Profile
Blog
Photos
Videos
Längesedan vi skrev något! Har haft full rulle :) känner till hela cairns nattliv och alla klubbar med gratis champagne. Just nu ligger vi vid lagunen och solar (surprise surprise) men vi var faktiskt på en cykeltur och besökte the botanic garden där det finns en liten regnskog. Vi såg en jättestor varan som skrämde livet av oss när den prasslade bland löven. Imorgon ska vi åka tillsammans med en kille som har en stor bil till cape tribulation där de har vattenfall och riktiga stränder där man faktiskt får bada! Det tar ca 3 timmar att ta sig dit så vi får gå upp tidigt imorgon! Vi har nu bokat båt i whitsunday och airlie beach samt greyhound busspass sammanlagda kostnaden 6000kr men vi får 2 dgr och 2 nätter på båten med all inclusive. Greyhoundpasset räcker från cairns till melbourne.
Hemlängtan? Nej! Känns som jag aldrig vill åka hem igen, inte ens läkarlinjen lockar just nu. Vi har bara varit här ca 8 dagar men vi älskar det redan! Träffar härliga människor som berättar om sina upplevelser, underbart väder och riktigt bra nattklubbar! Jag kommer definitivt återvända! Hoppas de övriga städerna är lika bra som cairns, jag hade faktiskt negativ inställning till staden men nu är det jag som vill stanna kvar.
Fia wester, min vän, har kommit ner hit! Jättekul! Vi bor nu i ett tremannarum för 17$/natt, det skulle egentligen kosta 40$/natt men hon som är "chef" gillar oss så vi får rabatt :)
Någon dykning eller dykarcertifikat får nog utebli pga resekassan och det är synd. Men samtidigt har man något att se fram emot när man återvänder! Man kan inte göra allting på en gång, eller hur?
Ikväll ska vi träffa en tjej som fyller år och även förfesta med en svensk tjej som bor på vårt hostel och hennes dykarvänner!
Ikväll ska jag och fia och 2 andra svenska tjejer på ultimate party - typ en pubrunda, gratis sprit och gratis inträde haha :)
På måndag ska vi åka till cape tribulation - en sorts nationalpark med vattenfall och riktiga stränder där man kan bada!
- comments