Profile
Blog
Photos
Videos
Nu är vi inne på fjärde veckan här i australien och cairns! Tiden går alldeles för fort! På lördag åker vi till whitsundays och airlie beach med en av de vackraste stränderna med kritvit sand!
För 6 dagar sen påbörjade vi vår dykarkurs för att bli certifierade dykare, så de 3 senaste dagarna har vi spenderat på en båt och ute på the barrier reef 3 timmar med båt utanför cairns. Vi har gjort 9 dyk, djupaste dyket 30 m. Vi är officiellt adventure divers, nästa steg är advanced och rescue diver sen kan man bli master scuba diver!
Vi har simmat med hajar, sköldpaddor och nemofiskar (clownfiskar) bl.a. Igår var vi ute och åt med dykarteamet, underbara människor som verkligen brinner för sitt yrke!
Har massa bilder men på min kamera, ska föra över dem på någon dator snart!
Vi är som sagt inne i en regnperiod här i cairns, men idag kl 11.54 så skiner solen för fullt, 33 grader underbart! Hoppas ni i sverige är riktigt avundsjuka på oss! Hört att det är 2 grader hos er, haha!
Ikväll ska vi och några andra backpackers på bio och se hunger games 2! Sen drar vi nog till woolshed för gratis mat och senare för lite drinkar hehe
På torsdag fyller johanna 21 år och det ska firas stort plus att det är ladies night på alla klubbar = gratis champagne för alla ladies :D
Ha det bra så länge!!
- comments