Profile
Blog
Photos
Videos
D. 13. januar tog jeg bussen fra Trinidad til Havana. Jeg havde booket et vaerelse paa et hotel, et udemaerket et til billige penge. De havde endda tv paa vaerelset, saa jeg slappede lidt af og noed lidt kontakt med omverdenen. Jeg saa desuden resten af Havana, altsaa det jeg ikke naaede inden jeg tog til Trinidad. Nogle af deres uendelig mange bygninger og statuer til aere for deres mange mange helte.
D. 15. havde jeg booket en tur til en oe syd for Cuba, Cayo Largo del sur. Det er en oe der egentlig kun er beboet af turister eller folk der arbejder paa nogle af de mange mange all-inclusive hoteller. Jeg stod op kl.04.15 og blev hentet fra et andet hotel kl.5... Puha, det var tidligt... Men vi koerte til en lufthavn udenfor Havana. En meeget lille en. Det viste sig at jeg var den eneste fra Havana der skulle paa en endags-tur dertil. resten skulle bliver der en dag eller laengere. Snakkede med en fra NZ og en fra Australien, som ogsaa var soede at give mig raad om deres lande. Men det er altsaa noedvendigt at flyve til oen og det tog ca 50 min. Saa blev vi (jeg sluttede mig til en anden gruppe, som kom fra Varadero eller boede paa Cayo Largo) koert til havnen, hvor vi skulle om bord paa en baad. Der var en rigtig soed guide (Antonio) der tog sig rigtig godt af mig. Vi sejlede til en naturlig pool hvor vi var i vandet (det var helt lyseblaat vand, men det var skiiide koldt) og oppe paa en helt hvid sandstrand. saa tog vi til en oe med fyldt med store leguaner, lidt fascinerende. Videre til et sted hvor vi kunne snorkle. Revet var ikke saaaaaa flot som jeg havde troet, men det var da spaendende at se alle deres flotte fisk. Saa sejlede vi til Sirena Beach, som vist skulle vaere en af verdens bedste, fik laekker frokost og havde tid til at slappe af og nyede Caribien:) Jeg skulle saa som den eneste tilbage til lufthavnen kl.16 (og flyve kl.16.30, havde jeg faaet af vide)og blev hentet af en lille baad. Da vi havde sejlet i 5 min. begyndte baaden at sige maerkelige lyde. Han ringede hurtigt efter en anden, som ogsaa kom hurtigt. Men jeg var altsaa foerst paa havnen kl. 16.15. Loeb op til et lille tog, hvor en soed gut hjalp mig med at forklare en bus-mand at jeg havde rigtig travlt. Han koerte mig hurtigt til lufthavnen og det viste sig saa at jeg foerst skulle flyve kl. 17.30. Ja, det er typisk cubanerne. Da jeg kom tilbage tilden lille lufthavn i Havana, fortalte en anden soed guide mig, at det var foerste gang nogensinde at de havde sendt en turist afsted uden en guide...:) Nu sidder jeg saa og venter paa at tage en taxa til lufthavnen, saa jeg kan komme til Cancun i Mexico.
Cuba: Cuba har sq taget pusten fra mig, maa jeg indroemme, og ikke paa den gode maade, desvaerre. Under andre omstaendigheder tror jeg Cuba kunne vaere et spaendende land at besoege. Jeg ved ikke om jeg har faaet et stort chok over pludselig at rejse alene eller om det er den cubanske mentalitet der ikke tiltaler mig, men mit ophold her er gaaet meget meget langsomt og jeg GLAEDER mig til at komme til Mexico og opleve lidt mere og moede lidt flere mennesker. Det er svaert at moede backpackere her, fordi man bor i Casa particulares eller paa hoteller. Folk jeg har moedt og snakket med paa diverse ture og saadan har ogsaa sagt, og det troester jeg mig meget ved, at Cuba, ift de andre lande jeg skal til, er det svaereste land at rejse i og at det skiller sig meget ud fra de andre lande jeg skal til. Ihvertfald hvad angaar det at vaere backpacker. Det skal ogsaa siges at Cuba er det land, hvor jeg havde mindst planlagt. Kun de tre foerste naetter var planlagt i Havana. Saa jeg har bestemt ikke mistet modet helt og glaeder mig til at komme videre. Jeg tager idag mod Cancun i Mexico og har 4 uger til at rejse til Mexico City. Det lyder maaske som lang tid, men det er det bestemt ikke. Jeg har koebt et buskort som transporterer mig mellem forskellige steder, saa det skulle ihvertfald vaere sikkert.
Til de piger som taenker paa at tage til Cuba: Det er godt at I ikke rejser alene, det er ikke fedt. Husk at vaere realistiske med jeres valg af steder I vil besoege. Man kan ikke se hele oen paa 2 uger. Det skal man ihvertfald have en hel maaned til. Saa hold jer i naerheden af Havana, hvis det er der I vil til. God fornoejelse.
Haaber at alle har det rigtig dejligt derhjemme.
- comments