Profile
Blog
Photos
Videos
Desvaerre, desvaerre Anna. Vi er endnu ikke blevet gift, men det betyder selvfoelgelig ikke at Sinne ikke har taget Jonathans Dankort I brug, men saadan gaar det jo naar banken lukker ens eget kort hmmm..
Men udover pludselig og uventet faellesoekonomi gaar det godt paa Zanzibar.. Vi tager os i et par gange om dagen at sige "Det er sgu livet det her", med en god fynsk accent som vores rejsekammerater griner lystigt af.. Men det er jo ogsaa vigtigt at laenges efter sin Barndoms gades "Sprukne og kejtede klang"..Alt dette siger vi paa trods af at vi ikke har vand halvdelen af tiden, elektriciteten gaar en gang i mellem, og at vi har mus, for ikke at tale om firbenenene, som er endnu stoerre end musene.. Men vi var nok blevet lidt skuffede, hvis det ikke havde vaeret lidt primitvt paa den eksotiske maade.. Alle i huset tager det ihvertfald med et smil...
Vi bruger det meste af dagene paa at studere.. Men det foregaar heldigvis paa mange spaendende maader. Vi er paa udflugter, laver rollespil og forsoeger at loese verdenssituationen (det er dog ikke helt lykkedes endnu).. Klasselokalet er paa old school baenke under en pavillion lavet paa rigtig afrikansk vis, og hvis ikke temperaturerne i Danmark var anderledes ville man oenske at vi havde lignende klassevaerelser.
Generelt sker der saa meget, og vi oplever saa mange historier, at det er umuligt at faa skrevet dem alle herinde. Alene i weekenden har den staeet paa fest med de lokale, tur i mangrove skov, colobus aber, Zanzibars hovedstad Stone Town, koral rev og en masse afrikansk kultur.. Og det er paa trods af alt sammen sker i "African Time", hvor alle tager det "pole, pole" (stille og roligt) og bare siger Hakuna Matata.
Men da vi ikke har mulighed for at uploade billeder vil vi i stedet illustrere et par billeder hernede fra:
Billede 1: Afrikanske Boern
"Mwusungu, Mwusungu" et par spillevende moerkebrune oejne kigger op paa Nina vores rejsekammerat, som staar med en tennisbold i haanden. Oejnene tilhoerer Luthea, en afrikansk pige paa 11 aar. Hendes moerke ansigt flaekker i et glitrende smil i det hun griber bolden som Nina kaster.
Vi er rundt i Paje og lege med tilfaeldige boern vi moeder. En opgave vores laerere har stillet os. Lige nu hopper, danser og loeber ca. 15 piger rundt om os, mens de glade raaber og skriger for at faa lov til at kaste med en af de tennisbolde vi har med.. Sommetider organiserer vi legen saa det bliver mere som et spil, andre gange goer pigerne det paa eget initiativ, og det er utroligt saa hurtigt de laerer.
Kommunikationen foregaar paa en blanding af kiswahilli, engelsk og fagter. Og vi har allerede fundet frem til navn, alder og de interne familierelationer hos pigerne, som alle har vaeret i skole tidligere paa dagen, men stadig har masser af energi til at lege med en flok fjollede danskere.. Og glaeden stiger endnu et hak da et par af voluntoererne hiver kameraer frem for at tage forevige dette enestaende oejeblik. Pigerne poserer, og kaemper for at faa lov til at vaere med i billedet. Nogle faar endda lov til at proeve at tage et billede, og 'klik' saa var det lige pludselig "mwusungu", som blev gemt paa kameraet hukommelseskort.
Billede 2: Mad paa Swahili.
Mtomwa griner over hele ansigtet. Hun har lige overladet kagerullen til Louise, en blond dansk pige. Men Louise er vant til noget mere end bare en kaep som er slebet rund, og har faet lavet haandtag, saa hun kan ikke faa kagerullen til at koere mere end en halv omgang. Mtomwa demonstrerer, hvordan hun skal lade kagerullen glide under haandfladerne, og hurtigt kommer lousie efter det, og faar rullet dejen ud til et godt Chapati (fladbroed). Flere nordeuropaesiske kokke forsoeger sig - Nogle bedre end andre. Men det lykkes at faa lavet fladbroed af hele dejen, og Mtomwa tager dem med udenfor i koekkenet, hvor hun over baal paa en pande bager de laekre fladbroed, mens de besoegende interesseret spoerger hende til den Swahiliske livsstil.
1 time senere sidde de 10 kokke paa stuegulvet. Dog uden Mtomwa, da det ikke er normalt at man spiser med gaesten. De tager sig til de udspilede maver som er fyldt med ufattelig laekker, tradtionel Swahilli-mad. spice Rice, king fish, Cotelets, smaa friturestegte kager og meget mere. Det meste er godt og grundigt stegt i friture, men det er ogsaa festmad, de danske gaester har faaet serveret.
Billede 3: Danmark vs. Zanzibar
Anders Taysen rykker sig fri ude paa hoejrekanten, tager et langt traek forbi sin direkte modstander, mens de bare foedder ploejer sig i gennem det tunge sand. Anders spurter direkte mod maal, han er kun fulgt af sin medspiller Nikolaj, han finter en aflevering, inden han i stedet elegant laegger bolden over den store Afrikanske keeper som kaster sig ud i ham. 1 - 0 til Danmark. "Kimya, kimya, mwabenga napikita", danskerne synger paa swahili at folk skal sige stille fordi, her kommer vinderne. Det danske heppekort paa sidelinjen reagerer dog med en kaempe jubel i stedet..
Men da de unge danske spillere en time sener staar udmattede og smurt ind i sand, er der ikke saa meget jubel laengere. De har tabt 3-5, og er gaet glip af de pandekager som det afrikanske staff havde lovet dem, hvis danskerne vandt i fodbold. Men Staff, var for staerke. De var vant til varmen og sandet, og rykkede de sidste 10 minutter fra 3 - 2 til 3 - 5. Isaer bomstaerke Mango og lynhurtige Doktur Zhuri gjorde udslaget paa den tunge bane.. Men traener og laerer, Andreas, nikker anderkende mod sine spillere og siger "Jeg har aldrig set dem saa traette foer". Og kort efter kommer Zhuri forbi og roser danskerne, hvis haardhed, forsvarsspil og kontra, han er imponeret over. Han giver Jonathan haanden, og siger: "I will see you in the bar tonight". Jonathan svarer: "Ndio" inden han toemmer skoen for sand. Han klapper Johan paa skulderen og spoerger om han saa den perfekt-timede to-fodstackling. Johan smiler og nikker, mens han siger: "i naeste uge er der pandekager".
Slutteligt vil vi gerne forsikre vores moedre om at vi ko godt op fra 12 meters dybde. Og nu er blevet saa fanget af dykning at vi har valgt at tage certifikat. Dette fantastiske univers vil vi fortaelle om senere. de naeste dage staar paa Stone Town, dykning, Spice tour store landskilpadder og musikfestival.. Vi glaeder os til at fortaelle om alt sammen. Vi er i oevrigt meget glade for de fine hilsner paa 'message board' Og nej, Jakob og Sofie, der har ikke vaeret nogle lover endnu.. Vi har noejedes med tigerfisk..
Badaye
- comments