Profile
Blog
Photos
Videos
Så er skolen startet ;)
Mandag d. 20/2: Netti og Nat besluttede at være fine til den første skoledag for at gøre et godt indtryk fra starten af (og så kan det naturligvis kun gå nedaf derefter). Så stiletterne kom på, hvilket nok var den dummeste ide, efter som at Nat allede på vej til skolen lavede et stund ned af bakken i stiletter og der var kun ca. 10andre studerende der så det. Så stiletter i skole fremover blev bandlyst!
Det var en god oplevelse at komme op til den første time og læren virker sød og faget spændende, så det er helt sikkert det rigtige valg at vi er her i Australien. Vi har mødt en dansk dreng på Uni som hedder Simon og han er her med 5andre danskere.
Om aftenen prøvede vi at jagte en australsk gut på kollegiet som vi ved har en masse film men vi kender ikke hans navn og heller ikke helt hvor han bor så en stor udfordring der mislykkes :(
Nat skrev sin første sang til Netti, og den blev godt modtaget (dog med et lille smil på læben) ;)
Tirsdag d. 21/2 og onsdag den 22: Den australske gut hedder James og nu har vi hans nummer, så fremover bliver det lidt nemmere at finde ham. Vi har på vores morgen svømmetur mødt Toby (muligvis japaner) og Samir som vi ikke helt kan blive eninge om hvor kommer fra, måske sverige, måske usa... et mysterie.
Og to hjerner der tænker ens - i morges skulle vi mødes ved midter porten, men Netti var i god tid og gik ned til Nat og Nat var i god tid og gik ned til Netti så vi stod nede hos hinanden men ingen var hjemme, så føler man sig lidt tosset....
I dag oppe på skolen drejede vi rundt om en busk og vi gik næsten ind i to kænguruer, sådan ca. 1meter fra dem var vi. Vi tog det helt afslappet og hoppede tilbage og luntede væk fra dem i hast ;)
I dag under undervisningen kom den første lille storm og det er regn og lyn, så det minder ganske meget om en dansk sommer ;)
Undervisningen onsdag er en stor inspiration!
Torsdag d. 23/2: vi har i dag haft working with families og der er ingen tvivl om at læreren er dygtigt men hun er også en stor slagter, så der kan vi mærke at vi føler os meget udfordret og egentligt også truet for hun er meget direkte og det er svært at følge med når hun taler hurtigt. Men vi håber at det bliver bedre.
Fredag d. 24/2: I dag fik vi ændret vores ene fag så vi får et drømmefag om fredagen istedet for bæredygtighed som vi begge føler vokser os ud af ørerne da vi har hørt meget om det hjemme på skolen så istedet skal vi have healt promotion principles og det er en sød og inspirerende lære ;)
Vi tog til Kawana for at handle lidt billigt og der blev købt paraplyer, gummirøjsere og spist en lækker kage. Da vi var inde i et prøverum oplevede vi også hvordan et naturligt gasudslip kan forpeste et helt prøverum og ingen kunne ligesom slippe væk for vi havde ikke rigtig noget tøj på, så her øvede vi os i at holde vejret (og undrede os over hvem der dog kunne slippe en så råden vind) ;)
Lørdag d. 25 og søndag d. 26: vi har begge dage været flittige studerende og læst på biblo, hvor vi finder ro og slapper af, på trods af at der kan være lidt koldt, men så er det jo godt at mormor1 og mormor2 her kan finde ud af at tage joggingtøjet med (havde vi huer og vanter var det også kommet på)
Søndag morgen da Nat står op og går ud i køkkenet fryser hun. På køkkenbordet ligget en toiletbørste der er beskidt oppe på køkkenbordet!!! Hendes roomies må godt nok have været fulde i går!! Da Netti og Nat går hjem fra biblo bliver de begge nødt til at høre historien fra drengene og Netti tager med for at tøjle Nats hidsighed - men det viser dig at være en ren toiletbørste der er brugt til at rense grillen med - puha...
Mandag d 27: Endnu en god dag i skolen og vores tutorial (hvor vi er i mindre grupper) er virkelig gode og vi prøver også at finde mod til at sige noget i timerne.
Netti har konstateret at Nat har skæve ben.
Nat har konstateret at Netti også nogen gange sidder mindre feminint - juhu vi ligner hinanden ;)
Vi valgte meget taktisk at gå en lille omvej hjem så vi ikke skulle løbe åndsvagt igennem græsset i nervøsitet over alle de mange kryb, hvilket var en meget god beslutning. men det faldt så lidt jorden da vi inde på kolleiget blev overfaldet af en flyvende bille som igen gav anledning til den berømte dans hvor man ligner to tossede danskere der går i panik ;)
Vi har idag fået talt meget om empati som var et emne i skolen og vores reflektioner er begyndt at gro ;)
Tirsdag d. 28: Er en dag vi aldrig glemmer! Dem der kender Netti ved at hun er en snegl til at komme i vandet og hun hader at springe i. Denne dag var anderledes. Vi ville i poolen men det var lidt koldt. Netti sad på drømmesengen og Nat havde fået underkroppen i vandet. Ud af det blå springer Netti i og laver flodbølge over på Nat!!! Så tilfredstillelsen i at give Nat en overraskelse var værd for Netti at overmande sig selv til at hoppe i. Nat havde bestemt ikke set den komme, og fik helt ondt i mavsen af grin ;)
Dog da vi så lå på drømmesengen fortsatte Netti med sin charme og kom til at ryste sine døde hudceller over på Nat... AD
Ellers havde vi en god dag og endte igen med en aften at sidde som de to gamle trunter med the og film mens de unge føl springer rundt og fester ;)
Torsdag d 1/3: Nu er det en måned siden at vi påbegyndte vores rejse! Det er meget vildt. På en og samme tid føles det som om vi lige er kommet men også som om at vi har været her i evigheder. Underligt.
Det var en god dag i skolen i går og også i dag, og vi føler mere gå på mod til at sige noget i timerne. Lærerne er motiverende og har også forventinger til os kan vi mærke. Vi har også mødt nogle søde damer i klassen som nogle gange lige leger vores ordbog ;)
Vi fejrede dagen med frugt dessert og en gammel god film (politiskolen) ;)
Fredag d. 2/3: Nat ligner et lig på vej til skolen. Hendes roomies havde gæster med hjem om natten. Hun lagde en seddel til drengene om at hun glæder sig til at se deres rengøringsevner - i håb om at de forstår et hint med en vognstang!
Det var en genial dag i skolen, hvor vi kom i en lille gruppe med Dom som er en meget værdi fast kvinde som gav os spillerum og vi fik nogle rigtige gode faglige samltaler på boredet - vi elsker skolen!
Netti fulgte Nat hjem for at gribe hende hvis hun faldt bagover af raseri over de to roomies, men som skæbnen ville sad de to drenge med store smil og undskyldte og var stolte af at de havde gjort hytten rent ;)
Vi spillede volly med en flok nye mennesker - faktisk var det Daniel som er ven med Nettis roomie som fik os ud på banen og det blev en super hyggleig eftermiddag. Det var rat at føle sig lidt drenge-piget igen - det var bestemt ikke sidste gang ;)
Lørdag d. 3/3: Vi var på blind date med Camilla som er en dansk aupair der bor hos danske Charlotte som arbejder på Uni. Vi var vist alle lidt spændte men vi havde en fantastisk dag sammen og fik kvidret løs.
Vi tog i underwater world og fik set sæl show, og alle de andre spændende dyr, men til stor skuffelse var haj bassinet lukket :(
VI fik en god frokost - virkelig lækre milkshakes i Plaza og tog til Cotten tree og badet ;)
Om aftenen var vi inviteret hjem til CHarlotte hvor vi mødte hendes tre børn. Det er en rigtig varm og skøn familie. Vi følte os meget velkomne, og det var rat at være i et varmt hjem med en masse smil og grin.
Vi badede med børnene og den ældste dreng tog sig den frihed at skubbe Netti i vandet - til stor fryd for Nat ;) Tilgengæld havde Netti stor fryd over at drengen øvede sig på Nat i at lægge an på piger under middagen ;)
Charlotte gav os nogle rigtig gode ideer til at se noget natur og kultur her i området så vi glæder os allerede til næste weekend hvor vi skal ud og opleve noget natur sammen - os tre tøser (Netti, Nat og Camilla - det kan kun blive godt!)
Søndag d. 4/3: Denne var en rigtig fede søndag hvor vi lavede så lidt som muligt!
Det er så skønt så skønt at være her. Vi lever i nuet og smil og grin er en stor del af hverdagen, kan livet være bedre?
- comments
Lea Merrild Knudsen :) kan lige ser jer for mig ...lyder til I har det dejligt skønt at høre, glæææææææeder mig til vi ses på Bali inden længe knus knus knus
Birger Tørnblad Dejligt at høre fra Jer
fie Hvor lyder det bare dejligt løser! Glæder mig til at høre meget mere...møs
Kat Hehe.. Hvor fantastisk :)! Er også vild med billederne ;)
Julia Godt at høre fra dig/ jer :-)