Det tog ikke laenge foer vi tjekkede ind paa paladset i Noosaville, hvor vi havde planlagt at vaere i omkring en uge. Inden laenge, havde vi smidt vores ting i vores doubleroom (ikke twin den her gang:D) og faaet hilst paa Sebastian og Emil, samt deres to fantastiske nuser hunde, Ruby og Tiki. Foer start skal det siges, at familien Vejby er lidt af nolge cykelhoveder :) der bliver brugt rigtigt meget tid paa det, og derfor tog det heller ikke laenge foer vi blev kastet ud i garagen, hvor vi blev introduceret til deres hobby.
Vi var fuldt klaedt paa, med baade pro toej,helm, hansker og briller - Det hele! Soeren havde nemlig lokket os med ud paa en mountainbiketur i den naermeste skov. Selvom vi saa utroligt godt ud og havde masser af selvtillid, blev det noget af en opgave! Omkring to timer inde i en skov, uerfarnen, men dog modig (Tanja) rasede vi op og ned af de mange bakker og rundt i de mange skarpe sving. Over og under store grene og sten. Det var virkelig en opgave der satte sine spor. Tanja fik ellers underholdt Jacob op til flere gange med sine vilde styrt, hvilket resulterede i baade albuer og knae i store saar, og det mest underholdende, et blaat maerke paa stoerrelse med en knutnaeve paa hoejre balde! :D Der var baade tale om blod, sved og taare! Men det er da ogsaa unfair naar de hernede har byttet om paa for-bremse og bag-bremse. Saa er det da klart vi andre ikke har en chance! Jacob kun enkelte blaa maerker (toesedreng) - men ufatteligt ondt i roeven. De puder var ikke til meget hjaelp!
Mens vi sov soendag morgen (0500) var familien Vejby ude og runde godt og vaelg 110km paa cyklen. Og ja, det er rimelig normalt! :D Om eftermiddagen tog vi ned paa en af de mange strande for at prove at surfe. Det er ikke det nemmeste i verden, men Soeren kaempede en brag af en kamp for at faa os op. Det lykkedes ogsaa til tider, men lykken var kort. Ellers plaskede vi rundt i de store boegler og proevede Emils boardsurf (et du ligger paa) Da vi blev toerre, 30 sekunder efter, koerte vi en tur ned igennem byen. Samme aften ringede Tanja til to piger vi havde moedt paa Fraser Island, da vi havde en halv aftale om at tage i Steve Irwins Australien Zoo Mandag. Busturen til AU zoo var en alletiders tur, da vi nemlig sad halvanden time i 18-20 graders varme! Det var dejligt endelig at blive koelet ned igen! Hehe. Det maa vist vaere lidt af et luksusproblem. Men turen i selve zoo var ogsaa helt fantastisk, og man kunne godt maerke at det var Steve som havde bygget det. Omraadet var stort, opdelt i territorier (Asia osv), med masser af god atmosfaere. Det var meget regnskovsinspireret, med store traeer som skyggede ned over stierne. Udover det havde dyrerne kaempe omraader for sig selv, fx havde de omkring 15 krodilleburer. Det var stort! Da vi ankom kl 1000 og det kendte krokodilleshow startede kl 1100, havde vi lige tid til at se den Cassowary, som vi aldrig saa i Cape Tribulation. Det var et godt show, hvor de forskellige dyrepassere slap hundredevis af fugle af forskellige arter loes, som floej iblandt publikum. Men selve krokodilledelen var ikke noget overvaelendede - Men stadig godt :) Ellers var det bare derudaf. De havde flere omraader, hvor man gik frit med kaenguroer og wallabies, som ellers kunne klappes og fodres. Men hvad hurtigt blev hovedpunket af dagen var tigershowet, hvor dyrepasserne skulle traene/lege med tigerne. Her vi fik set, hvordan en tiger klatre 5 meter op i et trae og hvilken springkraft de har. Udover fik de dem til at springe efter ting i vandet. Ja det var helt fantastisk, isaer at se det forhold tigerne havde til deres dyrepasser, og ogsaa hvordan man kan omgaas med en! Det var en lang og super hyggelig da i zoo :)
Saa blev det Tirsdag, hvor alt var sort. ZZZZZZZZZzzZZZZZZZ
Saa blev det Onsdag, hvor vi blev sat af tidlig morgen i Noosa National Park. Her vandrede vi langs kysten op til en spids, hvor vi ellers bare kunne nyde den gode udsigt. Paa vej tilbage mod den lokale by, fulgte vi en track igennem deres regnskov. Da vi skulle hjemad var der ingen kaere mor og far. Vi maatte selv finde den lokale bus, og saa ellers gaa resten af vejen. Men det var ogsaa kun denne ene gang :D
Vi havde nogle dage inden snakket om at vi skulle tage en endagstur til Brisbane. Hvilket vi saa gjorde Torsdag morgen. Efter den lange togtur, gav det os omkring 8 timer i selve byen. Her fik vi naaet at opleve en sejltur langs deres store kanal (under de mange broer), en tur til et under renovering China town (hvilket ikke var noget saerligt - de byggede jo bare:D) og et par timer langs "Stroeget", med et kig i en af deres spillehaller hihi. Sidst men bestemt ikke mindst en slaaskamp med knytnaever, raab og spark - paa aaben gade! Det sjove var, at det var et kaerestepar …
Det var blevet Fredag og Soeren havde taget fri. Planen var at vi skulle op og klatre paa et bjerg (navn:?), som uheldigvis var blevet lukket pga. stenskred. Men det slog ikke Soeren af pinden og vi blev straks koert videre til et andet bjerg, Tiborgagan. Der var naesten lige saa hoejt, som det andet (omkring 400m), men det skulle saa ogsaa vaere svaere at bestige. Vi var begge lidt skeptiske isaer, da Soeren aldrig havde proevet at bestige det her foer. Det var naesten 400m op af bakke, paa alle fire og uden sikkerhedsudstyr og det eneste der fraholdte en fra enten at ryge paa hospitalet eller det der var meget vaerre, var ens eget greb. Da vi modte foerste store udfordring begyndte Jacob at choke, da vi skulle til at klatre naesten lodret op - uden mange steder at staa og rive fat i, samtidig med vi opdagede hvor smaa traeerne var blevet. Men i bedste Tom Cruise stil, kom Jacob paa en eller anden maade videre. Da Jacob kom op til Soeren, var det ellers den rapkaeftede Tanjas tur. Efter en lang diskussion om vi egentlig ikke skulle stoppe, da vi alle var godt skraemte, fik Tanja alligevel kaempet sig op - De skulle ikke sige at de var klatret laengere end hende! Og nej, det var ikke bare en bakke. Da Tanja kom op til de andre rystede begge haender og alles puls var over det saedvanlige. Det er en svaer oplevelse at forklare, men at klatre med tanken om at, hvis du lavede et forkert traek var du heldig, hvis du overhovedet kom paa hospitalet! Det var virkelig graenseoverskridende! Men med Soeren i spidsen klarede vi den til tops! Det ville svare til en tur op og ned af Eifeltaarnet!
Under hele turen op, var frygten om at skulle klatre ned igen - hvordan fanden kommer man ned, af noget man naesten ikke kunne komme op af??!! Turen ned var overhovedet ikke saa slem, som vi havde regnet med bortset fra de steder, hvor vi pga vores stoerrelse, skulle finde to gode greb og glide ned til vi fandt et forfaeste. Skraemmende! En lettelse og ro vandrede rundt i hele kroppen, da vi endelig naaede "jorden" igen. Nu havde vi sku fortjent en Cola og hjemmebagte pies paa det naermeste bageri. PHEW! Vi havde selvfoelgelig valgt at klatre paa den varmeste tid paa doegnet, saa godt svedige tog vi ned til stranden. Og legede :)
Om aftenen tog vi ned til floden, for at spise aftensmad. Det var en velfortjent omgang sushi og thai, serveret med kolde oel og vin. Sikke en dag!
Weekenden tog vi paa det kendte Emundimarked og tog med Lisbeth og Emil til triathlon.
9 dages ophold i paradis! Vi blev opvartet i hoved og roev og blev koert rundt over alt. Flere laekre maaltider efterfulgt af desserter og igen oel og vin! Der er ikke saa meget at sige andet end mange tak til Lisbeth og Soeren, fordi vi maatte vaere hos dem! Det bliver haardt at undvaere dem og samtidig ogsaa svaert at vende sig til nudler og broed igen!
Vi uploader de to blogge her, men det bliver uden billeder lige pt. da vores memorycard selvfoelgelig gik i stykker. Men den ligger nede hos den lokale kameramand og forhaabentligt er de fleste billeder blevet reddet!
Knus fra os
- comments