Profile
Blog
Photos
Videos
Det var tre edderspaendte unge fyre, der moedte op i Kastrup Lufthavn fredag d. 16/3, hvorfra turen via London skulle gaa mod Rio de Janeiro i Brazil. Lang tur, men hva' goer det, naar man kan se Cowboys and Aliens i flyveren?
Foerste indtryk af byen kom i vores lift fra lufthavnen ud til vores hostel. En helt utrolig flot by med favelaer (fattige ghetto-agtige kvarterer) beliggende op ad byens klippesider. Rio er en stor by, ca. 12 mio. indbyggere, og vi var saa heldige at holde til lige en spytklat fra det smukke og verdensberoemte Copacabana.
Man kan ikke sige Brasilien uden at sige fodboldtosser, saa derfor blev tre danske fodboldentusiaster som os selv ogsaa noedt til at se en god omgang bold i Rio. Vores flinke hostelvaert, Bruno, som meget hurtigt blev omdoebt Lars Ohlsen grundet sin fantastiske karisma, anbefalede os lokalderbyet mellem Botafogo og Vasco da Gama - saa gjorde vi jo bare det! Vi var blandt Vascos fans, og som kampen forloeb gik det meget hurtigt op for os, at vi var det forkerte sted. Vasco spillede som braek og kartofler, endte med at tabe kampen 3-1 i en kamp hvor den gamle Lyon-legende Juninho var saa flink at braende et straffe. Men stemningen omkring brasiliansk fodbold er og bliver noget specielt.
Dagen efter fodboldkampen blev det tid til en rundtur i det Rio de Janeriroske, ledet af den fine guide Victor a.k.a. Lars Bom. Turen startede med en koeretur langs de mange eminente strande, hvorefter vi drejede til hoejre, lige durk op i en frodig skov. Her fik vi et blik ind i i byen, som udover verdensklasse sandstrande og den fantastiske by i sig selv ogsaa boed paa frodige skovomraader med vandfald og floder. Saa skulle vi naturligvis op og hilse paa Jesus, som vi alle naturligvis havde glaedet os til at moede, han var lidt stoerre end vi havde regnet med, men en flink mand det var han. En brasiliansk barbecue gaar aldrig af vejen, og efter en lang dag i marken blev det tid til friskstegte steaks og andre brasilianske specialiteter i en laekker buffet.
Sidste dag boed paa skyggesiden af Rio - favelaen. Vi tog en laekker og lidt alternativ tur hvor vi kom til at gaa med en kvinde, der var kendt i det mere fattige Rio de Janeiro. Hun kendte naermest alt og alle i denne by, og desvaerre maatte hun ogsaa berette at en af de drenge hun havde 'adopteret' 2 dage forinden var blevet skudt af den lokale mafia. En meget soergelig beretning, der ogsaa fortalte os at der er mere til denne storslaaede by end strand, fest og laekre hoens. Men en god oplevelse var det at gaa igennem denne bydel og opleve at folk trods alt stadig havde foretagsomheden og det gode humoer i behold.
Pt sidder vi i Sao Paulo og nyder livet med en god kop pilsner eller 14. Vi ser meget frem til at komme videre til Foz de Iguassu, hvor den foerst vilde naturoplevelse venter. Haaber alt er vel i DK til jer der foelger :)
DBH
Matias, Jonas og Simon
- comments