Profile
Blog
Photos
Videos
Lennolla Tukholmasta Bangkokiin mun viereen istui muuan Janne aka. Danny, Enni ja Saku, jotka matkasivat Uuteen-Seelantiin lautailemaan Sydneyn kautta. Remmiin iloiseen liittyi vielä Sydneyn lentökentällä hauska Henri Petteri, joka olikin oikein hauska poika, tuttavallisemmin Kitteen Junioiri. Miedän hostellit sattu olemaan Sydneyssä vastakkain toisiaan Pitt Streetillä, mikä oli aika hyvä tuuri! Mun hostelli oli Maze Backpackers Pitt Street 417. Yö 4 hengen dormissa maksoi noin 15 euroa ja torakoitakaan ei näkyny kuin yks pieni kämppiksen vanha tuttu, joka majaili kokolattiamaton alla päivät. Se oli jopa ehkä sillai semisti symppis torakka. Eka yö oli aika hitsin orpo maailman toisella laidalla kun nälkä oli, jetlag painoi, suihku hostellissa oli kylmä ja vesi tuli ihan liruna suihkusta ja jalkapohjat suihkun jäljiltä olivat kyllä likasemmat kuin sinne mennessä. Nii'i fliflopithan ne unohtuivat Suomeen.. 7elevenin kuppinuudeleiden, good old McDonaldsin ja letkeän suomalaisseurueen ansioista oli kuitenkin vähän kivempi olla. Jetlageissa olin paasannut dormin täydeltä suomea yöllä ja nukuin tottakai päivään asti. Siihen asti, kunnes kiinalaisia siivoojia vilisi dormi täynnä päivittelemässä mun unenlahjoja. Ilmeisesti olivat jo aikansa imuroineet siinä huoneessa.
Eka päivä kierreltiin Jannen, Ennin, Sakun ja Juniorin kanssa Hyde Parkissa, Oopperatalolla, The Rocksissa ja sinne tänne pitkin kaupunkia. Sydney Opera Housen näkyessä kulman takaa se jysähti: EI TSIISUSMAARIA JEE JEE JA JUKUPÄTKÄJÄTKÄT OLEN AUSSEISSA!!! Wohohowhohowowo!! Tämän eteen oon tehnyt kuin pieni eläin töitä ilman vapaata kesän (hyvä niin!) ja talvenkin ja käynyt paperisotaa vaihtojuttuihin yli puoli vuotta, taistellen kämpän hommaamisesta, viisumiasioista, lentolipuista, vakuutuksista ja käynyt tekemässä kielikokeenkin (TOEFL) Tallinnassa.. Teki kyllä mieki itkeä ja nauraa!
Seuraava päivä hurahti samassa seurueessa Bondi Beachillä. Bondi Beachille suunnattiin busseilla ja olin ihan liekeissä kun astuin ulos bussista ja näin merta ja hiekkaa ja ihmisiä surffaamassa! No joo, onhan täällä ehkä vähän kylmä siihen.. Mutta paistoi sentään aurinko ja märkäpuku päällä ei näyttänyt jäätyvän. En mennyt ite surffaamaan. Ajattelin, että on mulla tässä aikaa 7,5 kuukautta, joten odottelen kesään. Poijjaat surffas ja me chillailtiin Ennin kanssa rannalla. Laura ja märkäpuku makso jotai 20 euroa ja pojat jakso killua siellä vedessä pari tuntia. Olin kyllä nii superilonen siellä rannalla! Varpaat oli jäässä kylmästä hiekasta ja huppari, pitkähiaiset ja nahkatakkikaan ei kauheasti lämmittänyt. Noh mutta piru sentään oltiin nyt kuitenkin rannalla ja rannalla Ausseissa!
Illalla päätettiin lähteä Dannyn kanssa baariin ja muut jäi nukkumaan hostelliin. Kings Crossille oli tarkotus tähdätä, mutta eihän meilä nyt enää ollut mitää hajua busseista tai junista, millä sinne pääsee ja taxi makso paljon joten päätettiin pyöriä Central Stationin kupeessa Pubeissa ja yökerhoissa. Kierrettiinki niitä aika monta ja käytettiin hostellista saatuja drinkkilippuja. Olihan se kivaa. Niin kivaa, että olin unohtanu aamun 10am check outin! Onneks mun Etelä-Afrikkalainen bisnesnainenkonsulttikämppis herätti mut ja sulloin tavarat pikapikaa rinkkaan ja laukkuihin ja painelin suomimiehistön hostelliin toiselle puolelle katua. Kävin kyseisen miehistön kanssa aamupalalla ja lompustin Central Stationille, josta bussi lähti Canberraan. 3t15min ja 23 dollaria, kannatti vertailla! Kyllähän tätä maailaistyttöä jänskätti, kun bussi kiikkui mäkiä ylös ja alas ja alkoi Canberra lähestymään.. Ei yhtään kengurua, mutta näin kolme seepraa. Wtf? Eikö ne asu jossai ihan muilla huudeilla? Mutta oon kyllä oikeasti varma, että ne oli seeproja (tai sprayattuja heppoja).
- comments
Saila Hehei! Siistiä, että piät blogia! Mieki pietin/ pietän,mutta varsinki niitten Sveitsipäivitysten tarinoita on kiva lukea jälkeenkinpäin :) kauhea,että täälä pitäs ARVOSTELLA jonku toisen kirjotus. Laitoin 5 tähteä, ettei tuu paha mieli ;) Ihanaa kuulla juttuja. MIe olen toistaseks vähän skeptinen, että noinkohan kerkeät päivitellä sinun menovauhdilla, mutta toiv. olen väärässä ;) ihanaa reissua, Emma!
Äiti Wau..kiva, että aloit pitämään blogia..Pysytään ajan tasalla asioista myös täälä kotosalla.
Isä niin sitä pitää. Mieki pysyn jotenkin kärryillä.
Kyllikki Hienoa, Ihanaa lukea sinun blogia saan kuulla mitä se elämä sillä kolkalla maailmaa on. Niin muuten työkaverini kertoi että ne Austraalian pojat on ihan hulluina pohjoismaalaisiin tyttöin ,tiedoksi vaan:)
Piia *jolla porttari Rollon Onnelaan* Ciiiaaaoooo Emma!!! Kuulin viikko sitten sun ongelmista kentällä ja mahtavaa, että olet päässyt turvallisesti perille! Wow, olet Ausseissa 7,5kk! Susta tulee ihan aussie girl siinä ajassa! Toivotan sulle mahtavia kokemuksia, muutamia opiskeluhetkiä ja isoja aaltoja!!! :)