Profile
Blog
Photos
Videos
Så er julen rigtig kommet til New Zealand. Trods arbejde har vi fået tid til at nyde den hyggelige juletid med havregrynskugler, risalamande og julepynt på værelset. Hver dag læses der højt af en dansk julehistorie og der skrabes julekalender. Vores roomier ryster uforstående på hovedet af os hver gang -de forstår ikke rigtig den slags julehygge. LIDT ekstra juleslik og julehygge blev også modtaget med posten fra Annes familie, hvilket skabte endnu bedre julestemning.
I går havde vi en fridag, da det var for varmt til at arbejde. Derfor lånte vi en bil af nogle på vores hostel og kørte en tur til stranden sammen med to andre fra vores hostel. Det er nok ikke lige det man forbinder med december måned, men lækkert var det!
I dag havde vi vores sidste arbejdsdag i vinmarkerne, og i morgen går turen så mod Queenstown sammen med en ven vi har mødt fra Canada (Trevor). Vi laver et stop på vejen og tager en overnatning i byen Christchurch. Søndag d. 23. december ankommer vi til Queenstown, hvor vi skal holde jul hos en ven, som har en lejlighed der. Juledag bliver sandsynligvis holdt på stranden til en stor barbequefest, da det er sådan man gør her, og det skal da prøves. Hvad der sker derefter vides endnu ikke.
Rigtig god jul til jer alle!
- comments
Greta Zar Bach Glædelig jul til jer begge og godt nytår, fortsat god rejse Kærlig hilsen fra Farmor.
Anna Emilie I må også have en rigtig glædelig jul og et godt nytår :-)
John Thygesen Glædelig jul til jer. Strandblilledet ser lækkert ud og vi har hængt det op så I også "kommer med" til julen. Lige nu har vi snestorm her, men den løjer af til aften. Vi har inviteret helefamilien til rejsegilde på solcelleanlæget med gløgg og æbleskiver. Desværre er vejret blevet værre end vi troede så det er nok ikke alle der kommer. Kan I have en god jul "down under". hilsen John