Profile
Blog
Photos
Videos
I Bali bliver man salig, I Singapore er skyskrabere store, Malaysia...ikke saa nice tja, Men i Thail
Pa Tong, Thailand
Glaedelig 4. advent derhjemme. Saa naermer julen sig og tro det eller ej men vi kan godt maerke det hernede i varmen ogsaa
Der er masser af julepynt i form af mest lyskaeder og plastikjuletraer over det hele. Det er dog lidt maerkeligt nu hvor temperaturen er 30 grader...det haenger ikke rigtig sammen. Men vi er da kommet lidt i julehumoer.
Bali var fantastisk! Vi havde dog ikke den mening lige da vi ankom. Foerst var der lidt forvirring mht. visa saa var der kamp mellem taxa-chaufoererne om at faa fat i os og koere os til vores hotel, folk der bar tasker og lige pludselig
ville have penge + vi ikke havde NOGEN anelse om hvad deres valuta var og hvordan den var i forhold til danske kroner. Saa vi flygtede ind i et badevaerelse og fandt ud af derinde hvor meget danske kroner var i forhold til deres Bath. Saa fik vi da styr paa det.
Derefter tog vi en taxa til vores hotel som vi heldigvis havde booket i forvejen..pyyyh! Det var fint men lignede TOTALT en boernehave
med farverige moebler og skilte over det hele. Vores vaerelse var ok og vi sov godt den nat!
Naeste dag valgte vi at tage til Ubud. En historisk by i Bali som skulle vaere fyldt med masse af kultur. Vi endte med at leje et vaerelse ved et saakaldt GuestHouse som havde en udendoers pool paa taget hvor vi kunne se ud over nogle rismarker der laa lige op til "hotellet". Super hyggeligt sted og rart personale. Vi fandt noget morgenmad og tog derefter paa marked hvor
vi rigtig fik oevet os i at prutte....ja altsaa med prisen..:) Vi fik koebt en masse til ingen penge og gik glad og tilfredse hjem.
Om aftenen skulle vi hen og se et traditionelt Balinesisk danseskow. Det var MEGET imponerende og flot. Piger som var rigtig flot udsmykket og som ikke bare dansede med kroppen men ogsaa brugte fingrene og oejnene meget. Der var ogsaa drager og maend der ogsaa dansede meget specielt og rullede med oejnene saa men naesten fik ondt i oejnene bare ved at kigge paa det. Fed oplevelse!
Nr. 2 og sidste hele dag paa Bali brugte vi ved at leje vores egen chauffoer hvilket man kan goere der for ingen penge. Han koerte os
rundt en masse steder. Vi saa bl.a. et traeudskaeringsvaerksted hvor de bl.a. skar ting ud i ibenholt trae som er MEGET haardt.
Vi saa soelvsmykkevaerksted, stofvaerksted, vandfald, templer hvor vi skulle baere sharong for at komme ind og en kaffeplantage.
Alt sammen var meget imponerende og spaendene at se. Vores chauffoer fortalte ogsaa lidt om deres religion (hindu) og om The Holy Water tempel som vi gik rundt og saa sammen med ham. Kaffeplantagen var ogsaa rigtig sjov. Her smagte vi en masse forskellige kaffer og te og sjove frugter, duftede til en masse friske krydderier og saa en slags hund som skider kaffe. Ja I hoerte rigtig nok. Den aeder de friske kaffeboenner, inde i maven fordaerver den den friske skald og skider saa selve kaffeboennen ud som vi knaekker den sidste skald omkring fra og laver kaffe af selve kaffeboennen. Jeg (Maria) var FLAD at grin! Jeg havde meget svaert ved at stoppe og vores chaufoer og Therese kunne ogsaa godt se det sjove i det da det jo saa kom til at blive poop-coffee :D Vi handlede lidt der og saa var det ellers hjem til "hotellet" igen. Paa vejen koerte han forbi nogle rismarker ude paa landet hvilket var meget smukt og sjovt ogsaa at se. Vi havde alt i alt haft en fantastisk og spaendene dag for hvor vi blev koert rundt privat i 5-6 timer for kun 3000bath (ca.180kr). Fantastisk!
Naeste dag fik vi ogsaa en til at koere os til lufthavnen og saa gik turen til Singapore. Vi havde hjemmefra bestilt hotel i Singapore da vi ankom ret sent og det godt kan vaere svaert at faa et vaerelse bare saadan lige paa det tidspunkt. Saa vi fandt en taxi der tog os dertil. Han spoerger saa om vi har booket vaerelse paa hotellet osv. Og det havde vi jo saa..."hvorfor"? spurgte vi ham. Jo fordi det altsaa var et lidt snusket omraade...."red area" sagde han. Og hvad er det saa? Jo det er skam bare der hvor alle luderne hoere til og hvor der rent faktisk bliver handlet med sex. Aha....spaendene...: "Ja saa I skal lige vaere lidt forsigtige naar I gaar ud om natten og I kan ogsaa godt forvente at de maaske vil tro at I kan koebes, men bare rolig". oehmm...okay :S. Vi kom til gaden og ja...med skarpt lyseroedt pornolys
i smaa garagervaerelser som skinnede ud til gaden kunne vi hurtigt fornemme at det nok var Singapores svar paa istedgade vi var kommet til.
Yeiks! "I skal bare ringe 000 hvis der bliver noget, saa kommer politiet, hej hej" sagde taxachaufoeren lige inden han smuttede. Aoehmm....okay. Vi har lignet skraemte smaa mus begge to! Naa men ind paa hotellet og checke ind og det kunne ikke gaa hurtigt nok. Her finder vi saa ud af at vores vaerelse var booket til d.6 og det var jo den 9. den dag. WHAT! Naa saa vi ringer hjem til vores rejsekonsulent i Danmark og hoerer hvad det er for noget. Heldigvis havde hun allerede fuld kontrol over det. Der var sket en fejl og hun havde allerede booket et andet hotel ET ANDET STED! hvor vi kunne vaere. Pyyyyha... SAADAN Hannah! Saa der gik vi hen og fik checket ind.
Vi ringede derefter til en veninde vi havde moedt paa Fiji som kom fra Malaysia og boede taet paa Singapore. Hun havde givet os hendes nummer
og sagt hun gerne ville hjaelpe os med at komme videre til Malaysia. SAA fedt! Saa hende ringede vi til og aftalte at moedes naeste dag ved hotellet.
Hun kom ved middagstid og saa tog vi taskerne paa ryggen og traskede lidt igennem Singapore med hende. Vi saa bl.a. en gade med en masse julelys,
et marked og egentlig bare hygget med hende. Haardt med rygsaekken men fedt at se lidt af Singapore som egentlig bare er en kaempe storby.
Hun anbefalede at vi tog til en by kaldet Melaka i Malaysia hvis vi gerne ville se lidt historiske ting fra Malaysia. Det ville vi gerne og hun hjalp og saa med at finde en billig bus dertil..som vi i oevrigt aledrig havde fundet uden hendes hjaelp. Det tog et par timer og saa var vi i Melaka. I vores Lonely Planet (bibelen) havde vi laest om nogle hostel og tog en taxa til en af dem. Her stod der nogle andre unge backpackere og vi fandt hurtigt ud af at der var fuldt booket...alle vegne. Det var to finske fyre der oven i hatten havde moedt et par som havde ledt i en hel time og stadig ikke fundet noget. Suk! Manden der ejede hostelet fik ondt af os og tilboed at vi 4 maatte laane hans lejlighed som ikke laa saa langt vaek. Vi kiggede paa de finske drenge, saa paa manden, saa paa gaden som var vores alternativ, saa paa hinanden og besluttede sammen at det ville vi sige ja tak til. Vi blev dog noed til at vente til han fik fri og kunne tage os derhen saa vi tog ud paa en bar og fik en bajer med drengene. Lidt traels start paa Malaysia men men men...aftenen var hurtigt reddet. For baren serverede vaske aegte friske og kolde CARLSBERG! Jiiiihaa! Vi fandt senere ud af at der var Carlsberg skilte og plakater over det hele. Malaysia var aabentbart vilde med dansk Carlsberg! SAADAN! Vi stjal deres Carlsberg spand hvor der havde vaeret oel i...thihi... og saa gik vi tilbage til hostellet. Her fik vi af vide at de i mellemtiden havde
fundet et vaerelse hvor der dog kun var 3 koejesengspladser. Naa men saa maatte Therese og jeg jo ligge i ske hele natten og saa fik drengene hver deres seng. Vi var heldigvis traette saa det var ikke noget problem at falde i soevn.
Naeste morgen var det lortevejr for at sige det lige ud. Saa vi valgte bare at tulle lidt rundt i Melaka og bestille flybilletter til Phuket fra Kuala Lumpur.
Drengene tog paa stranden saa vi var bare os selv. Dejligt. Vi gik rundt i Chinatown og saa lidt andet af Melaka og konstaterede hurtigt derefter at det nok ikke lige var saa fedt som vores Malaysiaveninde havde givet udtryk for. Saa vi besluttede at tage en dag foer til Kuala Lumpur og saa vaere der i stedet indtil vi skulle med flyet til Phuket, Thailand, som var naeste dag. Om aftenen spiste vi paa en Koreansk restaurant med de finske drenge som var en ret speciel restaurant. Man fik aabentbart stegt sin mad ved bordet og saa var der alle mulige slags smaa tilbehoer til. Ret laekkert og total ikke-malaysisk :P Men vi havde det sjovt med at spise med pinde og havde en hyggelig aften.
Naeste morgen meget tidligt tog vi en bus mod Kuala Lumpur. Her startede vi med at tage ind til byen fra stationen og lede efter et hotel/hostel.
Kuala Lumpur er Malaysias hovedstad og det var tydeligt at se. Det var meget storbys agtigt men med meget stressende trafik! Vi holdte en pause med rygsaekkene og Theresefik fat i en taxa, loeb tilbage til mig og saa var det det skete.........hun vrikkede om paa sin fod! Daaarhh! Jeg kunne godt se paa hende at den ikke var god og at hun havdeondt. Hun sad helt stille og bad mig bare om at fortaelle taxamanden at han bare skulle koere. Da jeg kom tilbage til hende var der allerede folk der kom med is og spurgte
om de kunne hjaelpe. Hvad der var helt utroligt heldigt var at det var sket LIG ud foran an klinik som havde en rullestol, en laege OG saa vi kunne faa taget et roentgen. HVAD siger I saa! Hvor heldig kan man vaere. Saa Therese kom ind til en laege som kiggede paa foden. Jeg sagde til ham at vi var backpackere saa vi blev noed til at vide om den var braekket!!!! Saa de tog et billede og HELDIGVIS var den ikke braekket men havde faaet en ordentlig forstuvning! Der var en indisk fyr som havde hjulpet os hele tiden. Han arbejdede der (vist nok). Naa men manden hjalp mig i ihvertfald i 3 stive timer med at finde krykker, et hotel og morgenmad. Fatter ikke at han gad men et eller andet sted var det nu meget rart at have en "security-vagt" med sig. Det er Malaysia saa man kan aldrig vide. Han maate dog doejes lidt med min irritation da vi maatte rundt til 3 forskellige apoteker imellem alt mylderet indtil vi fandt nogle krykker. ARGHHH....jeg bandede og svovlede nogle gange. Jeg skulle bare have nogle krykker og det var LIG NU!!!! Han tog det heldigvis paent og hjalp bare hele vejen. Da jeg havde vadet hele Kuala Lumpur centrum tyndt for at finde det jeg skulle var det tilbage til Therese paa hotellet. Det var et splinter nyt hotel der var aabnet to dage siden saa de gav rabat paa vaerelset som ioevrigt var super laekkert. IGEN hvor heldig har man lov at vaere! Vi sagde tak og farvel til vores indiske bodyguard og saa var der morgenmad. ahhh. Therese havde rigtig ondt men fik noget is og noget smertestillende og saa hjalp det.
Vi blev enige om at nu hvor vi jo ikke rigtig kunne komme nogle steder saa ville vi f***me se Nissebanden paa Groenland NAA! Saa vi hyggede hele dagen med nissebanden og indtil det blev aften hvor vi tog ud og spiste noget laekker aftensmad.Vi snakkede om at vi nu selvfoelgelig ville tage flyet til Phuket og saa maatte vi se hvordan det ville gaa med foden om et par dage.
Naeste dag tog vi i et shoppingcenter som havde en rullestol. FEDT! Saa tullede vi rundt derinde og fandt bl.a. noget julepynt vi kunne pynte op med i Thailand. Jo jo...der skal mere end en forstuvet fod til at vaelte vores julehumoer!Hvad aandsvagt var var at de ikke ville holde vores krykker for os nogen steder. Ski' irriterende da de var ret besvaerlige at rende rundt med. Det sked jeg paa og gemte dem under en sofa ved en elevator og satsede paa at det ikke var store flyttedag den dag :S :P Vi hyggede os der i nogle timer og tog derefter tilbage til hotellet hvor vi skulle med en taxa fra mod lufthavnen. Vores fly var desvaerre forsinket saa Therese hyggede sig i
hendes rullestol med en bog og bakke nudler imens jeg duftede lidt til "dutyfree" parfumer og drak kaffe.
Da vi skulle boarde kom vi foerst i koen med Therese i rullestolen. Saa lidt godt var der da ved det :) Vi havde resten af flyet passagerer bag os...en helt karavane, hvilket var meget sjovt..lige indtil vi fandt ud af at Therese skulle op af en trappe for at komme op i flyet. Ned af rullestolen, alle 4...oehh 3 paa trappen, roeven i vejret og saa hopper vi da lige op i flyveren. Ingen probleeeem :D Jeg skreg af grin og jeg er sikker paa at de andre passagerer ogsaa stod med et smil paa laeben nedenunder os. haha
Naa men saa sej som Therese nu er saa kom hun jo derop og vi fik hende plaseret i et saede. SAADAN Therese!!|
Flyveturen tog kun et par timer os saa ankom vi til Phuket. Vi havde booket hotel som vi tog til og fik checket ind. Klokken var ret mange og vi havde ikke faaet noget aftensmad saa vi var ret sultne. Vi ville bestille pizza men da det ikke var muligt blev jeg tilbudt af receptionisten at tage med hans veninde som ville gaa med mig og hjaelpe mig med at finde noget. Super fint! I Thailand skal man nemlig ogsaa passe paa med at gaa alene rundt. Hvad jeg saa ikke lige havde set komme var at da jo selvfoelgelig var paa knallert. Jeg ved I slaar mig ihjel naar jeg kommer hjem men ja jeg hoppede op paa knallerten bag hende og saa droenede vi ned til en restaurant hvor jeg bestilte to pizzaer. Velkommen til Thailand!
Vi startede den naeste dag med at taende for noget julemusik, tage nissehuer paa og haenge vores julepynt op. Det var SUPER hyggeligt og vi kom rigtig i julestemning da de roede julekugler hang ned fra loftet. Ellers gik dagen med total afslapning ved hotellets pool og senere massage! Massage er jo meget billigt i Thailand havde vi hoert saa vi bed vores
taxa om at koere os et godt sted hen. Det var SAA laekkert. Vi fik baade full-body massage og ansigtsbehandling. Fantastisk! Samme program gjorde vi naeste dag og noed bare livet! Vi havde i vores plan hjemme fra regnede lidt med at ville tage til Phi phi Island efter dette hotelophold, men besluttede pga. Thereses fod at vi bare ville tage til et andet hotel i en anden del af Phuket kaldet Patong. Vi fandt et SUPER laekkert hotel som har 3 swimmingpools, de laekreste vaerelser med privat spa foran ved nogle af dem. Og saa kostede det ikke noget. NICE! DER tager vi hen.
Saa her er vi lige nu og jeg lover jer at selvom vi er lidt "stock" her paa hotellet saa NYDER vi livet. Swimmingpoolen er kaempe og med bar. Saa man kan sidde i vandet paa en barstol og nyde en exotisk drink....til ingen penge :P hahaaa. Vaerelset vi har faaet er gigantisk og med en seng saa stor at der sagtens kunne ligge 4 store voksne sidde om sidde i den. Morgenmaden er fantastisk OG billig :P hehe...saa den nyder vi ogsaa hver morgen. Therese er okay med hendes fod. Hun humper rundt paa krykker og det kan vaere lidt frustrerende at vaere i hendes situation naar der er saa meget at se omkring en. Men vi holder humoeret oppe med juleoppyntning paa vaerelset og julemusik, lidt massage, en tur i en tuktuk (se billede), svoemning i poolen og drinks i poolbaren. Vi skal vaere her til d.20 hvor vi tager hen paa et andet hotel der holder DANSK JUL!!:D Saa vi faar alligevel flaeskesteg og ris ala mande til jul.
Vi glaeder os helt vildt!
Vi haaber at I julehygger derhjemme. Vi savner aebleskiverne og vaniljekransene men vejret - det er vi nu glade for her! :P
De stoerste knus og kram
Therese og Maria
- comments
Christina Hej Piger :) Lyder til at I oplever en hel masse spænende og nyder livet.. Ønsker jer en rigtig glædelig jul.. og rigtig god bedring med foden Therese.. håber den snart kommer i bedring..