Profile
Blog
Photos
Videos
Poolside i Kumasi + Kintampo waterfalls
Fredag d. 25/01 2013
Her til aften ankom Jannie efter en 9 timers tur fra Medina af (godt det ikke var mig) og vi lå bare og snakkede. Introducerede hende for boofloat og kalyppo juice, men skulle tro hun lige var ankommet selvom hun har været her længere end mig, siden hun ikke kender the good stuff :p Vi snakkede det halve af natten, selvom vi skulle tidligt op.
Lørdag d, 26/01 2013
Det var ikke just let at komme ud af fjerene kl 7 om morgenen efter få timers søvn, men poolside ventede sammen med den dejlige sol. Vi tog af sted og tog en tro tro og mødtes med Liv ved poolen. Den var mega stor, men der var et tov der angav hvornår det blev dybere. Og det var som at se sild i en tønde. Alle ghananiere stimet sammen i det lille område fordi de ikke kan svømme og os piger der kunne boltre os i det kæmpe areal J Liv og Jannie begav sig i kast med 10 meter vippen, dog turde jeg ikke da min top med 100% sikkerhed ville falde af, og jeg ikke helt følte mig i humør til at køre M-stilen (bladet). Vi fik også den første pizza hernede, og det var virkelig tiltrængt!! Senere joinede Marlene os og vi hyggede indtil kl. 3 J
Derefter tog Marlene hjem og vi andre tog på central market for at finde noget tøj til vores kommende bytur med Marlene om aftenen. Men det er et større projekt at finde kjoler der går over knæene og som ikke lignede enten mormors søndags spadserdragt eller et cirkuskostume. Men fandt da til sidst en top og kunne låne et par shorts af Jannie. Da vi kom hjem magtede pigerne ikke at gå i bad, dog var jeg nødt til det for at vågne op. Men vi fik kæmpet os færdige og vi lånte lidt af hinandens tøj bare for at se nogenlunde repræsentable ud. Så tog vi mascara på for anden gang på turen og begav os sexede af sted i vores trekkingsandaler J Vi tog hjem til Marlene og spiste spaghetti med kødsovs som var så befriende velkendt og drak et par øl. Vi mødte nogle af hendes venner på hostellet fra Nigeria som tog med os i byen. Vi startede på en pub hvor jeg bankede nogle fyre i bordfodbold og drak en smirn off - det e rligesom at være 16 igen! Og derefter tog vi på denne eksklusive klub som man betalte hele 10 cedis for at komme ind på!! Men stedet var meget som et dansk diskotek og vi dansede og hyggede og glemte at vi jo egentlig havde aftalt at vi skulle tidligt hjem. Så da vi kiggede på klokken og den var 4.30 måtte vi hellere vende snuden hjemad og hoppede i en taxa.
Så heldige som vi er var min værtsfamilie ikke stået op og de låser porten hver nat. Så vi stod lidt og kiggede på hinanden, Liv og jeg, for Jannie var ret fuld og besluttede os for at vi da sagtens kunne kravle over den mur. Det gik også let og elegant indtil Jannie stod som den sidste på den anden side af muren på et par sten og kunne kigge over muren. Der stod hun så med hendes 185 cm og mente ikke hun kunne komme over (hendes skuldre var over muren) og hun skulle blot løfte sig en anelse imod Livs 158 cm og mine 168 cm, så mente vi det måtte være barnemad. Men Jannie var ikke på et stadie hvor hun kunne formår dette, og jeg måtte hoppe op på muren igen og rive hende over, hvilket resulterede i at hun fik en kæmpe hudafskrabning. Men over kom vi og vi fik skiftet tøj og så var vi på den igen.
Vi var nødt til at tage af sted med det samme, da vandfaldet lå et par timer væk. Så uden søvn begav vi os ud på en 3 timer lang tro tro tur kl. 6.30. dog måtte vi vente på stationen en time før den var fyldt - men så havde vi tid til at købe noget morgenmad. Hele turen sov jeg, men Jannie var så heldig at komme til at sidde ved siden af en der blev ved med at røre hende i ansigtet når hun prøvede at sove, fyttede rundt på hendes ben, tog hendes ene høretelefon fra hendes øre for at høre hendes musik, prøvede at tage ipod'en, fik taget billeder af sig og stoppede ham i at prøve at tage billeder af Liv og jeg sovende og op under hendes kjole. Heldige hende ;)
Men turen var det hele værd, for vandfaldet var så stort og imponerende. Vi g´fik at vide der var mange turister, men vi kom åbenbart på et heldigt tidspunkt for vi havde det hele for os selv! Så vi legede rundt i en time i vandet mens vi og vores guide tog billeder af os J derefter vendte vi snuden hjemad og faldt i søvn med det samme vores hoveder ramte puden. Endnu en vellykket weekend er overstået J
XoXo Trine
- comments