Profile
Blog
Photos
Videos
Jeg stod op 6.25, jeg var bare så træt, at jeg havde mest lyst til at blive i sengen.
Dorine var åbenbart også træt, selvom hun lige havde haft fri i 2 dage, så hun ville ikke på arbejde.
Klokken lidt over 7, kom Fern og hentede os, og vi kørte forbi tanken inden vi kørte til Wildlife Habitat, fordi bilen manglede brændstof, men Fern kunne ikke huske hvilket brændstof den skulle have på, så hun måtte ind og spørge manden der stod i butikken ved tanken.
Da vi ankom til Wildlife Habitat gik jeg i gang med at spule madstederne i parken, samt rive omkring madstederne, så det så lidt pænere ud.
Da jeg var færdig med det, havde jeg kun 10 min. tilbage inden vi skulle have morgenmad, fordi vi var kommet så sent i gang. Så jeg hjalp lige Pien færdig ved den sidste koala, og så gik vi ind og spiste morgenmad, som bestod at det, det plejede at bestå af, nemlig toastbrød og coco pops.
Da vi havde spist, fik vi at vide, vi havde to projekter i gang i parken som vi skulle hjælpe med på skift, det ene projekt var at få plantet nogle planter i parken, ved åerne der løb igennem, og det andet var, at Quoll'ens bur skulle gøres total rent, da der var en ny Quoll der skulle derind, så jeg startede med at hjælpe Nana i madvognen indtil de gik i gang inde ved Quollen, Pien i parken og Nana i madvognen, så aftalte vi at byttede hver time, så vi alle 3 nåede alle ting. Ved Quoll'en skulle vi have alt muget ud og have alt i buret gjort rent, men det tog så lang tid at få muget ud og få fanget alle insekterne under stenene (til mini dragen) at tiden bare fløj bare af sted, og derefter gik jeg ud i parken for at hjælpe med planterne der, så Pien kunne gå ind i madvognen og Nana ned til Quoll'en.
Ude i parken, hjalp jeg med at klippe nogle grene af et træ og lægge dem omkring de ny plantede planter for at dyrene ikke gik helt ind i dem, og hentede sten som skulle ligge omkring planterne, for at det så flot ud. Vi kunne selvfølgelig ikke have trillebørene i fred for Emuerne denne gang heller.
Da jeg havde hjulpet der en time, gik jeg ind i madvognen, og hjalp med resten af maden, da klokken var 12.30 var vi lige blevet færdig med maden, Nana var gået kl. 12 fordi hun skulle noget, så vi aftalte at spise først og så gøre madvognen ren bagefter.
Middagsmaden bestod denne gang af noget indbagt kød, kartofler og toastbrød.
Da vi havde spist, gik Pien og jeg ind for at gøre madvognen ren, og da vi var næsten færdig kom Clare og spurgte om vi ville se når de skulle fange den Quoll der skulle ind i buret der lige var blevet gjort i stand. Og det ville Pien og jeg selvfølgelig gerne, så vi smed hvad vi havde i hænderne og gik med Clare og Giorgio. Clare fangede den hurtigt, men den var svær af få ned i kassen fordi den hele tiden greb fast i kanterne af kassen.
Da de havde fået den i, lukkede de den ud i det nye bur, og den hoppede rundt og udforskede buret, som selvfølgelig stadig lugtede lidt af den anden Quoll.
Da Quoll'en var kommet på plads gik Pien og jeg tilbage til madvognen hvor vi gjorde den færdig. Da vi var færdig med den, skulle vi rigtig til at hjemad, men der var ikke nogle der kunne køre os, og Sian sad bare og røg og havde hvert falder ikke tid til det.
Så det var Clare der skulle køre os, men hun var lige midt i noget, som Pien hjalp hende med, og så hjalp jeg Sian med at sætte maden hen i trillebøren, og pakke noget papir ud, samt nogle sorte plastikposer. Da jeg var færdig med det, gik jeg ind og fandt Pien, og så var vi klar til at tage hjem.
Da Clare var klar til at køre os hjem var Giorgio også klar, så han kørte også med hjem. Clare spurgte om vi have god tid, fordi så ville hun lige vise os noget, og det ville vi selvfølgelig gerne se. Så hun kørte ud til et meget stort vandhul/sø hvor der plejede at være en krokodille, men krokodillen var der desværre ikke, så den måtte vi se en anden gang.
Da vi kom hjem ville jeg gå i bad, men der var ingen bade ledige, så jeg ville vaske mit tøj, men der var heller ingen vaskemaskiner ledige, så jeg bestemte mig for at tage min Didgeridoo og boomerang under armen og gå ned på posthuset med det. Pien blev hjemme og sov, så jeg gik selv derned. Didgeridooen kostede 48$ at sende hjem og boomerangen kostede 21,25.
Da jeg havde sendt det, gik jeg hen for at købe noget sæbe og myggespray. På vej hjem kom jeg forbi en sportsbutik, hvor de bare havde nogle vild fine trøjer, så der måtte jeg da bare have en. Og derefter skyndte jeg mig hjem, så jeg ikke købte mere. Da jeg kom hjem smed jeg mit tøj til vask og gik i bad, da jeg kom tilbage fra badet, fortalte Pien at Giorgio havde spurgt om hun kom over og spiste ved ham, og hun spurgte så om det var i orden med mig at vi ikke spiste sammen. Jeg sagde at selvfølgelig var det det, vi havde noget lasagne fra dagen før, som jeg bare varmede op, og Pien sad og underholdte mig mens jeg spiste indtil hun gik hen til Giorgio. Jeg mobbede hende en del med hun skulle på date, og det var så sjovt, for hun blev hele tiden rød i hovedet!
Da jeg havde spist og skulle til at vaske op, gik Pien hen til Giorgio. Jeg gik ind på mit værelse for at skrive min blog, og derefter gik jeg ud til Nana i opholdsstuen. Jeg sad sammen med Nana i en lille times tid hvor efter hun gik ind og så film. Jeg blev siddende ude i opholdsstuen til omkring kl. 21.50, hvor jeg gik ud for at børste tænder og hoppede i seng, fordi jeg var så træt.
Vejret i Port Douglas: 28 grader, sol med en del skyer og lidt vind.
- comments


