Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen Allesammen <3
Nu ville jeg lige skrive igen og give en lille update om hvordan jeg har det og hvad jeg går og laver her i sydens varme sol ! Vejret er virkelig laekkert, naesten skyfri himmel og masser sol og varme. Det er ca. 20-25 grader i skyggen, så det er meget dejligt, og man kan allerede se at min blege krop, er ved at få bare en smule farve..
Men jeg er kommet i uniformen nu, og havde foerste "officielle" arbejdsdag i soendags.. Det var i lufthavnen. En utrolig sjov dag, hvor man virkelig fik laert en masse.. Vi skulle moede på vores kontor kl. 9 om morgenen, også koerte vi med en af de andre guider i bus mod hotellerne, for at hente de gaester som skulle hjem fra ferie. Da vi ankom til lufthavnen, blev vi foerst vist rundt i lufthavnen, og efterfölgende fik vi afvide om vi skulle stå på "linen", der hvor alle de nyankomne gäster kommer, så snart de kommer ud af ankomsthallen, så giver vi dem busnummer, og fortaeller hvor bussen holder. Hvis man skal väre på parkering, så står man der hvor alle busserne holder, og fortäller endnu engang til forvirrede gäster hvor deres bus holder og nummer. Og skal man ind i alle fyldte busser, og give lidt information, inden de köre videre. Ca. ved en 1-2 tiden, er de sidste fly ved at lande og der, får man så en bus man skal köre med hjem. Jeg fik et billund fly, med gäster kun fra Billund, som jeg skulle köre til 6 hoteller i Playa de las Americas. Det synes jeg gik helt fint, men man er dog lidt nervös förste gang må jeg sige. Man der sad jeg bare i bussen og talte i mikrofon omkring öen samt praktisk information.
Jeg har så väret på service mandag, onsdag og idag torsdag. Det vil sige at man möder op på hotellerne. (Träffetid på hotellerne). Så man er på förste hotel kl. 9 om morgenen, også kan gäster komme ned til en og köbe billetter og spörge om alt mellem himmel og jord, og klage.. Så der kommer man ud for lidt af hvert. Men det synes jeg har väret meget lärerigt og jeg har fået en masse ud af det.
Så ens arbejdsdag er möde kl. 8:30 senest på kontoret, ud på service/träffetid på hotellerne kl. 9-12, derefter tilbage til kontoret, og ligge alle solgte billetter ind i et computersystem, samt skrive alle klager mm. ind i systemet, også efter det har man Siesta (fri). Så möder man igen kl. 16.30. og de dage hvor man har service som jeg havde mandag, onsdag og torsdag i denne uge, der skal jeg så ¨på det der hedder "Show up" kl. 17. Så der tager man ud på de hoteller man har, også går man op og banker på alle gästernes dör og höre om alt er okay, og om de har nogle spörgsmål og önsker dem en rigtig god ferie. Det kan godt tage lidt tid for vi har mange gäster. Men det er rigtig hyggeligt, og gästerne bliver så glade når vi kontakter dem, og er interesseret i om de har det godt.
I tirsdag var jeg igen i lufthavnen. Vi er nemlig i lufthavnen söndag og tirsdag, hvor vi har gäster som rejser hjem og gäster som kommer herned. I tirsdag var jeg departureansvarlig. Dvs. at jeg står der hvor alle busserne kommer med gäster som skal hjem fra deres ferie, når de så kommer med bussen til lufthavnen, så går jeg ind i bussen og giver dem information om flytid, nr, incheckningsskranke, og info om hvordan de checker ind i lufthavnen og önsker dem en god hjemrejse.
Imorgen bliver en god dag, der skal jeg observere en udflugt til La laguna, som er en hyggelig by, hvor jeg skal köre med i bussen som gäst og bare tage noter til hvordan man köre denne udflugt.. Om aften skal vi alle ud og spise, og efter skal vi nok ud. For vi har nemlig fri på lördag !!
På lördag, er min förste fridag og der skal jeg i Siam Park med nogle af de andre . Det er et kämpe vandland!! Det skal nok blive rigtig sjovt.. Og på söndag står den på lufthavnen igen :D sköent..
Men jeg er rigtig glad for at väre hernede og alle er rigtig söde, og gode til at hjälpe og vi har det virkelig sjovt sammen. Jeg har det rigtig godt med mine ene roomie, Christa, som også er helt ny. Men jeg nyder at väre her, og synes rigtig godt om det !! Så det kan ikke bliver bedre..
Tänker på jer derhjemme, og håber I alle har det godt.. Jeg ville blive rigtig glad med nogle beskeder herinde, så jeg kan snakke lidt med jer, og höre hvordan I har det :)
- comments
Bettina Hej søde Sophie Ih hvor lyder det bare godt alt det du oplever - jeg ELSKER at kunne følge med :) Jeg glæder mig simpelthen så meget til at jeg selv skal afsted - du må love vi mødes til en kaffe når du kommer hjem fra Tenerife inden vi begge drager ud! Herhjemme sker der ikke så meget - kontrakten på lejligheden er underskrevet og jeg overdrager den om en uge :) Så flytter jeg imidlertid hjem til Philip - så får vi også testet det ;) Er syg i øjeblikket, men SKAL være rask til weekenden - der skal pakkes og flyttes et ordentlig læs... Hils alle de andre mange gange - KNUS og KRAM fra DK
Pernille Hej sveske. Hvor lyder det hele bare vildt spændende, jeg vil følge tæt med i din rejse.! Glæder mig endnu mere til at komme afsted nu hvor jeg har hørt hvor glad du er for det hele. Var det nemt nok at huske alt man skulle sige i transferen osv., eller var det ligesom på guideskolen hvor man lige blander lidt rundt i det hele? Glæder mig til at læse flere opdateringer fra dig
Sophie hej Pernille og Bettina.. Hyggeligt at I også fölger med ! :) Det er enormt smart med sådan en blog, for har en masse familie som er interesseret i at höre hvad jeg laver, også kan de läse det hele her :) Bettina: Godt at höre at du nyder at fölge med! Og self skal vi lige mödes når jeg kommer hjem d. 12. april til en kop kaffe, så vi lige kan få snakket. Du har sikkert en masse spörgsmål ! :D Det vil jeg i hvertfald gläde mig til. Hvor spändene alt med din lejlighed og at du nu er flyttet hjem til Phillip! Du må nyde det :D Håber dog at du har fået det bedre söde bettina