Profile
Blog
Photos
Videos
Langt om længe..
Lørdag d.2/2 kl 07:30 mødtes vi tre tøser, Signe, Anne og Katrine, i Kastrup lufthavn. Efter lidt ventetid, ved Kastrups så "fantastiske" bagagebånd, lykkedes det os, at komme af med vores tasker. Efter kys og farvel til de nærmeste gik turen op til security tjek og videre ud til gaten. Der var elefanter i maven på os alle, og forventningerne var/er høje, til det ukendte vi nu skal til.
Efter en 2 timers flyvetur, til Frankfurt, havde vi en pause på 2 timer, tid til lidt frokost, før vi boardede til dagens sidste fly. Flyet mellem Frankfurt og Accra i Ghana, landede kl 19.30 (lokal tid). Vi blev ført ud af vores fly og guidet ind gennem paskontrollen. Mest af alt, mindende denne hal, om gymnastik salen i folkeskolen. Efter vi havde fået taget billedet og fingeraaftryk, kunne vi komme videre hen til bagagen. Nu kom det spændende øjeblik, ville det lykkes for os af få vores bagage? Men jo jo, det kom lige så fint trillende en efter en ud til os. Lettelsen var stor. Nu kunne vores lærer godt dukke op, idet vi skulle følges med hende, ud til vores hotel. Tiden gik, og efter næsten halvanden time troede vi, at hun ikke var med det fly, som hun skulle være kommet med. Men kl 21:30 kom vores lærer Mikke. Puha. Hun fortalte, hun "muligvis" (ja, det er jo sådan noget afrikanerne ikke går så højt op i) havde en aftale med Anthony (som er ansat for UCSJ), der skulle køre os ud til vores hotel. Han var der, sikken en succes fra begyndelsen. Vores bil, var en såkadt minibus, hvor vi var så heldige, at nogle af vinduerne kunne rulles ned, så det ikke var en hel sauna vi sad i. Kørerkort, er ikke noget man har hernede, blev vi ening om. Her handler det bare om at kunne nå pedalerne, også er det ellers bare hornet i bund. Vi kørte og kørte, syntes selv vi kom længere og længere væk fra selv Accra. Vi var dog lidt mere rolige ved, at vi havde en vi "kendte" til at kører os ud til hotellet, for ellers kunne man godt blive lidt urolig, over hvor vi kørte hen.
Men endlig kom vi til hotellet. Et fint hotel, hvor de, ville gøre os sukkergrise danskere glade. Efter lidt frem og tilbage, fik vi et fint værelse, med senge, aircon og et rigtigt toilet. Endnu en succes, og derefter faldt vi i søvn. GODNAT.
- comments
Anne og Jens Hej tøser. Vi glæder os til at følge jeres arbejde derude i det varme land. Fedt i skriver blog.