Profile
Blog
Photos
Videos
Som sagt gaar det kun bedre og bedre her - naar man ser bort fra gadesaelgere. Isaak kalder mig 'kaka', som betyder bror. Trine og jeg faar det ogsaa kun bedre og bedre med hinanden. Vi svinger saa godt sammen nu, at hun paa et tidspunkt sagde, da jeg slog en prut: 'det er saa fedt at du bare prutter altid'. Haha, saa taette er vi kommet paa hinanden. Meget intimt. Or not.
Der er saa rart paa boernehjemmet, at jeg bliver der helt til om aftenen. Jeg underviser boernene fra om morgenen og somme tider opstaar der ogsaa nogle rigtig sjove situationer. De smaa boern skulle skrive et lille brev om dem selv, paa engelsk i en time, hvor der var en, der skrev: 'My mum is Margaret (ejeren) and my dad is Jesus'. Det var meget soedt. Det er lidt synd at Margaret 'hjernevasker' boernene med kristendom. Det er ret meget har jeg fundet ud af. En dag, da jeg var paa vej hjem fra boernehjemmet, saa nogle af boernene mig paa vejen, gaa at ryge. De raabte meget panikslagen: 'no, uncle, no! It is the deamon!'. De mente at det var djaevlens vaerk.
Til gengaeld er det nogle gode ting hun laerer boernene, men jeg mener bare ikke at man boer bruge gud i alt. Boernene har en tendens til at snyde naar vi spiller spil, og det saa Margaret, og kom med en lang tale til boernene om at gud ser at de snyder, og hvis de snyder, betyder det, at man er en snyder i livet, at man vil snyde i alt hvad man goer resten af livet.
Paa boernehjemmet er det ikke kun mig, der er populaer, men ogsaa min ipod. En dag kom en af drengene loebende og raabte: 'uncle, uncle, I love this song!' Sangen var 'My secret Lover' med Private. Et dansk band, hurra, hurra. Udover Private er alle vilde Simon and Garfunkel hernede. Og de kinder endda Paul Simons solo album 'Graceland'. Maaske hard et noget at goere med at han lavede den plade med afrikanske musikere? Jeg har proevet at spoerge folk, om de vidste det, og det ved de ikke. Egentlig ved de ikke saa meget om kunstnerne, de kender bare sangene.
Sidste gang jeg skrev, glemte jeg mit memory stick paa internet cafeen, som jeg sidder paa. Og den er her heldigvis stadig. Det er (selvfoelgelig) sket mange mange gange, men hver gang det sker, finder jeg den same sted jeg efterlod den. Det er maaske ogsaa derfor at jeg altid glemmer den - jeg laerer ikke af det, fordi den ikke bliver taget fra mig. Jeg er virkelig meget distraet, men det kommer vel ikke bag paa mange af jer. Men det kommer en smule bag paa mig. Jeg vidste ikke jeg var SAA distraet. Men jeg tror ogsaa det har noget at goere med at man er i et andet land og skal vende sig til det. Saa bliver man lige lidt ekstra distraet.
Selvom vi burger meget af hverdagene paa, at arbejde, saa er der nogen gange tid til at gaa ned paa det lokale (meget snuskede) vaertshus. Udover et totalt opslidt poolbord, er der en masse stive laerere fra Trines skole. Vores baba siger at det er normalt at laerere er alkoholikere, og det har Trine ogsaa faaet bekraeftet paa skolen. Mange af laererne lugter af alkohol i timerne, og engang maatte hun overtage en klasse, fordi en laerer var for stiv til at undervise. Naar de ikke underviser, sidder de paa vaertshuset. Det er frygteligt. Og naar de underviser, burger de meget af tiden paa at slaa boernene. Trine proever at proppe noget fornuft ind i hovedet paa de gamle laerere, og det hjaelper vist. Det maa man da haabe. Og hun har inspirreret eleverne rigtig meget. Problemet er bare, at det ikke er saa godt at hun ogsaa er venner med dem, fordi hun jo er deres laerere. Og nogle gange tager de med i byen. Selv boarding schoolerne sniger sig ud engang imellem. Det maa de ikke, og hvis de moeder en af laererne i byen (hvilket jo sker hver gang), bestikker de bare laereren med nogle penge, saa bliver man ikke straffet. Nogle gange ville jeg oenske vi havde korruption i DK. Der er forresten nogle ting de ikke underviser eleverne i, saa som big bang teorien og evolutions teorien. De ved f.eks. ikke hvorfor nogle er sorte og nogle er hvide. De tror bare at det var saadan gud skabte os. De ved heller ikke at vi stammer fra aberne og har et haleben. Trine er ved at fortaelle dem det, for de oldgamle laerere vil nok aldrig goere det. De tror ogsaa paa en masse maerkelige ting, saa som, at hvis man spiser aeg naar man er gravid, vil man faa skaldede boern.
Lige med hensyn til big bang teorien, spurgte en pige mig i byen om det var rigtigt, at Danmark, for lang tid siden, var lavet af sten, der pludselig en dag, sprang i luften til mange mange smaa lande. Haha, jeg kunne ikke lade vaere med at smile. Det har sikkert vaeret en eller anden dansker, der fortalte hende det og morede sig over det.
Det er meget naturligt at maend er omskaaret her, lige meget hvilken religion du har, det er bare kuluturen. Folk synes det er renere. Det vil sige, naar jeg er paa toilettet, kigger alle. Haha. Nu naar vi snakker om byen, saa har vi laert at danse en faelles dans. Lige for tiden spiller alle diskoteker en meget populaer sang (Hakunaga), som ALLE. Hele dansegulvet danser synkront, og det ser saa fedt ud! Og det giver saadan en fed og speciel foelelse i kroppen, naar man ser det, fordi det foerer alle mennesker sammen, alle bliver en for en tid. Faktisk i lang tid, fordi folk bliver ved man at danse den efterfoelgende, nogle gange op til en time! Derfor kunne vi ikke rigtig udgaa at laere den, men det er vi heller ikke kede af.
Sidste weekend havde vi besoeg af 10 af de andre volontoerer fra programmet. De boede alle sammen i vores hus, for vi har et kaempe hus! Det var fedt at se dem alle sammen igen. Vi tog paa ekskursion i Marangu, hvor vi var ude ved et vandfald. Mig og to af pigerne hoppede i vandet, sammen med vores guide. Vi havde ikke noget badetoej med, saa det var i undertoej, og jeg havde hvide underbukser paa den dag! Og sjovt var det alligevel. Og rigtig koldt. Vi fik en ok billig pris for at blive transporteret. Det var pga vores baba kendte chaufoerren. Men jeg tror nu alligevel han var godt tlfreds med handlen, fordi han fik bryster med stive brystvorter for alle pengene! Han gloede og han gloede paa dem. Det var ret sjovt, men afrikanere er heller ikke vandt til at se saa meget hud i det offentlige rum.
Vi var ogsaa inde og se International School of Moshi som ligger nede af vejen. Det var ret nice at faa billede paa alt hvad man har laest i boegerne, Kiongozi, Karibu Hall, hestestallen, fodboldbanen, swimmingpoolen (som der er vand i nu og som alle bare kan komme ind og bade i). Det er et kaempe sted. De har alt paa den grund, og det er meget vestligt. Der er en dansk laerer og en dansk elev paa skolen lige nu. Vi har ikke moedt dem, men det skal vi!
- comments