Profile
Blog
Photos
Videos
Dag 3 og 4. Lima-Cusco
Dag 3.
Efter kun 5 timers søvn, måtte jeg stå op da vækkeuret ringede kl 04:30 :-( min krop var bestemt ikke klar til at stå op på dette tidspunkt, men der var ikke så meget at gøre ved det. Sidste flyvetur mellem lima og Cusco skulle jo overståes inden ferien rigtig kunne begynde:-).
Jeg blev herefter kørt tilbage til lufthavnen:-(. Det var samme chaufør som aftenen før, og selv om vi ikke mødte andre biler på vejne, fastholdt han, at der skulle dyttes hver gang der var gået ca. 30 Sek. Jeg Begyndte at tro, at det Måske var bilen der var indstillet til at dytte med det tidsinterval automatisk. Det var sku lidt komisk, at han hele tiden dyttede, selv om vejene var total øde. Måske han heller ikke var helt vågen:-)
I lufthavnen havde jeg tid til at kigge på butikker inden flyet lettede:-) I en af butikkerne kunne man købe energipulver som var lavet af knuste kokablade. Det er sku noget seriøst energi pulver:-). Utroligt at det kan være lovligt at sælge. :-)
I flyet kom jeg til at sidde ved siden af en fyr fra Belgien. Han skulle opholde sig 3 mdr. I regnskoven, hvor han skulle arbejde med et projekt med genplantning af træer. Først skulle han dog en uge til Cusco, hvor han skulle deltage i et spansk kursus. Han talte nemlig ikke et ord spansk, og de øvrige i regnskovsprojektet talte kun spansk.
Jeg håber virkelig for hans skyld, at han får lært noget spansk, ellers bliver det sku 9 lange uger i regnskoven, når man ikke har nogen at komunikere med :-(
Selve flyveturen gik rigtig godt, og der var skyfrit, så vi kunne se andesbjergene mens vi fløj ind over dem. Det var virkelig flot og imponerende at se alle de høje bjerge. Der var slet ingen vegitation på bjergene, og det mindede mest af alt om et månelandskab.
Under flyveturen kom jeg til at tænke på den film der hedder "vi lever", og som handler om et fly der styrter ned i disse bjerge. For at overleve må de spise de døde. Filmen bygger på en virkelig hændelse. Efter at have tænkt på denne film, begyndte jeg straks at tjekke mine medpassagerer ud, for at udfinde den jeg ville æde først hvis det kom så vidt. :-).
Det er altid noget at andre ikke kan se hvad man tænker, Men de har sikkert syntes det var underligt, at jeg sad og slikkede mig om munden mens jeg så på dem hehe :-)
Da flyet var landet kunne jeg til min store glæde konstatere, at min baggage også var kommet frem denne gang;-)
I lufthavnen blev jeg hentet af en guide fra firmaet Bamba Travels. Det er det firma, som jeg skal "rejse med" de første 3 uger. Guiden var rigtig flink, og jeg fik indtrykket af at der virkelig var styr på min rejse. Han præsenterede sig som Charls. Lige som Charls Darvin forklarede han bagefter. Han følte nok at der var grund til at forklare sit navn, da han bestemt ikke lignede en Charls:-). Han lignede en indfødt indianer, og jeg havde da også forventet at han havde præsenteret sig som" flyvende ulv", eller noget i den stil. Men han hed altså Charls:-)
Charls satte mig af ved mit hotel, , og vi aftalte, at jeg skulle kigge forbi hans kontor i løbet af aftenen, så han kunne forklare alt om min 4 dages vandretur, som jeg havde booker hjemmefra, og som skal påbegyndes om 2 dage.
Selve hotellet var et middel hotel, men der er fri wifi, og hotellet ligger super placerer i forhold til seværdighederne, så jeg klager bestemt ikke.
Da jeg var blevet indlogeret var det tid til at komme ud og opleve byen. Jeg nåede dog ikke ret langt før jeg måtte begive mig tilbage til hotellet. Jeg kunne næsten ikke trække vejret, og jeg kunne mærke hvordan mit hjerte hamrede afsted.
Jeg besluttede derfor, at det nok var bedst at tage en dag i senge, og slappe lidt af, mens jeg prøvede at vænne mig til den tynde luft i 3500 meters højde. Tiden brugte jeg så på at søge på nettet om højdesyge, og jeg fandt ud af, at det anbefales, at man max går i 2200 meters højde den første dag, og at man derefter max skal øge med 400-500 højdemeter om dagen.
Så forstod jeg bedre, hvorfor jeg havde det så dårligt :-(. Jeg skulle jo faktisk have brugt 3 dage på at nå op i 3500 meters højde, men jeg gjorde det jo på en time i et fly;-). Så det var selvfølgelig en stor omstilling for kroppen.
Ved aftenstid følte jeg at der var lidt mere energi, hvorfor jeg igen begav mig ud i byen. Der gik dog ikke længe før jeg igen havde det dårligt, og måtte returnere til sengen. Inden da nåede jeg dog at kigge forbi Bamba Travels kontor, hvor jeg fik forklaret alt om vandreturen.
Det skal nok blive en rigtig fed og hård vandretur, men hvis min krop ikke når at vænne sig til højderne, så bliver det desværre nok umuligt for mig at fuldfører vandreturen.:-(
Guidens eneste råd mod højdesyge var kokaprudukter. Enten som te, pulver eller slik. Tror nu nok lige jeg prøver at se om min krop ikke kan regulere sig selv, inden jeg begynder at fylde min krop med kokablade(kokain) Guiden fortalte desuden, at de øvrige deltagere var 2 danskere, 2 hollændere og 2 englænder, så det skal nok blive hyggeligt.
Hjemme på hotellet blev tiden brugt på at læse bøger og Skype med Carina og mor og far.;-)
Oprindelig var det planen at jeg skulle have løbet en aftenstur i Cuscus gader, men tror seriøst, jeg vile have faldet død om på grund af iltmangel, hvis jeg havde forsøgt det. Så istedet faldt jeg i søvn kl 20 :-) det er sku hårdt at være bjergbestiger:-) Og jeg måtte virkelig have været træt, for lige inden jeg faldt i søvn bemærkede jeg en ederkop, der kravlede på sengetæppet med retning mod mit ansigt. Jeg var selvfølgelig skrækslagen og skyndte mig at dræbe den. Havde det været i Danmark havde jeg været ligeglad, og bare lader den kravle hen over mit ansigt, hvis det var det den ville, men her i Sydamerika ved man sku aldrig, hvad der er giftigt. Så jeg tog derfor ingen chancer.
På trods af dette faldt jeg øjeblikkelig i søvn bagefter. Normalt ville jeg nok ikke have kunnet sovet, fordi jeg ville have frygtet, at der kunne være flere ederkopper. Så jeg må virkelig have været træt:-)
Dag 4.
Fordi jeg faldt så tidligt i søvn dagen indeb vågnede jeg kl 03:00 og var lysvågen. Var faktisk så vågen, at jeg blev bange for om der alligevel havde været kokablade i noget af det jeg havde spist og drukket aftenen før :-)
Jeg havde det heldigvis også meget bedre end dagen før, og jeg kunne mærke at pulsen og vejrtrækningsferkvensen var meget lavere end dagen før:-) Det var jo et godt tegn:-)
Selv om jeg havde det megte bedre kunne jeg alligevel ikke falde i søvn igen. Da jeg havde vendt og drejet mig i en time opgav jeg og fandt en bog frem og læste i 2 timer indtil man kunne få morgenmad på hotellet.
Morgenmaden bestod af tost og jugurt med hjemmelavet guldkorn. Guldkornene smagte fantastisk, mens jugurten smagte meget mærkligt, men jeg ved jo heller ikke hvad det er for et dyr de har malket. Jeg har ikke set en ko nogen steder, så måske er det Lama mælk:-).
Herefter begav jeg mig ud i byen for at opleve det hele. Cusco er en fantastisk hyggelig by, med brostens belagte gader, og store pladser og flotte kirker. Oven over byen er der en stor Kristus figur, som kigger ud over byen, og nu da jeg havde fået det bare en smule bedre, så skulle det selvfølgelig udnyttes til at bestige et bjerg:-).
Turen op gik faktisk rigtig godt, selv om det var lidt hårdt at gå opad i så langtid. Da jeg nåede op til Kristus havde jeg gået ca. 250 højdemeter op i forhold til byen. Udsigten var fantastisk her oppe fra. Man kunne rigtig se hvordan den kæmpe by dækkede hele dalen mellem de forskellige bjergtoppe. Den strakte sig virkelig over et kæmpe område. Jeg fik taget nogle rigtig gode fotos ud over dalen. Jeg fik også taget et FOTO sammen med en indianer, som opholdt sig ved figuren, for at tjene penge ved at spille musik for turisterne mens de nød udsigten. Jeg gav han hvad der svare til 5 kr, og så var vi bedste venner:-)
Ved siden af Kristus figuren var der en gammel inkaruin. Man skulle godtnok betale 260 kr for at komme ind, men så gælder billetten også til 20 andre steder i området. Derfor var der ingen tvilv om , at der skulle købes en billet.
Selve ruinen var et kæmpe kompleks med 3 forsvars mure. Murene var bygget af kæmpe sten, som alle var sat sammen så de passede perfekt til hinanden. Det så faktisk helt vildt ud. Forstår slet ikke, at man kan få sten til at passe sammen på denne måde. Det må have været et kæmpe arbejde.
Der var også nogle tunler som var blevet anvendt som nødudgange til komplekset. De var meget smalle, og helt mørke, så jeg turde ikke at bevæge mig så langt ind. :-( er sku nok lidt en tøs på det område. Men jeg skal altså ikke ind i en mørk tunnel, når jeg ikke kan se om der er slanger eller andet kryb:-(.
Tror jeg tog ca. 40-50 fotos ved denne ruin. Det var simpelthen så flot og overvældende. Der røg også lige et par ekstra fotos, da jeg fandt ud af at ruinen vrimlede med søde Lama, som gik og græsset, mens en gammel indianer holdt øje med dem. Jeg turde dog ikke at røre ved dem, da jeg var bange for om de ville spytte på mig. de virkede nu meget fredelige. Måske jeg har mere mod næste gang jeg ser en:-).
Da jeg kom tilbage til byen begav jeg mig ud for at se alle de museer, som min billet også gav adgang til. Nu havde jeg jo købt biletten, så skulle jeg sku have noget valuta for pengene:-).
Jeg var derfor både på kunstmuseum, historisk muserum, moderne, og populær kunstmuseum samt 2 museer om inkariget. Tror min samlet tid på alle disse museer kan opgøres til ca. 15 min ialt, Men nu kan jeg da sige, at jeg har været der. :-). Been ther don that.
Jeg var også oppe i et tårn som var bygget for at mindes den sidste inka konge, som blev dræbt af spanierne her i Cusco. Udsigten kunne nu ikke måle sig med den jeg havde fra Kristus figuren.
Da jeg kom hjem på hotellet, blev det tid til at Skype med mor, far, moster og Carina. Så det var en rigtig god eftermiddag. ;-).
Nu da jeg havde besteget bjerge og rendt på muserum hele dagen bestemte jeg mig for at få en times inka massage. Det kostede 30 kr for en time, og jeg tror de penge er givet godt ud, så mine ben er friske til i morgen, hvor den lange vandretur begynder:-).
Turen starter alleredde i morgen kl 0600, så resten af dagen vil jeg bruge på at pakke. Jeg skal også forlade mit værelse i morgentidlig, så det et det hele der skal pakkes ned.
Mon ikke også der lige blivet tid til noget aftensmad inden jeg igen går tidligt i seng :-). Måske skulle jeg prøve ders specialitet grillet marsvin. Det lyder i sig selv ikke så slemt, men det bliver grillet og serveret helt, med øre, øjne og kløe. Tror sku jeg vil have svært ved at sætte tænderne i sådan en, men nu må vi se. Jeg har jo spist hund engang. :-)
- comments