Profile
Blog
Photos
Videos
Hejsa jer der hjemme i kolde Danmark! :) Jeg skrev denne blog for nogle dage siden, men på grund af dårligt net så ser i den først nu. Jeg lægger nok en ny blok ind Mandag eller Tirsdag. :D
Nu har jeg været i Rio i knap 2 dage og det har virkeligt været fantastisk! Det startede med, at jeg fløj fra Københavns lufthavn kl.08:05 om morgen d. 15 februar efter en dejlig valentinsdag med Tina, og så også i selskab med svigermor, brødrene og Mor :) Jeg landede så i Heathrow lufthavn og brugte et par timer der, hvor en del af tiden gik på at finde min gate, hvor jeg skulle bruge en METRO for at komme derud. En metro på en lufthavn?! Men da jeg kom ud på gaten, fandt jeg så til min overraskelse ud af, at jeg skulle bruge de næste 12 timer i en Jumbo! Det var virkelig nice. Der var fri bar, mad og underholdning, så de 12 timer føltes ikke helt som 12 timer alligevel. Efter jeg så landede i Rio, kom jeg let forbi det federale politi og tog bussen til Copacabana. Meget spænende (vild) bustur vil jeg lige hilse og sige! Da jeg så endelig kom til CabanaCopa Hostel, faldt jeg død om i min seng, og jeg blev kun vækket et par få gange.
16. Februar fandt jeg hurtigt en nordmand at gå med resten af dagen. Han hedder Markus, som sover på mit dorm, og han er også lige begyndt at "rejsa". Vi tog om morgen ud til Copacabana beach og dernæst Ipanema beach, hvor vi kiggede på damer… nej vent mænd, nej vent Markus kiggede på mænd, nej vent Markus kiggede på damer. Ja det var vist sådan det var.. ;) Efter vi fik en kokosnød og et par øl på stranden, vendte vi tilbage mod hostellet, hvor vi så besluttede os for at besøge vores naboer. Aberne. Der ligger en bitte hyggelig park lige i baghaven (næsten da), hvor der er de sødeste små irriterende aber. Jeg har vist uploaded nogle billeder af dem. Efter at vi havde spist frokost sammen med aberne gik vi tilbage til hostellet. Om aftenen købte vi nogle færdigretter til de næste par dage, da vi til alles lykke fandt ud af at hostellet har en mikroovn ogog toastmaskine! Efter aftensmaden mødte vi tog norske piger, Pia og Juliana. Jeg havde hele dagen været lidt stolt over, at jeg kunne forstå Markus en smule, men efter have mødt disse to knævrende tøser, så faldt min selvtillid lidt. De blev også lidt fornærmet over, at jeg slet ikke kunne forstå deres syngende toner. Men vi valgte at tage til Lapa (feststedet i Rio), hvor vi også havde selskab af en dansker Anders. Anders er herovre sammen med sin danske veninde Lene, hvor Lene har sørget for at jeg har et sted at sove i Bolivia, Sucre, da hun selv boer der til dagligt med en kæmpe boliviansk familie. NICE!. Men ja byturen var mega fed. Vi fik danset samba til rytmerne af en flok sorte mænd med store trommer, og vi fik da også nydt nogle caipirinha'er :) Nu har jeg i dag vågnet op med en bitte smule hovedpine og trætte ben og ser nu frem til at tage en daser på stranden, og så se hvad denne dag vil bringe :)
Håber i hygger jer i Danmark, og jeg savner jer allerede. Især dig Tina! En masse samba vibes from here!
Mikkel :)
- comments



Tina Jeg savner dig!!<3
Anita Sørensen Gad vide, hvad du blev vækket af et par få gange?:-)) Varmen?? Vi er slet ikke misundelige.. Her er dejlig vild blæst og solskin - temperaturen snakker vi ikke om. Og så er det fastelavnssøndag. Så jeg mødte 3 børn på Tessas og min gåtur, som brød ud i sang.. Hyggeligt.