Profile
Blog
Photos
Videos
Kaere Mor,
Som du jo ved, saa har jeg mistet mit ene visakort. Det er jo noget tisse lort, men paa trods af det, er baade Annika og jeg glade - men ret traette ovenpaa en lang tur (34 timer) fra den dejlige dykker oe, Kho Tao, til Chiang Mai i Nordthailand.
Aftenen foer vores afrejse fra Kho Tao havde vi en temmelig god fest der betoed, at vi fik sovet 1-2 timer den nat foer vi skulle tjekke ud fra hotellet kl 10. Derefter ventede vi 5 timer paa en baad til fastlandet. Baadturen tog ca. 3 timer, og paa festlandet ventede vi 4 timer paa en natbus. Den koerte kl 21:30 om aftenen. Paa natbussen havde vi planer om at sove turen vaek, men det skulle vise sig at blive en del mere kompliceret end foerst antaget. Bussen havde to etager. I overetagen var der fyldt, saa Annika og jeg sad i underetagen, hvor der kun var otte saeder, som vi optog sammen med seks andr, der maa have vaeret omkring 25 aar gamle eller saadan noget (fysisk ihvert fald). Den bedste maade at beskrive vores natbustur er vel naesten at lade citater fra vores seks medpassagerer til os staa alene:
"Ja, vi ved godt, at I siger, at I meget gerne vil sove, men vi skal altsaa drikke."
"Lad nu vaere med at vaere saa kedelige, I kan da bare sove paa et andet tidspunkt!"
"Okay, saa gaa dog op ovenpaa i bussen, hvis I absolut ikke kan sove naar vi fester."
"Jo, der er altsaa plads ovenpaa. Der er et helt saede frit, og saa kan en af jer da bare ligge paa gangen og sove."
"Vi proever faktisk at hjaelpe jer her."
"Saa bed nogen af dem ovenpaa med at bytte med jer... Sover de alle sammen, siger du?"
"Klokken er kun 1, vi har lige fundet mere oel, saa vi vil vaere aerlige overfor jer: vi vil ikke sove, vi har taenkt os at fortsaette med at feste."
Hallo. Det er en f***ing natbus. Hele oeverste etage sover. Og ingen andre vil da sidde hernede med jer. Der har faktisk vaeret folk nede for at bede jer om at daempe jer. Er I helt fra snoevsen? Mor, du skulle virkelig have vaeret der for at sende dem et ondt blik og sige nogle meget autoritetsagtige ting til dem.
Vi forklarede situationen til buschauffoeren da vi gjorde et holdt. Og endelig holdt de op.
Saa skulle vi vente paa toget fra Bangkok til Chang Mai et par timer. Togturen var virkelig smuk. Vi koerte forbi uendelig mange rismarker, gennem jungle lignende landskaber og da solen gik ned over bakkerne, satte det ligesom prikken over i'et.
I morgen skal vi bare sove laenge, daske lidt rundt i byen og saa er der kinesisk nytaar om aftenen. Det bliver sikkert ret underholdende.
Mange kaerlige hilsner Henriette
- comments
Mona & Jens Kære Henriette Hvor er det skønt at læse om dit eventyr og alle de mange ny aktiviteter I kaster jer ud i. Det må være f'''ing sjovt - og vi glæder os til at følge dig videre. Pøj-Pøj og kærlig hilsen Mona & Jens