Profile
Blog
Photos
Videos
Hejsan
Klokken er sent og jeg sidder her og har forgaeves forsoegt at faa et australsk sim-kort til at virke paa min mobil. Troede det var piece of cake, men der er begraensninglaas og jeg skal komme efter dig paa min danske mobil. Naa, foelser mig lidt dum for jeg troede ikke den var laast, da abonnementet er over et aar.
Vi har nu vaeret en god uges tid i Brisbane hos fam. Liebchen-Meades. Dejlige mennsker med to unger (7 og 10) og med en svoemmepool, som kan goere enhver unge glad i denne varme. Faktisk er denne tid paa dagen (kl. 23.30) den mest udholdelige! Ellers maa man "lide" under 30+.
Det har vaeret dejligt at kunne slappe lidt af efter de mange rejseaktiviteter, vi indtil videre har udsat os selv for. Her har bare vaeret dage, vor vi ingenting har lavet andet end at drikke the og haenge ud i poolen (ja, det er nu mest Duna, for jeg har faktisk ikke vaeret i den endnu). Men vi har ogsaa vaeret lidt omkring i Brisbanes omegn og nede i det kulturelle centrum South Banks. Den lille time jeg fik lov til at vaere kulturel, fik jeg lov til at se kunstmuseet (Queensland Art Gallery), hvor der var en udstilling med "paperskin", som erlavet af hovedsagelig stammer fra oerne i Stillehavsomraadet (Ny Guinea m.fl.) - meget spaendnede og det er muligt at laese mere om her http://qag.qld.gov.au/exhibitions/current/paperskin.
Ellers har vi vaeret pa tur med cat-ferries, der sejler op og ned ad floden, ligesom de smaa havnebaade i KBH - og her er det maaske paa sin plads at indfoeje (for de ikke indviede), at Brisbane ligger langs en flod, Brisbane River, og der er mage stop paa vejen (der er ca. 1,3 mio. mennesker i Brisbane). Vi har vaeret i Wynham (der ligger ved kysten) og i tirsdags var i i Australia Zoo, som Duna havde hoert om, fordi hun sidder og ser boernetv paa TV2, hvor Bindi har vaeret og fortaelle om austrialiens mange specielle dyr. Vi har nu roert ved (og taget utallige billeder af) koalaer og kaenguruer, knipset krokodiller og wombats samt fugle med mere.
Stedet blev beroemt da soennen Steve Irwin overtog parken i 1992 efter sine foraeldre, og satte en masse fokus paa truede dyrearter og selv tog rundt i verden og hele OZ for at finde dyr og blev derved kendt som The Croc Hunter. Han omkom for tre aar siden, da han blev ramt af en giftig rokke. Naa, men her tilbragte vi en dag (= 5-6 timer og saa kommer transport oven i). Ved nu fx at der er mellem 900-1.000 forskellige slags eukalyptustrae-arter, men af de 600 arter der findes i OZ, vil koalaer kun spise de 50! Og at krokodiller er meget romantisk anlagt... Der er meget man ikke ved!
Paa vej derop (det ligger ved noget der hedder Beerwah), koerer man i oevrigt forbi Glashouse Mountins, som der 6-7 klippeformationer, der bare stikker op af jorden uden at vaere kaedet sammen. De er smukke.
Nu ved jeg dog, at jeg hellere maa se at komme i seng. Sidste nat i Brisbane - i morgen flyver vi til Perth, for at hilse paa hos fam. Kristoffersen, som jeg sidst besoegte i 1999.
KKH Duna (som har sovet de sidste par timer) og Tina
- comments