Profile
Blog
Photos
Videos
Hei alle sammen!
Siste oppdatering fra denne fronten. Vi vil bare begynne med aa si at de siste dagene har kun vaert med og rundt lokalbefolkningen, for det er ingen vestlige turister paa disse turene her i lavsesongen (og pga uroen i Bangkok). Derfor blir opplevelsen mer autentiske og eksotiske. I gaar hadde vi siste dag av jungeltreken vaar, og dagen startet med en tur til ”fish and monkey cave”! Til Snorres store begeistring kjoepte vi noetter som vi skulle mate apene med. Dette var ville aper som kun var vant til noen turister som kom naa og da, saa vi fikk ikke proeve aa ta paa de og vi moette strekke ut noetten saa de kunne ta den selv. Vee sa ogsaa ”watch your back, they’re naughty naughty boys”. Men alt gikk veldig fint og det var veldig goy aa gi de mat! Snorre ble litt skuffet av at han ikke fikk et rabies-infisert bitt med etterfoelgende monsterarr som han kunne vise til. Vet ikke hvilken type aper de var, men veldig soete og morsomt aa se hvordan de klatret som.... apekatter! Vi matet ogsaa fiskene, som det var tonnevis av. De stoerste gullfiskene vi har sett, rundt 7-8 kg. (Snorre mente de veide 365 kg). Forresten, ved siden av der vi kjoepte noetter var det en stor haug med noe som lignet VELDIG paa troeffel, som de solgte til 150 baht for en stor kopp (ca 30 norske kroner). Paa grunn av Vees vaklende engelsk med mange rare konsonanter der det egentlig skulle vaere vokaler, fikk vi ikke ordentlig svar paa om det var troeffler, men han sa det var en sopp som vokste under bakken...
Neste stopp var Mae Sai, en by som ligger paa grensa mellom Burma og Thailand. Der ruslet vi gjennom et stort marked og tittet paa alt fra penner til fiskemager. Der moette vi en vestlig turist, som viste seg aa vaere en svenske som bodde her. Vi dro videre til Golden Triangle, stedet der Thailand, Burma og Laos moetes. Vi tok en liten speedbaat paa Mekongelven, hvor vi dro inn over Burma-grensen, men gikk aldri i land. Laos derimot gikk vi i land i, hvor vi drakk lokalt ol og tittet paa markedet. Tina kjoepte en soet liten haandlaget tre-elefant, mens Snorre kjoepte en harry oel-tskjorte med Beer Lao paa. Vi stemplet passene vaare og dro tilbake til Thailand. Vi bestemte oss for noen dager siden at dette ble vaar Laos-opplevelse, da vi fant ut at det ville ta altfor lang tid og mye penger aa reise til Luang Prabang i Laos kun for aa vaere der en dag. Istedet valgte vi denne tredagers turen, og vi angrer ikke!
Etterpaa dro vi til Chiang Saen, en over 1200 aar gammel by hvor mye av ruinene fortsatt staar, spesielt det vakre tempelet. Vee fulgte oss inn i tempelet hvor vi festet gullflak paa en Buddha-statue, noe som er en tegn paa hell og lykke. Paa vei ut kjoepte vi en bitteliten Buddha-statue, da denne er den eneste vi toer aa proeve aa ta med oss ut av Thailand. For ifoelge Thai-lov har alle (ALLE!) statuer Buddhas aand i seg, og hvis den tas med ut av landet slipper aanden loes og bringer ulykke over vedkommende. Det er derfor strengt forbudt aa ta med buddha-statuer ut av landet, men guiden vaar mente det gikk greit med den bittelille. For Thaifolket er det tre ting som respekteres veldig hoeyt, og det er Buddha, kongen og flagget. De kan for eksempel ikke ha sitt eget hodet hoeyere enn buddha, det er derfor de kneler noen steder i tempelet. Det er ogsaa helt utenkelig aa gaa med flagget som et plagg, for eksempel et bilde paa en tskjorte. Vi synes dette er veldig rart, men ser det overalt. Forresten er det ogsaa veldig uhoeflig aa peke foettene dine paa noen!
Siste stopp for dagen var Wat Rong Khun eller ”White Temple” som det kalles paa engelsk, og med god grunn! Dette er uten tvil det vakreste tempelet vi har sett, veldig vanskelig aa beskrive, saa se bilder! Det er veldig moderne utsmykket innvendig, veggene er malt med en vakker Buddha-statue paa toppen i taket og under er bilder paa alt som er ondt eller onder, og symbolikken er at Buddha sitter hevet over alt dette. Ondene var bilder i form av for eksempel Bush sittende paa en atomrakett, WTC i flammer, Coca Cola, McDonalds, Neo fra Matrix, Star Wars, Avatar, Supermann, Spiderman, Batman, Conversesko, Whiskey, klokke og verden som blir utslettet av en atombombe. Utrolig fascinerende! Vi kjoepte en liten bok med bilder av tempelet da det ikke var lov aa ta bilder innvendig. Da vi var ferdig reiste vi rask hjemover for vi hadde program for kvelden (Snorre satt to cm over bilsete hele veien tilbake til hotellet). Vi vinket forvel til Vee og Wan.
Man kan ikke reise til Thailand uten aa ta en kveld som tilskuer av Thailands nasjonalsport, nemlig Muay Tai, eller Thai Boxing som det ogsaa kalles. Vi hadde allerede mistet sjansen til aa se det i Bangkok og var derfor fast bestemt paa aa se det her i Chiang Mai. Muay Thai er for mange unggutter fra landsbygda den eneste muligheten til aa tjene penger til seg selv, og for aa forsoerge familien, saa dette er en desverre en sport med skyggesider. Vi moette opp paa stadion og fant fort ut at vi hadde faatt ringside billetter, det vil si NOKSAA naerme bokseringen. Bokserne har enten en roed eller blaa shorts paa seg, slik at man kan se fortskjell paa dem i kampens hete. Vi hadde allerede bestemt oss for aa heie paa hver vaar farge, Tina roed og Snorre blaa. Tinas foerste bokser hadde et navn vi har vaert borti flere ganger her i Thailand, nemlig James Bond (Dette er faktisk navnet hans) Thai boksing er som boksing, bare at det er lov til aa sparke og bruke albue, saa dere kan tenke dere at dette er en noksaa brutal sport aa se paa. En stor forskjell fra vanlig boksing er derimot at bokserne utoever en veldig respekt for hverandre, og dette gjoer at ingen av bokserne blir alvorlig skadd under kampen. Et eksempel er hvor den ene bokseren var saa utslitt i 5 runde (siste runde) og var nesten paa vei ned i bakken. Motstanderen valgte da aa ikke angripe og kampen gikk videre til klokken ringte. Dette var for at motstanderen ikke skulle bli ordentlig skadet eller tape ansikt ved aa gaa i bakken, eller bli tvunget til aa gi seg. Etter sju kamper sto stillingen 4 – 3 til Snorre, og vi gikk begge derifra med enda en stor opplevelse vi vil huske lenge!
Ogsaa idag sto vi opp tidlig for aa dra paa ”zipline adventure”! Vi kjoerte laaaaaangt inn i jungelen paa en humpete og svingete vei foer vi kom frem og ble moett av personalet der. Konseptet er at de har satt opp nesten 40 plattformer hoeyt oppe i forskjellige traer rundt omkring i jungelen med zipline imellom. Vi ble selet opp og paa vei bort fikk vi en trepinne aa bremse med. Men allerede paa foerste plattform saa at dette var 100 % profesjonelt, utstyr og alt, saa vi folte oss trygge hele tiden. Vi hadde med oss to kule instruktoerer ved navn Lee og Percy Jackson! (Vi har merket at overalt i Sorost-Asia er det veldig populaert for gutter aa velge seg egne navn, og vi har mott baade Percy Jackson, James Bond, Monty Python, Lee og opptil flere Rambo). Vi absolutt elsket aa kjoere zipline mellom de hoeye (opptil 40 meter) plattformene, spesielt Tina var i slaget og kom med opptil flere jungelrop. Snorre litt mer lang i maska paa de hoeyeste omraadene. Vi tok ogsaa flere abseiling (rapellere i hoey fart) ned fra traerne, den siste var 40 meter lang!
Saa dagen idag har vaert actionfylt og utrolig morsom! Naa skal vi ta en rolig ettermiddag og hente oss inn etter fire dager med fullt program, ogsaa tar vi toget tilbake til Bangkok imorgen.
Snakkes!
Klem T & S
- comments