Profile
Blog
Photos
Videos
Klockan är just nu 14.49 och vi försöker bli av med baksmällan och ligger och solar vid poolen. Idag har våra vänner frida, fia och josephine åkt till whitsundays och airlie beach på båten spank me som ska segla runt till olika öar. De åkte klockan 13.00 och bussturen tar 11 timmar. Johanna och jag bestämde oss för att dyka och ta dykarcertifikat men väntetiden för att ta det med företaget pro dive var 8 dagar så vi ska åka iväg och dyka mellan den 21-25 november sen firar vi johannas 21 års dag här i cairns och sen åker vi till whitsundays och airlie beach den 1 december på samma båt som de andra! Sen ska vi mätas upp i byron bay!
Lustigt nog så sa både jag och johanna att vi inte ville till cairns över huvud taget, vi var beredda att ta första bästa nattbuss här ifrån och åka direkt till whitsundays, men nu är vi i cairns och har fastnat för staden. Antagligen för att vi hade så låga förväntningar och för att vi har träffat så många härliga människor som håller en kvar. Vi vet att vi måste dra vidare och det känns sorgligt, jag förstår verkligen folk som åker till Cairns och fastnar!
Nästa vecka ska vi åka till de berömda vattenfallen söder om staden, som tur är så ska vi åka med några andra så vi slipper köra vänstertrafik.
Varje kväll går vi till woolworth (mataffär) kl 20.00 för då säljer de ut alla bakverk, frallor och kaffebröd, man får en påse och får fylla den för endast 80 cent = 4,50kr.
En kort liten uppdatering för att visa att vi fortfarande är vid liv. Hoppas allt är bra i sverige, för vi mår bäst här nere och vill aldrig komma hem!
// felicia
- comments