Profile
Blog
Photos
Videos
Tjaa!
Nu är vi i Quetzaltenango, aka Xela, i Guatemala. Här har vi tänkt stanna i ca tva manader för att plugga spanska. Efter vara tva dagar i Guatemala City drog vi till Antigua och började att leta skolor där. Antigua är fullt av turister och är väldigt olikt övriga Guatemala. Det var en av orsakerna till att vi hellre pluggar här i Xela. En annan dalig sak med Antigua var att salladen pa de flesta restauranter smakade diskmedel. Det var sjukt äckligt och om man försökte fa i sig skiten sa ledde det till att man hade den där äckliga smaken i munnen i en hel dag. Da kom man till nästa "diskmedelställe". Vi har ingen aning vad det beror pa sa har ni nagot förslag sa skriv gärna det.
Vi kom hit till Xela igar och började direkt leta skolor. Det finns väldigt manga men som det ser ut jut nu har vi i princip bestämt oss för en. Vi ska dit i eftermiddag och fixa det sista, skriva i nagra formulär och dylikt, och kommer förmodligen börja plugga redan i morgon. Vi kommer ha en privat lärare och plugga mellan 8 och 13. Pa eftermiddagarna ordnar skolan med aktiviteter, tex salsalektioner, matlagning, utflykter till närliggande byar osv, och det finns ocksa möjlighet att voluntärjobba pa eftermiddagar och helger. Vi kommer ocksa bo i en familj var¨men vi väntar med att flytta in i familjen en vecka eftersom att vi vill känna oss säkra pa att vi kommer trivas pa skolan först. Pa helgerna finns det ocksa möjlighet till längre utflykter, till närliggande vulkaner och dylikt, som inkluderar övernattning.
I övrigt händer det inte sa mycket. Nu är det Elias tur att vara sjuk, han och Orre byts av kamratligt. Elias ligger just nu hemma med feber och huvudvärk. Just nu är vi i full färd att lära känna stan och det känns som att vi har sett mycket av den redan efter ett dygn här. Det känns konstigt att vi ska stanna här i tva manader och komma in i rutiner men samtidigt ser jag fram emot det väldigt mycket. Bade jag och Orre ár väldigt sugna pa att ta gitarrlektioner sa vi ska kolla upp möjligheter i dagarna. Dessutom ska jag försoka hitta nagonstans att träna.
Jag blev stungen av ett getingliknande djur igar sa mitt finger är helt uppsvullet. Därmed är det nog med knappande för min del nu. Hörs snart igen. Hej hej!
Förresten, Sebbe jag tittade faktiskt pa det första avsnittet av Boston tea party pa en internetcafé i Antigua. Jag haller med dig, sjukt bra och till och med bättre än förra säsongen, jag trodde det var omöjligt att toppa den.
- comments