Profile
Blog
Photos
Videos
I dag stod vi forholdsvis tidligt op og tog ud til et gammelt forsvarsværk, Geumjung Mt. Fortress, oppe i bjergene bagved Busan, som Koreanerne har bygget omkring 1700 efter at være blevet invaderet af både Japanere og Kinesere. Her står mere om fæstningen: http://www.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=264108. Vi startede ved den østlige port og fulgte muren rundt til den nordlige port og videre til det højeste punkt i fortet. Her er et lille kapel hvor man kan sætte lys og bede.
Vi gik tilbage til den nordre port og ned til det store tempelområde Beomeosa. Her lå det ene flotte tempel ved siden af det andet. Der var en dyb messen fra nogle af templerne. Man kunne komme på tempelophold hvis man trænger til at fordybe sig. Vi har efterhånden set så mange templer, at vi er svære at begejstre.
På turen i dag mødte vi rigtigt mange koreanere, både skolebørn, voksne og ældre. Mange i fantastisk flot vandre outfit. Det må være et yndet udflugtsmål for Busan's beboere.
Efter at have hvilet os lidt tog vi op til Star Face og spiste til aften. Star Face fyldte 18 år og det blev efterfølgende fejret godt og grundigtsammen med blandt andre Tarra og Kester J
Vi kom først hjem og i seng ved 3 tiden.
- comments