Profile
Blog
Photos
Videos
Saa har vi vaeret i Berlin et par dage. Vi ankom om eftermiddagen i tirsdags og fik vores vaerelse. Derefter slappede vi lidt af og tog ud at spise paa en naerliggende restaurant der havde asiatisk mad. Det var rigtig hyggeligt og jeg besluttede at jeg kunne tage en drink, for foerste gang paa vores tur Tjeneren ville gerne se tjekke mit id, da han troede jeg var under 18, saa det fik han da lov til.
Maden var rigtig god og vi kom tidligt hjem og slappede af, saa vi var klar til dagen efter.
Vi startede dagen med at tage paa en gratis rundtur i byen saa vi ogsaa var paa i Paris (det er det samme selskab, og vi havde jo gode erfaringer med sidste tur). Vi saa alle de store sevaerdigheder saasom Brandenburger Tor, mindemonumentet for de draebte joeder, resterne af Berlin muren, Check point Charlie, stedet hvor Hitlers bunker havde ligget (som nu kun er en parkeringsplads i et boligkvarter), stedet hvor berlinmuren havde lagt, taet paa Checkpoint Charlie, en masse bygning og pladser derhavde historisk betydning, det er haardt at huske det hele. Men alt i alt var turen rigtig god, og vi fik en masse informationer, af den meget engagerede guide. Saa det var en super eftermiddag.
Daa vi kom tilbage til vores vandrehjem skulle vi skifte vaerelse (af en eller anden grund, men fair nok). Vi slappede lidt af paa vaerelset, og moedte nogle af de andre piger der boede der. Som saa er smuttet nu de fleste af dem, men de var vaeldig soede. Vi slappede bare af om aftenen og jeg fik snakket med mine foraledre over skype, som dog har en elendig forbindel her i Berlin og andre hjemmefra, saa det var dejligt. Jeg fik ogsaa en mail fra min veninde Simone fra Holland, saa det var dejligt at hoere lidt fra hende igen, som det virkelig er laenge siden jeg har snakket med.
I dag torsdag har vi sovet laenge, som var virkelig dejligt. Vi gik hen til Brandenburger Tor igen og ned til museet for de draebte joeder. Det var meget spaendende og fortalte baade den generelle historie og joedernes skaebne under krigen og gik taettere paa nogle familie der led under krigen og i koncentrationslejrene. Det gjorde stort indtryk paa mig at hoere omkring nogle af de haendelser der skete i koncentrationslejrene, saa det var en god oplevelse, og tilmed gratis.
Vi tog tidligt hjem til vores vandrehjem og har slappet af det meste af eftermiddagen. Der ankom en ny pige paa vores vaerelse fra USA, og hende har vi snakket lidt med, rigtigt soed Vi har snakket om at tage til vest Berlin, for at se forskellen mellem vest og oest, saa det goer vi nok her til aften sammen med hende, saa det skal nok blive hyggeligt.
Det er hvis alt her fra Berlin indtil videre, jeg skriver nok en gang mere foer vi atger hjem paa soendag og saa ser jeg nok jer allesammen igen snart!
Kaerligst Tina
- comments